Sukupuolten väliset erot?

Evoluution tulosta? Kasvatusta? Aivot erilaiset?
71124
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Joidenkin kohdalla ei tunnu olevan mitään eroa.

Äänestä

"Se,mitä tunnemme,emme tunne sydämellä vaan aivoilla,joihin vaikuttaa hormonaaliset tekijät,jotka eri sukupuolilla erilaiset.."..Rakastumisen tunne? Huuhaa?

Äänestä

Uskomatonta että sitä opetetaan vielä kouluissa tosin Amerikan useassa eri osavaltioissa tämä teoria on poistettu koulu opetuksesta.

Äänestä
  • Onko mitään parempaakaan tarjolla? Kreationismia, kenties? Tai "älykästä suunnittelua" (=muka-tieteelliseen valeasuun naamioitua kreationismia).

    Darwin muuten vältteli sanaa "evoluutio", koska englannin kielessä se viittaa liikaa kehitykseen ja edistykseen (ja siis sisältää oletuksen, että evoluutiolla olisi joku ennalta määrätty suunta). Sen sijaan Darwin käytti mieluummin termiä "muuntuva polveutuminen".

    Äänestä

Äärimmäisen tiivistetysti ilmaisten: Ihan sama minkä tulosta, kunhan vain kohdalleni osuvat naiset ovat perimältään, kasvatukseltaan, luonteenominaisuuksiltaan, persoonallisuuden piirteiltään ja käyttäytymiseltään paitsi siveitä ja suloisia myös suostuvaisia ja anteliaita...

Äänestä

pahemmin kannata vertailla..on kumminkin kahdesta niin eri asiasta kyse.

Äänestä

Eikö nuo erot ole tarkoituksenmukaisesti pyritty hämärtämään teollisesta vallankumouksesta lähtien? Pääasialisena tarkoituksena saada niin naiset kuin miehetkin tehtaisiin töihin. Naisten harteille jäi ristiriitaisesti perinteinen naisen rooli kotihengettärenä ja toisaalta työssä käyvänä itsenäisenä ihmisenä, tosin alistettuna sellaisena. Teollistumisen ja tuotantotapojen kehittyessä naisten työpanos jäi suurimmissa osin tarpeettomaksi ja naiset ängettiin taas keittiöön lasten kanssa. Kriisiaikoina, kuten sodat, naisten panosta taas tarvittiin, ja arvostettiin- sotien jälkeen naiset takaisin keittiöön. 60-luvulla tasa-arvo- ja feministiliike "vapautti" naiset perinteisestä `patriarkaalisesta ikeestä` elämään vapaan naisen elämää. Eli käytännössä niinkuin miehetkin, niin hyvässä kuin pahassakin.



Jaksa nyt mitään tunne-elämän tai aivorakenteiden eroja tai muita fysiologisia eroavaisuuksia (kai välittäjäaineet ja aivoimpulssit sentään on samanlaiset?) ruveta funtsimaan, tuli vain mieleeen tuo yhteiskunnallinen muutos sukupuolirooleissa- ja sitä kautta yksilöiden kasvatuksessa ja valinnanmahdollisuuksien kasvussa, joka on johtanut nykyisenkaltaiseen lähes tasa-arvoiseen asemaan sukupuolten välillä ja perinteisten roolierojen murenemiseen useallakin alalla. Mutta silti mies on se, joka suojelee naista ja turvaa naisten ja lasten elämän, eli loppujen lopuksi mikään ei ole muuttunut- sama sukupuolierottelu hieman väljemmissä raameissa vain. Boring.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 17 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Athena kirjoitti:

Evoluution tulosta? Kasvatusta? Aivot erilaiset?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu