Helpotti lukea näitä

Pikkueukko

Kiitos tästä palstasta. En tunne henkilökohtaisesti ketään näin pientä, vaikken mikään hurjan pieni olekaan(156 cm ja 45 kg).

Usein minua yli 45-vuotiasta tytötellään työpaikalla ja vähän muuallakin, ei siis oteta vakavasti.

Olisi myös kiva pukeutua "naisellisesti", mutta eihän ne lasten vaatteet oikein vakuuta tämän ikäisellä.

Xs-koot on usein minulle isoja, varsinkin hihat ja lahkeet pitkiä. Rahat on sen verran vähissä, ettei ole vara ostaa kalleimmista liikkeistä vaatteita.

Helpottaa kuitenkin kun on kohtalotovereita, vaikken tietenkään kenellekään toivoisi tällaisia pienuudesta johtuvia ongelmia.

Onhan Shakirakin pieni, mutta hänellä on vartalon suhteet todella kauniit. Itselläni on lyhyet raajat ja paksu keskivartalo, pohkeista ei tietoakaan, mutta isot jalat, joten koomisen näköinen eukko olen.

Olisi varmaan todella ihana, kun voisi mennä kauppaan ja valita mitä vain vaatetta, josta pitää ja aina sopisi hyvin. Sellaisiakin onnekkaita on aika paljon!

Tsemppiä kaikille pienikokoisille!

3

635

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muodokas-

      Oletko yrittänyt lihottaa itseäsi? Olen sentin sinua lyhyempi ja painan 48kg ja vatsa on timmi, mutta etenkin peppu kiinteä ja pyöreän muodokas. :)

      Vaatteiden ostossa ei ole oikeastaan ongelmaa.

    • xs-koot sopivat

      Koot vaihtelee kaupoittain. Monissa "aikuisten naisten" vaatekaupoissa koot ovat hirveän isoja, jolloin sx-kokokin on iso tällaiselle kääpiölle. Mutta jos menee nuorten kauppoihin, niin siellä xs-koot ovat selvästi pienempiä, onhan ne tarkoitettu nuorille.

      Toki, ne vaatteet voi olla nuorekkaita, mutta valikoimaa on paljon ja kyllä sieltä voi poimia niitä aikuismaisempia tai ei-niin-teini-tyyppisiä vaatteita. Peruspaidat, farkut, bleiserityyppiset takit, neuleet, ym. käyvät ihan hyvin aikuisellekin vaikka olisikin ostettu nuorisoliikkeestä. Ja kyllähän monet aikuisetkin shoppailevat esim. VeroModassa tai Zarassa. Zarassa on ihan aikuismaisiakin, kauniita naisellisia vaatteita, ja koko 34 on yleensä minulle pieni! Ne ovat niitä eurooppalaisia kokoja. Suositteln sinua tutustumaan Zaran valikoimaan, jos et ole sitä vielä tehnyt. Itse ostan myös H&M:ltä xs/32 koon vaatteita ja yleensä ne ovat suht sopivia. Tosin painankin sinua 5 kiloa enemmän :)

    • pieni mutta pippurinen

      No heipä vaan sirot kanssasisaret, kiva että teitäkin nyky-Suomesta löytyy :)

      Mulle on aina melkoinen tuska löytää vaatetta, oon 157 cm/43-44 kg, paino vaihtelee noissa rajoissa. On ihan tosi ettei mitat numeroina kerro kaikkea; mulla on ns. tiimalasi-vartalo eli rinnat ja peppu löytyy ja ampiaisvyötärö. Kiinteänä pysyn lenkkeilyn ansiosta. Siro ja sopusuhtainen olen ollut koko ikäni, nuorempana yritin itteeni väkisin lihottaa mutta se oli liian kovaa työtä.

      Haukkuja muodostani en ole paljon kuullut, ainoastaan tankkimainen anoppini on joskus kireyttään sanonut mua liian laihaksi. Hassua, anoppi on koko ajan laihiksella ja aina kun sen näen se on lihonut lisää...

      32-kokoa kaupoista saa etsimällä etsiä, yleensä tuleekin ostettua H&M:ltä kokojen ja hinnan vuoksi. Myös muodikkuus on kiva juttu, tosin kauheen lapsellisen oloisia vaatteita en halua käyttää (ikää on jo pian 42 v.), mutta tarkaan seuloen mieleistä on vielä löytynyt.
      Jos löydän kivan 32-34 kokoisen vaatteen ja vaikka se on liian iso, ostan silti ja korjailen (pienennän/lyhennän) itse kotona. Onhan siinä hommaa, mut muuten en saa istuvia vaatteita.

      Lisäksi pieniä kenkiä on aivan liian vähän kaupoissa; heti sesongin alussa pitää melkein kengät ostaa jotta saa kaupasta sen pienimmän parin.

      Pitäkää tytöt lippu korkealla ja olkaa ylpeitä itsestänne, sirous on kaunista :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      66
      5635
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      2991
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      275
      2626
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2469
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      23
      2329
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      261
      1780
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      60
      1368
    8. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      13
      1243
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      88
      1175
    10. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      90
      1156
    Aihe