pois

Hei!

Haluaisin tietää onko mitään nopeita keinoja saada pois n. 5 kg? Haluaisin hiukan laihtua, mutta en haluaisi ryhtyä kovin pitkään urakkaan...Kiitos.
3336
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

onhan niitä keinoja, mutta kaikilla pikadieeteillä tulee kyllä yleensä kaikki yhtä nopeasti takaisin. Valitettavasti pysyvä pudotus vaatii vähän vaivannäköä :)

Äänestä

Eli tosiaan, jollet muuta pysyvästi elämäntapojasi niin tottahan ne kilot kertyvät takaisin kun palaat siihen ruokavalioon missä olet aikaisemminkin lihonut. Joten mikään "pitkäkään" urakka ei riitä, vaan syömisiä tulisi tarkkailla koko loppuelämän ajan (vaikka tietysti, kun uudet tavat on todellakin omaksunut, syömisten tarkkailu sujuu automaattisesti).

Äänestä

Täällä näyttää olevan sellainen tapa että vastaillaan sellaisiin asioihin mitä ei edes kysytty.

Viisi kiloa on kohtuullisen helppo saada pois jos vaan todellista ylipainoa on ja lähtöpaino on 80-90 kiloa.

Voit lähes paastota kolme tai neljäkin päivää syömällä ruisleipää kolme siivua päivässä. Samoin voit tueksi ottaa siivun juustoa päivässä ja jonkun hedelmän.

Sitten jatkat niukkiksella niin että saat rasvaa 30g, proteiinia 70g ja hitaita hiilareita 100g vuorokaudessa. Tähän voi sitten syödä lisäksi runsaastikin hedelmiä ja vihanneksia.

Näin tiukalla ohjelmalla liikunta ei saa olla kovin rankkaa, mutta liikkua kuitenkin pitää kevyesti mielellään päivittäin vähintään tunnin. Tosin proteiini sallii hieman lämmetäkin. Kevyen liikunnan tavoitteena on polttaa rasvaa ja samalla se pitää yllä lihasten aktiivisuutta, joka proteiinin yhteisvaikutuksesta suojaa lihaskudoksen kadolta. Jos tuntuu kovin rankalta niin hitaiden hiilihydraattien määrää voi lisätäkin tilanteen mukaan.

Laihdutin tällä menetelmällä 9 kiloa kahdessa viikossa, joten tavoitteesi pitäisi olla helposti savutettavissa jos sinulla on riittävästi ylipainoa. Minulla aloituspaino oli lähes 100 kiloa. 80 kiloiselle 5 kilon pudotus voisi olla vielä mahdollista, mutta kevyemmille lähes mahdotonta, mutta lähelle voi kuitenkin päästä. Jos 70 kiloinen sa kahdessa viikossa pois 3-4 kiloa niin se on jo erinomasen suuri pudotus.

Ja kaksi tai kolme viikkoa joutuu vielä tarkkailemaan ja pitämään syömisistään huolta, niin että paino vakiintuu alentuneelle tasolle. Oma mielenkiintonsa siinäkin. Kuurin jälkeen voi pienen painon nousun sallia ja pudottaa sen sitten vaikkapa kuukauden sisällä. Onnistuu...

Jos rankempaa ohjelmaa kaipaat niin tästä ei sitten ole apua, ja se vaatiikin sitten erityistukea.

PS: Jos sinulla on vähääkään painonhallintaa alla niin tulos jää melko varmasti tavoitteesta!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nopeasti... kirjoitti:

Hei!

Haluaisin tietää onko mitään nopeita keinoja saada pois n. 5 kg? Haluaisin hiukan laihtua, mutta en haluaisi ryhtyä kovin pitkään urakkaan...Kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu