kumpi

parempi

Olen törmännyt naisia tapaillessani (kenties vain minuun rajoittuvaan) mielenkiintoiseen ilmiöön: naisten ulkonäön kehumisen vastareaktioihin.
Aluilla olleissa suhteissani olen kehunut ja jättänyt kehumatta naisen ulkonäköä, sis rehellisesti ollessani sitä mieltä, että syytä kehuun on.
A) jotkut ovat ottaneet sen jonkinlaisena ---tuiluna
B) jotkut ovat siirtäneet sen ikään kuin siihen että minulla itselläni olisi huono itsetunto
C) jotkut taas ovat ottaneet sen ylpistävänä kohteliaisuutena, jonka jälkeen on häivytty adoniksien perään, kun kerran niin kauniita ollaan.
D) jotkut ovat todenneet minut sen takia valehtelijaksi
E) olen myös jättänyt kehumatta, josta on seurannut FBI-kaltainen kuulustelu tyyliin: "minkälaisista naisista pidät, mitä mussa näet" ja näin poispäin.

Okei, meni sekavaksi, mutta bottom line on siis: Kannattaako sinua, nainen, kehua orastavassa suhteessa kauniiksi rehellisen oma-aloitteisesti vai vaieta iäksi?

8

731

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -smiley-

      Noh voisinhan kertoa kannattaako Minua kehua mutta se ei sinua pitkälle auttaisi kun kaikki naiset ovat ihan yksilöitä...

      Paras menetelmä on varmaan olla rehellinen mutta kohtelias. Kannattaa ylipäätänsä olla hyvällä tuulessla ja keskittää ajatuksensa positiivisiin asioihin.

    • mutta uskottavasti

      eli yritä sanoa mitä vilpittömästi olet mieltä. Kyllä fiksu nainen sen tajuaa. Uskooko, onkin toinen juttu ;), mutta se onkin sitä naisen logiikkaa...
      Naiset yleensäkin arvostavat kun mies kertoo ajatuksiaan. Muista silti antaa naisellekin tarpeeksi puheaikaa.

      Toinen syy "kummallisiin" reaktioihin voi olla hämmennys. Ei ole saatu positiivista palautetta.

    • kehuneiti

      Kehu vaan. Eiköhän siinä naisessa ole jotain aika pahasti vikana, jos ei kehuja kestä ja lähtee sen takia toisen matkaan. Saa sitten mennäkin.

      Itselleni paras kehu on katse, se on jotenkin aidointa, sitä ei voi oikein teeskennellä, ellei ole loistava näyttelijä. Mutta sanat myös jees. En tosin tykkää, et mun vaatteita kehutaan jatkuvasti... ex teki niin, ja aloin tulla aika hulluksi sen suhteen. Alkoi tuntua, että minussa ei muuta olekaan kuin vaatteet ja että pitäis aina olla tietyt vaatteet, jotta hän jaksaisi katsella.

      Eli kehu mieluummin kokonaisuutta kuin yksityiskohtia. Sellaiset kehut, kuin: "Oot mielettömän ihana/kaunis/tykkään susta kauheesti jnejne.." ovat mielestäni parempia, kuin et sul on kiva nenä/ihana hame... kunhan tulee sydämestä, se on tärkeintä. Itse en vois olla kehumatta miestäni, on joskus vaan pakko pukea se ihastuminen sanoiksi.

    • kehuköhy

      Ei sillä ainakaan minulta mitään voita. Pitäisi vaan keksiä jotain vastakehuja.

    • koska en ole

      Keksi joku muu, joka todella voisi pitää paikkaansa. Kaunis- ei koskaan..
      Joko nauraisin tai suuttuisin.
      Miksi miehet ei tiedä muuta kehusanaa ,kuin kaunis?

    • What ever

      ei kuulu suomalaiseen kulttuuriin, joten kehujen vastaanottaja ei osaa niihin suhtautua luontevasti. -Todella harvoin kuulee suomalaiselta mieheltä kehumista - viimeksi kuulin kohteliaisuuden virolaiselta mieheltä ja minusta se oli positiivinen kokemus.

    • Chi-yo

      .. voin kertoa, että kehuille mulla on aina se vastareaktio että lyön leikiksi tai väitän vastaan. En ole tottunut saamaan kehuja ja sitten kun joku niitä antaa, en tietenkään usko. Oma itsetunto on niin olematon ja olen oppinut vähättelemään itseäni todella loistavasti. (Siinä olen hyvä.)

      Oikeasti se riippuu naisesta, yksilöstä. Ei meitä voi samaan karsinaan laittaa tässäkään asiassa.

    • siitä, että

      mies kehuu minua kauniiksi ennen kuin välillemme on muodostunut molemminpuolinen yhteys. Jos se puuttuu, miehen kehut tuntuvat pelkältä sanahelinältä ja manipulointiyrityksiltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      102
      4823
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3242
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2979
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1737
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1510
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      107
      1332
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1049
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      108
      1020
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      42
      1012
    10. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      40
      981
    Aihe