mazda626, nissan primera tai honda accord. hintaluokassa 2000-4000 euroo 90-luvun autoja. joku näistä?
Mikä näistä paras japsi?
role
323969
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Parhaat japanilaiset löytyy teehuoneesta.
Tuon ikäiset raadot pitäisi paalta uusiokäyttöön. Turvattomia paperipeltisiä ruostekasoja joiden ajettavuus on "minne tuuli kuljettaa"-linjaa. Kuka helvata työssäkäyvä ihminen haluaa moisia tänä päivänä ostaa, ja vieläpä ilman ilmastointilaitetta? Ja jos sattuupi olemaan työtön tai pienituloinen eläkeläinen, ei tartte autoa vaan voisi nekin vähät roposensa jemmata pahan päivän varalle.
...pili edellisen viestin kirjoittajalla...
Omistan kyseistä vuosikertaa olevan japsin. Tuuli ei kuljeta mihinkään, nykyaikaisiin euroihin verrattuna tehokas kahden litran moottori kyllä kuljettaa hyvin 280 000 kilometrin ajonkin jälkeen. Ilmastointia ei tarvi, lämäsee vaan käden sähköikkunoiden avaajaan ja sekunneissa auto on täynnä raikasta ilmaa! Käyn töissä, kuukausipalkkakin on 2500 euroa ja nousussa. Ja mikä tärkeintä, olen autooni helvetin tyytyväinen! Simmottii.
Verrata noita voisi monella eri tavoin,mutta eiköhän yksilön kunto/huolohistoria vaikuta eniten mikä valiset.
Minulla on sellainen käsitys, että Hondaan on kalliimmat varaosat (tosin voin olla väärässä) ja ehkä minun valintani olisi Mazda. Nissani ei oikein sytytä.
Kahtele varaosahinnasto www.motonet.fi ja vertaile, sieltä löydät mihin on halvimmat huolto ja vara-osat. Kaikissa heikoin paikka on pellit, eli ennen ostopäätöstä auton alle ja tutkimaan. Samalla kahtot nestevuodot ja nivelten ja jarruosien kunnon.
Ajotuntumakin taitaa olla likipitäen sama, jos vaan nivelet ja iskarit on kunnossa.
Ilmeisesti kestävin on Nissan. Ja aivan varmasti vähemmän noissa on vikoja kuin vastaavan ikäisissä eurooppalaisissa.
Saksassa tehdään kalliilla kovin heikkoja autoja.
Kaikki hyviä jos vaan löytää kohtuu ruosteettoman yksilön, ja vaikka olisi enemmänkin ajettu niin ei haittaa jos on säännöllinen huolto aina hoidettu ajoissa.
joten siihen löytyy varaosaa hajoittamolta ja liikkeestä helposti edulliseen hintaan. Mazdallakin on ajettu tuttavavapiirissä hurjia kilometrimääriä (>500tkm) konetta avaamatta, mutta autohan ei ole läheskään niin yleinen ja varaosat ovat kalliita. Hondan jättäisin vain hondamiehille.
En oikein ole noihin japanin ihmeisiin perehtynyt, mutta ehkä kuitenkin Hondaan kallistuisin. Niissä on todella vähän vikoja, tosin kai niissäkin huonoja yksilöitä on, ja huoltohistoriallakin on jo medkitystä...
Mutta katselepa Nettiautosta.. Siellä on monta Hondaa, jolla on ajettu yli 400000, esim. 460000... Jos sellaisen löytää, jolla on ajettu esim 200000, niin sillähän on kilometrejä edessä vaikka kuinka!
Vaikka taitaa nuo japsit olla vähän sellaisia, että tekniikka toimii, ja sähköikkunat liikkuu, vaikka pellit lähti kolme vuotta sitten ympäriltä...Eurooppalaisilla on monesti vähän toisinpäin...joo...ei saa yleistää.:)
oo koskaa ruostunut tai mersut. Ne vaan kasvattaa lisää peltiä ympärilleen. Kerran näin ruosteisen audin. ei saa yleistää.
Mutta tuskin löydät 2000-mallin Mersusta, Audista tai Opelista paikkoja, jotka on ruostuneet puhki... toista on esim. Mazda 6:n kanssa. Ihan omin silmin olen nähnyt, että puhki on! Hyvä auto sekin muuten on kaikin puolin, mutta vikansa kaikissa...
Kai sitä nyt vanha auto saa vähän ruostuakin, mutta kyllä se vaan keskimäärin on niin, että japsien vahvuus on tekniikka, mutta eurooppalaiset vetävät pidemmän korren peltiensä puolesta! Toki poikkeuksia on molemmin päin, mutta keskimäärin asia on näin.:)
Olen vahvasti sitä mieltä, että yksikään Mazda 6 vuodelta ei ole rustunut puhki vaikka olet "omilla silmilläsi" nähnyt. Taisi tulla marrkinoilla 2002!!!!
Ja sanotaanko näin, että Japanilaiset tämän vuosituhannen pellit kestävät yhtä hyvin kuin citikan eli ovat huomattavsti apremmat kuin esim. ruoste ooppelit!
Taisi olla 626.. mutta 00-mallia.. Ja niin, kynnyskotelossa kyllä oli ruostumisesta johtuva reikä..
Ruostuvat edelleen kittausvirheestä johtue! Eurooppalainen ei ruostu ja sinä olet tietäjä!?!!?!??!??!
Kannatta miettiä ennen kuin kirjoittaa.
Juuri sinunlaiset pilaavat tälläiset palstat.
Niinkuin aiemmin jo sanoin, ei voi yleistää, ja poikkeuksia on molemmin päin! Sorry!
Menepä katselemaan vaikka esim. 95 vuoden autoja. Katso takalokarien kaaria. Vertaile japanilaisia ja eurooppalaisia!
esim ooppeleissa tai voorteissa niitä ei enää ole. Ruoste on vienyt ne mukanaan. Japanilaiset ruostuu myös, muttei niin pahasti.
Itse asiassa ainoat mitkä ei ruostu, ovat mun aivot ja citikat. Ja jos jotain haluat vielä lisätä niin lisää sitten.
Joo totta kirjoitat, sinun aivot eivät ruostu kun ei niitä ole olemassakaan...
-ja ranskan pullat ei ehdi ruostua, vaan ne
hajoavat tekniikan puolesta nopeammin...
mutta häpeä lyö sinutkin vielä maahan. Löydät elämäsi tilaisuuden ja ostat auton onneksi se ruostuu ruman naamasi edestä, ennekuin peili kertoo sinulle totuuden.
Kyllä ainakin vm.01 Honda Civiceissä on aivan yleisesti takakaaret ruosteessa ja tämä yhdessä autossa ainakin ,jolla ei ole juuri ajeltu edes sorateillä...
Vm.98-> Opel Astroissa tällaista harvemmin esiintyy.
minun 1993 mallin 626:n lokasuojan kaaria.
saat sen jos löydät ruostetta niistä, tai muualta maalipinnoista.
autoa ei ole ruostesuojattu ja käytetty pääkaupunkiseudulla.
Mazda 6-malleissa on ruostetta jo. Aika surkeaa.
626 92- eteenpäin
Mitkä ovat valintakriteerit? Keskimäärin paras auto on aivan ylivoimaisesti Primera, mutta kestävyydeltään ja vikaherkkyydeltään parempia ovat 626 ja Accord.
Masukka tehdään vieläkin Japanissa, Primera ja Accord tehdään muistaakseni englannissa.
Etsi joku hyväkuntoinen, kaikilla matka taittuu...
Itselläni on 626 -89, 218 tkm. Vaidettu pakoputki kahdesti ja takaiskarit ja bensatankki kerran. (muuten huollettu ja ruostesuojattu).
on paalattu japsi. No tottapuhuen niissä ei kestä pellit. Samoin on vaihdelaatikoiden kanssa eikä nuo koneetkaan aivan parhaita ole. Osta kerralla eurooppalainen auto. Säästyt harmeilta ja saat ajo-ominaisuudet kaupan päälle.
626 taisi sentään olla aito Hiroshimassa tehty riisipussi vielä viime vuosituhannella mutta Accordit tulivat kyllä pritaniasta paitsi farkku USA:sta.
vinkkarit eivät ole osanneet tehdä koskaan mitään muuta kuin elektroniikkaa. Ja elektroniikassakin vain sellaisia laitteita missä ei ole liikkuvia osia. Jos vinkkari tekee jonkin kojeen tai laitteen missä on liikkuvia osia ne ei taatusti toimi kunnolla. Jokainen osa on yleensä alimitoitettu. Esim. Mazda 626:n taka-akseli. Pyöränkulmat muuttuvat kun ajaa isompaan monttuun. Uudessa kutosessa on tosin asiat paremmin mutta se onkin Fordin suunnittelema. Japsiominaisuuksiakin löytyy, onhan se ruosteessa alle vuoden ikäisenä.
nissannissannissan
90% vastauksista on esson baarista kuultua soopaa, tuskin viisastut. Esim. Primera P10 on ikäisiinsä autoihin verrattuna erittäin turvallinen.
Takaovet ovat puhkiruostuneet samoin muutkin pellit tosin ei vielä aivan puhki.
Hyi hitto...kui joku voi haaveilla japsiautosta ?
mietin itsekin pari vuotta sitten, ostin e carinan = eipä ole mitään ongelmia ollut tekniikan kanssa, mutta äänieristys huono ajettavuus matka-ajossa= huono suuntavakavuus alusta, tuulisella ilmalla karmea ajettava,mutta ajelenkin pääasiassa kaupunkiajoa,primera on huomattavasti parempi ajettava ja hiljaisempi ja kestää.