Tämmöisen vanhan virren muistan. Mutta mitä tarkoittaa tuo "ratki"?
Taivaassa ratki taivaassa
5
2751
Vastaukset
- pioaufb
Nykysuomen sanakirjan mukaan ratki-sanan merkitys on kerrassaan, aivan, ylen, peräti. Ilmaisu ratki taivaassa tarkoittanee jotain sellaista kuin perillä taivaassa, kerrassaan, aivan perillä taivaassa.
- joululaulusta
todella hauskaa, aivan ihanaa, on ratkiriemukas... eräässä joululaulussa oli tuo ratkiriemukas ja ihmettelin, mutta äitini sitten muisti, että vanhat ihmiset käyttivät tuota ilmaisua.
- survailija
taivaallisia riemuja toki ratki tarkoittaa,
kuten tuossa mainiossa laulussa 'Olen kuullut on kaupunki tuolla' johon löytyvät tehokkaammat sanat tuolta -
ei tosikoille
http://www.nic.fi/~praasu/porno/laulu56.htm- Veisaaja
Entäpä kun virressä 310 veisataan "ratki kuoleman kauhun." Mitä siinä kohdassa ratki tarkoittaa?
- kanttoritar
Veisaaja kirjoitti:
Entäpä kun virressä 310 veisataan "ratki kuoleman kauhun." Mitä siinä kohdassa ratki tarkoittaa?
VK310:2 ...Jos me joudummekin syvihin vesihin ratki keskelle kuoleman kauhun, emme nääntyä voi, hänen äänensä soi läpi myrskyn ja helvetin pauhun.
Mun ymmärtääkseni tuohon sopisi sanan ratki merkitykseksi vaikka nuo mainitut aivan tai peräti.
On muuten hieno virsi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1672804
- 2012087
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.501922- 711766
- 921658
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91531- 811234
- 811080
- 951039
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes1961020