maataloustuki = työttömyystuki?

Maataloustuki on rikkaiden työttömyystuki.

Sitä menee paljon.
Maataloustuki on suuri tulonsiirto rikkaille, omistavalle luokalle.

Maataloustuessa pitäisi olla jokin raja.
Rikkaille ei tukea, vain pienille viljelijöille tukea.
11611
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Suomen maatalous saa h*lkkaristi tukea EU:n kautta kierrätettyjen rahojen muodossa. Muut EU-maat julkaisevat EU-tukien saajat, mutta suomalaiskansalliseen tapaan meillä ei kyllä julkaista sitä, kenelle nämä EU:n kautta kierrätetyt verorahat päätyvät. Hauskinta tässä on se, että EU-jäsenyys vain kasvatti (piilo)maataloustukien määrää ja niitä jaetaan nyt enemmän kuin, mitä koko Suomen yliopistolaitos saa vuosittain. Maataloustukien määrä on muistaakseni reilusti yli miljardin euron luokkaa, joka vastaa noin 3% valtion budjetista. Kertakaikkiaan järjetöntä hommaa.

Äänestä
  • Ja jos meillä ei olisi maanviljelijöitä, me olisimme vielä enemmän nettomaksajia EU:ssa, ja maksamamme jäsenmaksut menisivät Ranskalaisten viljelijöiden taskuun. Ranskanpullat ovat aina osanneet vetää kotiinpäin, suomalaiset taas ovat vieraskoreudessaan typeriä.
    Jospa lopettaisimme maatalouden Suomesta kokonaan. Mitäpä luulette, tulisiko tänne dumpattuun hintaan Tanskalaisia kinkkuja jos maan omavaraisuusaste olisi nolla? Onko Suomi sijainniltaan ja kooltaan niin älyttömän houkutteleva markkina-alue että tänne kilvan tuotaisiin halpoja elintarvikkeita jos omaa tuotantoa ei olisi lainkaan?
    Minne laitettaisiin rehu-, lannoite-, kuljetus- ja elintarviketeollisuuden työllistämä väki ja se valtava määrä virkamiehiä jotka valvovat tällä hetkellä maataloutta ja ne muutamat hullut jyväjemmarit? Voisiko EU-maataloustuet vaihtaa esim. työttömyyskorvauksiksi tai toimeentulotueksi?

    Äänestä

  • eduskunnasssa on nämä kaikkein suurimmat "tuen" saajat. Nehän sitä EU:ta markkinoivatkin jotka laskivat että paras netto-tulo tulee kun sinne mennään. Niillä on kalkulaattori aivojen tilalla ja niillä lasketaan vain ja ainoastaan se hyöty mikä ITSELLE tulee. Muista viis veisataan ja kaikkein vähiten välitetään jos joku on työtön ja ei saa mitään. Sehän on näiden mielestä näille ihan oikein vaan. Itsekkäitä ja ahneita koko maailma pullollaan.

    Äänestä

Mitä itse olen kuulostellut ja nähnyt, niin aika paljons iihen tukeen on ehtoja yms. Käittääkseni EU:hun liittyminen heikensi maataloustöitä tekevien tulotasoa ja elämää. Eikös ne käy mittailemassa peltojen pituuksia jne. ja mätkäse sakot jos senttiä sinne tai tänne heittoa. Kaikille se tukikaan ei taida ropsahtaa, eikä se maanviljeliän elämä ole niin herkkua.

Mutta hei, jos se tuntuu siltä, että paskaa luoden saavat väärillä perustein rahaa, niin työmarkkian tuella sinähän voisit kanssa lypsää niitä lehmiä ja niittää viljaa? Aamulla kukonlaulun aikaan ylös ja illala petiin, kun aurinko on laskenut.

Ihan oikeasti, olitko tosissasi?

Äänestä

Kotiseudullani maanviljelijä (kova-kepu/porvari) haukkui työttömiä kovin sanoin.
Aina ja jokapaikassa.

-- satuin paikalle kyläkokoukseen, ja kun se oli haukkumisensa lopettanut, nousin ylös pyydin puheenvuoron kokouksessa ja kerroin, ketä ne todelliset tukipellet on !!!
---- saakeli nuo rikkaat ihmiset hamuaa nyt eu-tukia oikein urakalla -- häpeäisivät!!!

---- tuon palautteen jälkeen tuo rikas viljelijä ei mulle päivää sano - tuli nolatuksi-.
---- kaahaa vaan eu-tuki maasturilla niin, että ei meikäläinen uskalla enää pyörällä kylätiellä ajaa.
-tappais se varmaan,

Mutta hauskinta on se, että nämä tukipellet yrittää olla oikeistolaisia !!-- ja kun rahat tulee valtiolta/eu:lta...
SAAKELI NEHÄN ON SOSIALISTEJA - KOLHOOSIVÄKEÄ !!!

Äänestä
  • Ei ole ihme, että maataloustuet pidetään salaisina.
    Joku eu-ukko jo vaati suomea julkistamaan maataloustuet, mutta sitä käskyä on vain vitkuteltu jatkuvasti.

    --- rikkaat ei halua omia sosiaalitukia julkisiksi, siinähän menisi kovan porvarin ja kepu-isännän maine --- kun nauttii sosiaalitukia (maataloustuki = sosiaalituki)

    Julkisiksi pitäisi saada nuo "herra-kansan" sosiaalituet ja heti !!!!
    (-ne nappaa tukia aivan eri malliin, kuin työtön
    - työtön ei voi edes haaveilla moisista tuloista!!!) vuodessa 100 000 euroja...

    Äänestä

EU:n myötä maatalous muuttui tuottajahintojen laskettua sillä tavalla, että tukien lisäksi muut tulos ovat varsin pienet. Oletko tullut ajatelleeksi ettei se tuki taida ihan kokonaan maanviljelijälle tuloksi tulla? Saattaahan olla, että tilanpidossa on suuret menotkin. Sopii itse yrittää ja tule sitten kertomaan, miten rikas olet.

Äänestä
  • niin ei tarvitse ruikuttaa. Jos ei landepaukku osaa pyörittää hommia, niin sitten on pantava pillit pussiin ja mietittävä jotain muuta. Turha tappiolla tai lähes nollatuloilla on mitään tehdä. Siinä menee oma työpanos hukkaan. Ei kannata olla tyhmä.

    Äänestä

  • tilasi kirjoitti:

    niin ei tarvitse ruikuttaa. Jos ei landepaukku osaa pyörittää hommia, niin sitten on pantava pillit pussiin ja mietittävä jotain muuta. Turha tappiolla tai lähes nollatuloilla on mitään tehdä. Siinä menee oma työpanos hukkaan. Ei kannata olla tyhmä.

    Moni onkin laittanut pillit pussiin ja lopettanut maatalouden. Siksipä tilakoko Suomessa onkin huomattavasti kasvanut Eu:n myötä. Toisaalta tiedän useita viljelijöitä jotka eivät hae eivätkä saa mitään tukia; syystä että halusivat välttää sen suunnitelma/sanelutalouden ja direktiiviviidakon joka todellisuudessa vei kaikki yrittämisen vapaudet maataloudesta. Ja nämä "villit ja EU-tukivapaat" tilat pärjäävät siinä missä muutkin.
    Herää kysymys: mitä vitun järkeä on rakentaa hurjaa valvonta/neuvonta/kyykytysorganisaatiota katoavan elinkeinon vahtimiseksi kun villit ja vapaat pärjäävät ilman vahtimistakin?
    Koko EU on susi.
    Muistatteko kun telkkarissa näytettiin maataloustukien väärinkäytöskäppyröitä? Suomessa luku oli pyöreä nolla, keskieuroopassa aivan hirveät luvut. Eli suomalaiset tukevat EU-jäsenmaksuillaan keski-eurooppalaisia näennäisviljelijöitä, sellaisen kippuraviiksisen viininmaistelijan näennäismaatalouden tukeminen on varmaan eteläsuomalaisen veronmaksajan mielestä hienompaa kuin kotimaisen elinkeinon tukeminen?

    Äänestä

  • Moni kirjoitti:

    Moni onkin laittanut pillit pussiin ja lopettanut maatalouden. Siksipä tilakoko Suomessa onkin huomattavasti kasvanut Eu:n myötä. Toisaalta tiedän useita viljelijöitä jotka eivät hae eivätkä saa mitään tukia; syystä että halusivat välttää sen suunnitelma/sanelutalouden ja direktiiviviidakon joka todellisuudessa vei kaikki yrittämisen vapaudet maataloudesta. Ja nämä "villit ja EU-tukivapaat" tilat pärjäävät siinä missä muutkin.
    Herää kysymys: mitä vitun järkeä on rakentaa hurjaa valvonta/neuvonta/kyykytysorganisaatiota katoavan elinkeinon vahtimiseksi kun villit ja vapaat pärjäävät ilman vahtimistakin?
    Koko EU on susi.
    Muistatteko kun telkkarissa näytettiin maataloustukien väärinkäytöskäppyröitä? Suomessa luku oli pyöreä nolla, keskieuroopassa aivan hirveät luvut. Eli suomalaiset tukevat EU-jäsenmaksuillaan keski-eurooppalaisia näennäisviljelijöitä, sellaisen kippuraviiksisen viininmaistelijan näennäismaatalouden tukeminen on varmaan eteläsuomalaisen veronmaksajan mielestä hienompaa kuin kotimaisen elinkeinon tukeminen?

    "Toisaalta tiedän useita viljelijöitä jotka eivät hae eivätkä saa mitään tukia"

    "Ja nämä "villit ja EU-tukivapaat" tilat pärjäävät siinä missä muutkin"

    Kyseessä varmaan maatila joissa on 3-4 hehtaaria peltoa ja kasvina vaan omaa perunaa :D

    Uskomatonta paskaa suollat, näytä yksikin tuollainen iso tila ja mä näytän Jari Sillanpään tyttöystävän.

    Kyl mää vaan kovast ihmettelen miten jotkut voi kirjoittaa ilman takaraivoa tänne...

    Äänestä

otsakkeen alle? lukihäiriö?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rikkaiden tuki kirjoitti:

Maataloustuki on rikkaiden työttömyystuki.

Sitä menee paljon.
Maataloustuki on suuri tulonsiirto rikkaille, omistavalle luokalle.

Maataloustuessa pitäisi olla jokin raja.
Rikkaille ei tukea, vain pienille viljelijöille tukea.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu