Luin jostain, että Andulla olisi joku baari Helsingissä. Kuka osais kertoa minkä niminen ja missä päin??
Kapasiteettiyksikön Andu
baari
3591
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Lainaus
Helsingin Yliopistonkadulla, Sokos Hotel Helsingin kiinteistössä sijaitseva Vinyl lounge, on saanut uudet omistajat. Kapasiteettiyksiköstä tuttu Andu, pitkänlinjan tiskijukka Käpä ja ennen mm. Hesarin tapahtumista vastannut Matti Sarkkinen ostivat Vinylin liiketoiminnan pois Sokotelilta.
Tehostettu Vinyl avaa ovensa elokuun ensimmäisenä viikonloppuna. Lounge-henkisestä tunnelmastaan tunnettu dj-vetoinen drinkkibaari tulee olemaan tiistaita lukuunottamatta auki joka päivä. Baarin erikoisuutena on housemusiikkiin erikoistunut levykauppa.
Vinyl ehti olla auki Sokotelin alaisuudessa noin vuoden. Käpä on ollut mukana Vinyl lounge records ?levykaupan toiminnassa alusta lähtien, ja Matti Sarkkinen on ollut aikoinaan mukana suunnittelemassa ja rakentamassa paikkaa. Andu puolestaan on ollut loungen ahkera asiakas:
?Käpä vihjaisi keväällä, että Vinyl saattaisi olla mahdollista ostaa omaksi, ja koska paikka on alusta lähtien tuntunut omalta hyppäsimme Matin kanssa samantien mukaan?. Meininki tulee loungen avautuessa jatkumaan periaatteessa samana, höystettynä tuoreiden ravintoloitsijoiden innokkudella ja innovatiivisuudella."
Vinylin sivut
mutta se matkaopas nimeltä folke west, jolla oli ainakin jossain vaiheessa oma tv-ohjelmakin, niin hän on tämän andun isä.
Luin citystä, että sillä on ihan oma baari. Onko se siis tuo vinyl?