Olen vasta 17-vuotias (163cm ja 52kg) ja huomasin tänään jaloissani (takapuolen puolella) pieniä kuoppia kun venytin ihoa hieman. Pitäisikö minun pelätä että olen alkamassa saamaan selluliittiä jo tässä iässä, koska eikös se ole kuitenkin mahdollista? En ole koskaan ollut lihava, mutta en kyllä liikukkaan paljon.
Selluliittiäkö?
Minä vain
3309
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Älä huoli, tuo on ihan normaalia. Varmaan kaikilla naisilla on jonkinlaista epätasaisuutta kun ihoa vääntelee, mutta niin kauan kun kuopat eivät näy ilman vääntelyä en sinuna huolehtisi. Ennaltaehkäisy voisi kuitenkin olla kova sana. Syö terveellisesti, kuivaharjaa säännöllisesti (karkealla, kuivalla pesusienellä harjailet ihoa sydämeen päin), pidä lihakset kunnossa jne.
Vaikuttaa selluliitilta. Älä kuitenkaan huolehdi, sehän kuitenkin vaikuttaa tulevan aika myöhään..? Itselläni tuli muistaakseni jo yläasteessa selluliittia ja sitä on aika paljon. Olen normaalipainoinen, mutta olen aina liikkunut aika vähän. Eli kai se terveellinen ruokavalio ja paljon liikuntaa on paras apukeino asiaan.
missä purkissa sä oot elänyt? lähes jokaisella tytöllä/naisella on selluliittia. Myös nuoremmilla ihmisillä. Täysin normaalia!! :)