Niin, siis miten juurihoitoa tehdään ja sattuuko se? Olen ihan paniikissa kun pitäisi sellaiseen mennä...
SATTUUKO JUURIHOITO?
meikämanne
4712
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ihmettelin itse kovasti, kun monet sanoivat juurihoidon olevan yhtä tuskaa ja itselläni se ei sattunut ollenkaan. Ei minusta mitenkään tavallista hampaan paikkausta kummempi kun puudutetaan kuitenkin. Minä siis sanoisin, että ei paniikkia =)
Jos se hammas on kuollut ja vaikka siellä olisi pahakin bakteeritulehdus,niin homma ei tunnu yhtään miltään puudutuspiikin.Jos taas hammas on vielä elävä,niin se voi sattua mutta silloin pitää pyytää puudutus suoraan lähelle hampaan ydintä,jolloin sekään ei tunnu enää miltään.
Ainoa vaara voi olla nukahtaminen pitkässä juurihoidossa. :-)
Vuosi sitten jouduin juurihoitoon kiitos kaupungin hitaan hammashoitojärjestelmän.
Olin kauhuissani ja pyörtymäisilläni juurihoitoajatuksesta. Lopuksi kipeä hammas oli juurihoidettava tai vedettävä pois. Jos olisin tiennyt mitä nyt tiedän, en olisi käyttänyt energiaani turhaan pelkäämiseen. En yritä selittää, että mitä lääkäri hampaalleni teki, mutta puudutus hieman nipisti, mikään muu ei sitten tuntunutkaan. Kävin kolme kertaa hoidattamassa hammastani, eikä kertaakaan sattunut yhtään.
Älä pelkää ja nuku yösi rauhassa.
Kiitos rauhoittavista viesteistä!!! Ehkä mä nyt sitten uskaltaudun sinne kuitenkin :)