niin sattuuko nenä korun laittaminen...?kiitos vastanneille
nenäkoru
iiiiks!!!!
7844
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
että itket verta.........
Että höpö höpö.
totta kai se sattuu/nipistää/kirpaisee!
No ehkä sattuu, jos on herkkä kipu kynnys, ja se on sun eka lävistys, mutta eipä se oikeen. Vähän niinku nipisti.
Ja tietenki se tulee kipeeks jos sitä värkkää koko ajan tai jotain.
Toi on myytti et toisilla ihmisllä on muka olennaisesti herkempi kipukynnys FYYSISESSÄ mielessä ku toisilla, kipukynnys on korkeintaan psyykkinen juttu.
Kaikilla ihmisillä on luonnostaan hyvin herkkä kipukynnys, luonto suojelee sillä tavalla ihmistä. Ajatellaan nyt vaikka jotain tulta; ei tartte ku vähän vahingossa et pistät kätes johonki liekkiin, ni huh, johan sattu ja äkkiä vetää käden pois! Ai että joku jättää kätensä sinne liekkiin eikä tunne kipua ku "ei oo herkkä kipukynnys" eli se on suomeks kyky tuntea kipua.
Tunnetaan tapauksia lapsista joilta puuttu kivuntuntemiskyky ja tällasten ihmisten elämä on todella tuhoisaa ja järkyttävää, täynnä vammoja ja sairauksia koska kivuntunnetta ei ole.
Ainoastaan psyykkiset ja kullostakin tapahtumaa ympäröivät tekijät määrää sen kuinka voimakkaana ihminen tuntee jonku kivun tai kuinka hyvin sen pystyy kestämään; tunnettu kipu itsessään on kaikilla ihmisillä suurinpiirtein sama.
Sen sijaan esim se kuinka hampaita koskee poratessa ei ole sama asia kuin kipukynnys, vaan sillon tulee kyseeseen se kuinka lähellä jossain hampaassa on hermo, kuinka paljon tai syvältä täytyy porata, tehdäänkö juurihoitoa ja kuinka syvälle etc. Monilla jotka ei pahemmin esim hammaslääkärissä kärsi on hampaissa vain melko pintapuolisia vaurioita jolloin toimenpiteet on nopeita ja yksinkertasia eikä traumaattisia kokemuksia synny. Myös rentoutuminen vähentää kivun tunnetta; rauhottavan lääkkeen ottamisesta on usein hyötyä.
Ihossa eri ihmisillä on lisäks hermopäätteitä ihossa vähän eri lailla joten se voi aikaansaada myös erilaista kivun kokemista, mut kyseessä on sillon fysikaalinen ilmiö, ei ns. kipuKYNNYS.
Ei "kannata" ottaa mtn lävistystä, jos panikoi sen sattumista senverran, että keskusteluihin siitä yltyy kirjoittamaan. Hetken kipu se on. Jos ei kestä...niin kannattaa miettiä kahdesti onko "valmis" tähän operaatioon.
Ei se sattunut tai siis se vain nipisti sen hetken kun se siihen pamautettiin sitten tuli jälkeenpäin pientä kipua ja nenä oli tietty herkkä... mutta jos kysymykseen pitää vastata ei tai juu niin vastaan ei....