Tapasin tuossa kaikin puolin OK miehen. Tokilla treffeillä hän avautui minulle syvällisesti eksästään ja siitä, kuinka ex oli hänet jättänyt pari kuukautta sitten. Vaikka, heillä oli ollut yhteinen asunto, jossa tämä mies nyt asui sekä ollut yhteiset suunnitelmat häistä jne.
Tästähän minä "riemastuin", sillä en todellakaan halua olla mikään korvike. Kai tein oikein, kun ilmoitin, etten halua enää nähdä. Nimittäin, minun tunteillanihan ei leikitä!! Ikävää sinänsä, sillä minulla synkkasi oikein hyvin tämän miehen kanssa. Mutta tuo asia alkoi heti alusta kalvamaan mieltäni.
Tästähän minä "riemastuin", sillä en todellakaan halua olla mikään korvike. Kai tein oikein, kun ilmoitin, etten halua enää nähdä. Nimittäin, minun tunteillanihan ei leikitä!! Ikävää sinänsä, sillä minulla synkkasi oikein hyvin tämän miehen kanssa. Mutta tuo asia alkoi heti alusta kalvamaan mieltäni.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Lähtölaskenta: Mietis ite sen toisen kannalta. Eli se on juuri meinannu elää loppuelämänsä jonkun kanssa, eli ei varmasti halua aloittaa vielä mitään uutta ja vakavaa.(tämähän tiedettiin jo?)
Se, ettet halua loukata tunteitasi ja rakastua väärään mieheen- miksi tekist niin, jos huomaat selvästi miehen vääräksi. Ja viel näin ajoissa. Onni sulle:) Niitä vääriä tulee kuiten miljoona vastaan joten hyvä karsia epätoivoset tapaukset heti alkuun?
Siis, kyllähän tuota juuri meinasinkin. Ikävää vain sellainen, että nämä ihmiset etsivät uutta seuraa ennenkuin ovat edes toipuneet edellisestä suhteesta.
Kyllä hei, olen sen huomannut että saan melkoisesti karsia, kun etsin sitä oikeaa itselleni..
sille Anteeksi. 2 kk pitkästä suhteesta on kuiten lyhyt aika. Tuskinpa se tietää itekkään, mitä se haluaa. Tai ajattelee tai tekee.
Sen uskon, että kaipaa hemmetisti läheisyyttä ja ymmärrystä. Mistä suomalainen mies niitä voi hakea..
Maailma menny ihan pirstaleiksi ja on varmaan vähän hukassa. Joten annettakoon vielä anteeksi kaikki mitä se tekee. Eihän sitä tiä, jos joskus ite samanlaisessa tilanteessa:)
Kyllähän sen anteeksi annan, toki. Ei siinä mitään, ymmärrän täysin hänen tilanteensa. Mutta, onhan tässä minullakin tunteita. Eikä se kauhean kivalta olisi tuntunut olla korvike.
Mutta, onhan se tosiaan kiva hakea sitä läheisyyttä edes jollain tavalla, jos sitä todellakin tuollaisessa tilanteessa kaipaa. Ainakin hän oli rehellinen niinkuin hänelle sanoinkin. Ikävä kyllä, minusta ei ollut siihen leikkiin. =( Ehkä vähän jäi harmittamaan, mutta en halua tosiaan satuttaa itseäni, enkä kyllä pidemmän päälle muitakaan.
Ja voisi siis lisätä että annettakoon se sinulle anteeksi? Jos mitään sllaista tarvitsee, ettei halua joutua loukatuksi.(ei kyl minusta.)
Niin. Miten pitkälle voi mennä ihmisten satuttamisessa, kun haluaa päästä itse jaloilleen. Ehkä tilanne on kuiten aina selitettävä toiselle, ja jättää arviointikyky siitä ja omista voimavaroista aina henkilölle itselleen(Siis nyt sinulle) ja mies siis teki oikein, koska halusi sinun tekevän päätöksen itsestäsi. Se kertoo mielestäni jo välittämisestä. Uskoisin, jos se puhtaasti olisi vain halunnut tyydyttää omat tarpeensa, ei se olis sulle erosta mitään puhunut.
Toivottavasti seuraava on valoisampi tapaus!
Kyllähän sitä, valoisempaa tässä toivoo.. =) No, mutta eipä pidä lannistua pienestä. Vaikka viekin taas hetken päästä tästäkin yli..
Tokat treffit? -Been there done that- eikä menneitä liiaksi murehtimaan. Maailmassa on muitakin hienoja miehiä kuin ne vasta-eronneet. Ja millä tasolla kerkesit oikeasti ihastumaan. Voit sanoa, että sillä on kivat silmät ja et se puhuu kivasti jne. Mut loppujen lopuksi sama tavara sieltä tulee vaikkakin eri housuissa. (Ja tämän on sanonut minua viisaampi ja vanhempi(60) aviossa oleva mies).
toisaalta hänhän oli samalla hyvin rehellinen..?
Ei se ihmisestä huonompaa tee, eikä hän nyt kanssasi välttämättä ole leikkimässäkään..ymmärrän kyllä jos olet "varpaisillasi".
En tiedä, yritän vain ajatella tilannetta toisinpäin ja jos olisin hän, ajattelisin, että sinä leikkisit nyt kanssani eikä toisinpäin.
Mutta, ehkä niin tein.. hänen näkökulmastaan. Mutta, mitä ilmeisemmin tein kuitenkin oikein, koska mitä sitä turhaan yrittämään, jos ei toista inspaa tämä eksä-asettelu.
Itselläni, kun ei ole ollut kuin kaksi seurustelukumppania ja molemmilla on ollut juuri pitkä suhde ennen minua eivätkä ole toipuneet lyhyessä ajassa. Jättäneet minut lyhyen ajan päästä sen vuoksi, etteivät ole toipuneet. Joten, ehkä minulla tämä oli tällainen puolustusreaktio, etten todellakaan halua enää sitä samaa kohtaloa.
Toki on helppoa perustella päätökset vedoten johonkin olettamukseen tai sääntöön. Tässä tapauksessa siihen että vasta eronneen miehen kanssa ei kannata aloittaa mitään vakavempaa. Toisaalta on muistettava että aina nämä olettamukset ja säännöt eivät päde kaikkiin tapauksiin.
Mistäpä sitä tietää vaikka ihan hyvän miehen olisit itsellesi saanut. Tai mistäpä sitä tietää vaikka olisit joutunut pettymään. Siltikin kannattaa aina miettiä tapauskohtaisesti eikä automaattisesti vedota johonkin olettamukseen tai sääntöön...
Mutta kuka haluaa ottaa sen riskin, vasinkin jos ei halua tulla loukatuksi. Ja 5vuotta- 2kk. Nii-in. Ehkä, jos olisi aloittanut joltain muulta pohjalta kuin rakkaudesta/ihastumiselta. Sillä miehellä on voimakkaat tunteet vielä toista kohtaan. (olipa ne mitä tunteita tahansa). Haluaako sille perustaa?
Ja loppujenlopuksi ne säännöt on hirveän fiksuja. Ainakin mitä ite olen seurannut ja rikkonut niin.. Ne on oikeasti fiksuja. Pääsee helpommalla kun kuuntelee viisaampia.:D
Kaksi kuukautta erosta on kyllä aika vähän.
Ikävä sanoa, mutta jos mies on tullut jätetyksi niin kenties loukattu mieli/sielu kaipaa laastaria haavoihin.
Ja mielestäni teit aivan oikein, kun et tälläiseen suostunut..;D
Voithan aina ottaa yhteyttä vaikka vuoden kuluttua uudelleen.
sinulla on täysi vapaus ja oikeus tehdä täysin omat ratkaisut, omien tuntemustesi perusteella.
Minusta tuo toisilla treffeillä purkautuminen syvällisesti ex-elämästä kertoo, että asiaa käydään vielä todellakin läpi ja kelataan päätä kuntoon kaikkien kokemusten jälkeen.
Sellainen ihminen, joka on selvinnyt mistä tahansa kriisistä elämässään kertoo siitä, jos kysytään tai sitten, kun elämä alkaa vakiintua vakavasti uuden kumppanin kanssa, jolloin muutenkin jo puhutaan itsestä ja kokemuksista laajemmin ja asioina muiden joukossa.