vieläkin, kun mietin niitä vuosia, jolloin uurastin perheeni eteen, tein sen mitä isä vain voi vaimon ja lastensa eteen tehdä.
En lyönyt, juonut, ollut väkivaltainen, alistanut tai pettänyt..
Jouduin vain velkakierteeseen, kun aikoinaan lähdin mukaan takaamaan ystävääni, joka jätti lainansa hoitamatta.
Vaimolle riitti ulosotto ja velkakierre, ei kestänyt vastoinkäymisiä.
Saan yksin hoitaa nyt laskun siitä, jotka yhdessä vuosikymmenien aikana kulutimme...
On helppo paeta menneisyyttään uuteen suhteeseen, ja valittaa kohtaloaan, hakea hyväksymistä kaikilta tuttaviltaan, sekä samalla mustata minut ja yhteiset vuotemme.
En ihmettele enää, jos perheet voivat pahoin ja ihmiset antavat periksi. Ollaan liian heikkoja ja haetaan kaikkeen syyllistä. Suomesta on tullut musta/valkoinen, pelkureiden, meidän kohtaloomme alistuvien pienten ihmisten tomumaja..
En lyönyt, juonut, ollut väkivaltainen, alistanut tai pettänyt..
Jouduin vain velkakierteeseen, kun aikoinaan lähdin mukaan takaamaan ystävääni, joka jätti lainansa hoitamatta.
Vaimolle riitti ulosotto ja velkakierre, ei kestänyt vastoinkäymisiä.
Saan yksin hoitaa nyt laskun siitä, jotka yhdessä vuosikymmenien aikana kulutimme...
On helppo paeta menneisyyttään uuteen suhteeseen, ja valittaa kohtaloaan, hakea hyväksymistä kaikilta tuttaviltaan, sekä samalla mustata minut ja yhteiset vuotemme.
En ihmettele enää, jos perheet voivat pahoin ja ihmiset antavat periksi. Ollaan liian heikkoja ja haetaan kaikkeen syyllistä. Suomesta on tullut musta/valkoinen, pelkureiden, meidän kohtaloomme alistuvien pienten ihmisten tomumaja..
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ero on vaan siinä,että minä voin kertoa melkein saman mun exmihestäni!
Maksan yksin entisiä yhteisiä velkojamme.Osituksessa minulta vaan uhkaamalla saatiin allekirjoitus paperille.Nyt hän leveille uuden(eihän se ole mikään uusi)naisystävän kanssa.Ei ole uusi,kun oli jo kuvioissa mukana ennenkuin meillä oli edes eropaperit sisällä.Kiikutettiin pitkin sukulaisia sitä "rakasta".Voi voi kun tehtiin itsestä martyyri.Miten hänelle on käynyt kun vaimo lähti!!!
Mutta elämä jatkuu ja kai ne velatkin saa maksettua tai sitten ei.Mutta varma olen siitä,että kyllä sillä "uudellakin vaimolla" joku kaunis päivä silmät ja korvat aukeavat,kenen kanssa on oikeasti tekemisissä.
Exällä kun on tuomiot tulossa pahoinpidelystä ja muusta,eikä hän ole niitä maininnut pahemmin kenellekään!!Joten pommi odottaa "uutta rakasta"!
Joillekin tämä "niin myötä- kuin vastoinkäymisissä" tukena oleminen ei vaan luonnistu.
Raadollista mutta totta että joillekin raha on niin tärkeää, että sen vuoksi parisuhdekin saa mennä ja toisesta tehdään paha ihminen ja syntipukki.
Tsemppiä sinulle, vaimosi ei ollut rakkautesi arvoinen.
Näitä tarinoita löytyy valitettavan paljon, että se naisen rakkaus loppuu siihen kun rahakin loppuu.
.. että vaikeuksien yli mennään erikseen, eikä yhdessä. Lupaus avioliitosta ja siitä että seisoo kumppaninsa vierellä myös vastamäessä on iso vitsi. Elämme mielenkiintoisia aikoja.
Sita luulee, etta kun on kerran aikanaan sanonut "tahdon", niin sen myota on myos sen verran tahdonvoimaa, etta yritetaan ratkaista ongelmat yhdessa, sen sijaan etta luovutetaan. Niin mina ainakin luulin, mutta toisin olen saanut kokea, tana kevaana, elavassa elamassa. Valitettavasti.
-nimimerkillä vastaus.
antakaa anteeksi ja luottakaa tulevaisuuteen. tällä hetkellä se on suurin työmaa.
PAHAA..Minä raukka en tiennyt mieheni takauksista, vuosia hän ne salasi minulta. Joitain vihjeitä kuulin tutuiltani,mutten uskonut, että minun rakas aviomieheni pettäää yhteisen sopimuksen . Meillä oma firma ,koti lapset yms. HYVIN..Kauheus tuli minulle tietoon vasta sitten ,kun olimme miljoonan velkaa pankille toisten velkaa,oma mies sen kertoi kapakassa ,kun olimme juhlimassa uuttavuotta. Anoppikin oli silloin paras kaverini,jota en ymm. Olin aivan poissa tolaltani. Aloimme järkkään asioita pankin kaa,itkimme monet katkerat kyyneleet sieltä tullessamme. Elämää elimme työtä tehden ja nuukaillen, kun taas ne jotka aih. meille velan jatkoivat ruususten elämäänsä.Mut kyllä yläkerran HERRA on pitänyt meistä ja heistä huolta. Onnea on ollut meillä rahapeleissä ja terveydessä,toisin on heillä.. Tällä hetkellä olemme velan kaa aika onnellisessa asemassa ja suhteemme on ,kuin nuorena ennen. Näin meillä.ÄLÄ ANNA PERIKSI,KYLLÄ SINUA VIELÄ ONNI POTKII ,KUTEN MEITÄKIN VAIKKA JÄIT KAIKEN VELAN KANSSA YKSIN.
hyvä kuulla, että teitä on muitakin lähes samassa "veneessä".
Auttaa oikeesti jaksamaan...
... ajatus sen takana... mies ei pitänyt sinua sen arvoisena että olisi jakanut kanssasi elämänsä ml. takaus, kenties muutakin? avioliittolupauksesta huolimatta. aina voi spekuloida miten olisi ollut, jos olisi kertonut...vaan ei se auta.
elämä jatkuu. kenties jostain ilmestyy ihminen joka jakaa sydämensä, sielunsa ja ruumiinsa kanssasi. älä ole miehelle vihainen, sillä ei hän tunteilleen tai niiden puutteille mitään voinut.
Olen miettinyt tota itsekin jälkeenpäin .
Ainakin olisin saanut jotain suvun minulle aih. pahaa pois ja kierrettä mieheni pahaan oloon, mitä en ymmärtänyt silloin.
Hän teki paljon töitä oli pois perheen luota kuukausia, sen takia ,että sai rahaa auttaakseen velallistakin.
En ole vihainen miehelleni,olenhan hänen rinnallaan vieläkin ,kohta 15v maksettu toisten velkaa ja me rakastamme toisiamme entistä enenpi.JOS tarkoitit minulle ton viestin niin ajatus sen takana ..jne. on hyvin sanottu ja kirjoitettu.siksi TÄMÄ vastaus