nosti:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200607084846739_uu.shtml
Arvatkaas mikä on traktorimiehen automerkki?
Talvellahan Nissan-mies muotoili jakoavaimella Mersun uuteen kuosiin.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200607084846739_uu.shtml
Arvatkaas mikä on traktorimiehen automerkki?
Talvellahan Nissan-mies muotoili jakoavaimella Mersun uuteen kuosiin.
Vastaukset 12
Vanhimmat
kahteen otteeseen olen joutunut Nissan kuskien kolhimaksi, toisella kertaa olin itsekin Nissanilla liikkeellä ja viimeksi Mazdalla.
Vituttaakohan Nissanilla ajavia niin paljon että on purettava raivoa muihin...
Kaveri asuu tuossa tapahtumapaikan lähellä ja hänen mukaansa koko insidentti oli saanut alkunsa jo puoli vuotta aikaisemmin kun traktorimies oli ostanut vanhan saksantuontaudin. Kalliskin oli ollut ja eihän se kunnossa pysynyt viikkoa pidempään.
Tuona kohtalokkaana aamuna oli Audista pamahtanut nokkahihna poikki ja siitä sydämmistyneenä hän sitten purki vihaansa paikalle sattuneeseen sivulliseen.
Traktorimiehen nykyisestä autosta en tiedä, mutta hän lienee vahingosta viisastunut ja ajelee nykyään jollain laadukkaalla ja luotettavalla autolla.
on väärin. Kiukkuasi pääsit kyllä sinäkin purkamaan.
Siis huonolaatuinen automerkki jos jakohihna napsahtaa?
Ei olisi varmastikaan kannattanut vaihtaa ajoissa?
Totta, traktorimies on varmastikin löytänyt siis jostain auton joka kestää vaikka miljoona kilsaa huoltamatta? HALOOOOO! Miten jotkut voi olla noin tyhmiä?
on jakoketju eikä mitään typerää kuminauhaa.
Näinhän asia on, Nissaneissa on jakoketju.
hammasrattaat koko matkalla. Niille ei tarvitse tehdä mitään koko moottorin elinaikana (suuri yllätys exälleni, jolla oli tapana huomautella kaikenlaisista "tekemättömistä" töistäni.
Arvatkaapa risteyksessä tukkeena olleen auton merkki :D Tunnetusti sitä heikko-osaisempaa väestöä.
"hammasrattaat koko matkalla. Niille ei tarvitse tehdä mitään koko moottorin elinaikana"
Tarkoititko, että kun jotain tarvii tehdä, moottorin elinaikakin loppuu?
Ainakin Fordin jakopäitten hammaspyöriä piti uusia tuon tuostakin. Kun kolina oli riittävän suurta, kannatti vaihtaa hammaspyörät ennenkuin hampaat murtuivat irti. Sellaistakin sattui...
Kestävät helposti 500 000 km. Auton pellit loppuvat huomattavasti ennen moottoria.
eieieieiei! Citroen on vasta sisäänajettu noilla kilometreillä ja puhumattakaan tuosta 205 pösöstä
Enhän sanonut millon se oikeasti särkyy. Siis todenäköinen käyttöikä on huomattavasti pidempi ja tuohon ikään mennessä koneeseen on yleensä vain tarvinnut vaihdella öljyjä.