...herkuttelupäivistä? miten usein herkuttelette ja mitä silloin syötte ja paljonko? itselleni on suuri suklaa suuri kiusaus.. mitenhän usein voisi esim. ostaa irtokarkkeja joissa on paljon suklaata mukana? kaatuuko laihutus jos vaikka kerran viikossa olisi tällainen herkkupäivä..?
kiitos asiallisista vastauksista:)
kiitos asiallisista vastauksista:)
Vastaukset 5
Vanhimmat
on lupa pitää herkkupäivä silloin tällöin vaikka onkin laihdutuskuurilla. Ei se siihen kaadu, kunhan putki ei jää päälle..:)
En tiedä olenko oikea ihminen vastaamaan siksi koska en laihduta (158/49) mutta minä pidän viikonloppuna aina yhden tai kaksi herkuttelupäivää jolloin ostan ison pussin irttareita. Viikolla syön suht kevyesti mutta esim. kesällä saatan syödä jäätelöäkin. Paino on pysynyt pitkään jo samana, eli ei tuo vkonloppu herkuttelu ainaskaan lihota =)
Ei siinä mitään ihmeellistä ole, jos muuten jaksat syödä kulutuksen mukaan sopivasti.
Omakohtaisesti ole kokeillut ja mitään notkahdusta ei tule, mikäli se jää siihen yhteen päivään viikossa.
Kaikella on rajansa, jos mätät itsesi oksennuksen partaalle täyteen suklaata ei se ole muutenkaan terveellistä . Jos lotraat kolme pulloa kovaa viinaa vuorokaudessa ei siitä elimistö tykkää. Yhden kossupullon voi ottaa tai puolikoppaa olutta, kyllä siitä elimistö selviää jos se jää siihen - eli kevyet lärvit viikossa ei tahtia haittaa.
Keskustelin taannoin kuntosaliohjaajan kanssa ns. "mässypäivästä." Hän oli sitä mieltä, että mässypäivä esim. kerran viikossa on laihduttajalle hyvä idea, sillä se saattaa parantaa aineenvaihduntaa ja ehkäisee lisäksi vanteen liiallista kiristystä pään ympärillä ja pienentää riskiä sortua lopullisesti.
Hän kuitenkin sanoi, että jotkut ovat ymmärtäneet mässypäivän väärin. Tarkoitus ei ole, että syödään mitä tahansa niin paljon kuin napa vetää. Tietenkään nopeutunut aineenvaihdunta ei kompensoi esim. perhepizzan, 1,5 l sokerilimsapullon ja ison irtokarkkipussin sisältämiä kaloreita. Jos mässää aivan liikaa, joutuu mahdollisesti pitämään pitkän "kurinpalautuksen." Sen sijaan kuulemma hyvä idea on syödä esim. enemmän hiilihydraatteja kuin yleensä (vaikkapa pastaa lihan kanssa, jos yleensä syö vain lihaa). Kohtalaisen kokoinen karkkipussikin lienee ok.
Itse olen kokenut sellaisenkin jutun, että viinipullollisen juominen buustasi aineenvaihduntaa ja käynnisti uudelleen pitkään jumissa olleen painon putoamisen.
mielenkiintosta tietoa.. onkohan mässäilypäivänä ok syödä jopa 500-700 gramman irtokarkkipussi...? jossa on suklaata aika paljon.. :/ :) jos vaikka söis muuten sinä päivänä tosi kevyesti..
käyn muuten itekin salilla.. tuntuu oudolta ku joku puhuu kuntosaliohjaajasta.. täällä meillä päin (korvessa) sellaista käsitettä ei edes moni tiedä:D