Niin siis kun paino on jumahtanut samaan,muutota ei tapahdu.ensin meni hyvin ,laskenut jo 8kiloa ja sitten pam samat lukemat viikosta toiseen.
Syön terveellisesti ja liikun tosipaljon 2tuntia päivässä.
Syön terveellisesti ja liikun tosipaljon 2tuntia päivässä.
Vastaukset 3
Vanhimmat
läski on muuttunut lihakseksi?kannattaa luottaa ennemmin mittanauhaan ja peiliin...tai sitten jos et syö riittävästi?kroppa pitää kiini rasvasta "vararavintona"..riippuu tietenkin kuinka liikut? jospa ois aika muuttaa kuvioita,kroppa "tottunut" samaan..kaikki vaikuttaa kaikkeen..paljon oli lähtöpaino?kuin nopeasti tippui 8kg? jne..mie mtn tiiä,mut arvailin;)
no juoksen ja teen lihaksia(30-60min juoksua) ja lihaksissa menee noin (30-45min).Niin voi olla että pitäisi muuttaa kuvioita,mutta miten?syön kuitenkin monipuolisesti(ruoka vaihtuu päivittäin,tietyt esim.aamupala ja välipala pysyvät samoina.
Lue ensin tämä: http://www.kutri.net/jumitus.html
Paljon hyödyllistä tietoa!
Jumi on normaali ilmiö, valtaosa laihduttajista kärsii siitä jossain vaiheessa. Keho ikään kuin "viihtyy" tietyssä painossa eikä tahtoisi luopua saavutetuista rasvavarastoista. Laihtuminen kyllä jatkuu jumikauden jälkeen, jos kärsivällisesti jatkaa laihdutusta.
Itselläni paino putosi aluksi nopeasti, junnasi sitten muutaman viikon, jonka jälkeen lähti taas lyhyessä ajassa useampi kilo. Jumikauden keskeytti viikonloppu, jolloin join reilun pullollisen viiniä ja oletin saavani hetkeksi lisää painoa, mutta kävikin päinvastoin. Monet sanovat "mässypäivien", eli päivien jolloin syödään/juodaan enemmän kuin normaalisti, buustaavan aineenvaihduntaa.
Monet suosittelevat myös, että päivittäisiä kalorimääriä kannattaa jonkin verran vaihdella, eikä syödä joka päivä aivan samaa määrää. Ateriavälit on kuitenkin tärkeä pitää aina mahd. säännöllisinä.
Lihasten ei periaatteessa pitäisi kasvaa enempää kuin muutama kilo vuodessa, ellei ole hc-bodybuilder. Lihaksiin voi kuitenkin kertyä nestettä rankan treenin seurauksena. Laihduttajalle aerobinen treeni on tärkeämpää kuin lihastreeni, mutta molempia kannattaa tehdä.