nauttien kesästä - sinkkunakin

miljami

Olen sinkku, tai paremminkin vanhapiika. Kesällä näkee paljon pareja ja lapsiperheitä ja silloin herää ajatus sisällä, että kunpa sais seurustella ja viettää kesää ja koko loppuelämäänsä toisen kanssa ja toisen sydämen lähellä. No, toisaalta on omia askareita ja töitä, jotka vievät aikani. Kuitenkin tuntuu myös hyvältä kun näkee paljon onnellisia ja rakstuneita ihmisiä, koska mulle tulee olo, siis pieni toivon kipinä, että ehkä jonain päivänä sinkkukin tapaa toisen yksinäisen. Ihanaa, että ihmiset rakastuvat, kihlautuvat ja menevät naimisiin tai rekisteröivät suhteen. Toivon koko sydämestäni, että kaikilla ihmisillä olisi hyvä olla - joko yksin tai kaksin.

3

312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niin sitä pitää

      Olipa mukavaa luettavaa :)

      Minullakin on ollut oikein mukava kesä, vaikka olenkin sen sinkkuna viettänyt. Tänäänkin on aika kulunut oikein leppoisasti, kun on riittänyt kaikenlaista pikku puuhaa.

      Viikonloppuna näkee taas monia vanhoja ystäviä, joten odotan jo innolla perjantaita. Veljelleni syntyy syksymmällä esikoinen ja olen aidosti onnellinen hänen puolestaan. Elämä on paljon kiinni siitä, mikä oma asenne on.

      Minustakin on mukava katsella, kun nuoripari ei näe muuta kuin toisensa rakkauden huumassaan, tai kun vanhempi pariskunta on kuin kasvanut yhteen vuosien saatossa. Eihän se ole minulta pois, vaikka
      toiset ovatkin löytäneet parinsa ja ovat rakastuneita.

      Se antaa toivoa, kuten sanoit. Ehkä joku päivä minullakin on kumppani, jonka kanssa voi elämäni jakaa. Ennen sitä keskityn tekemään sinkkuelämästäni mukavaa. Yksinäisyyden tuskailu kotona ei minusta ole kovin mukavaa.

      • miljami

        Sinunkin teksti oli hyvä lukea. Se on todellakin ihmisestä itsestä kiinni miten elämänsä haluaa elää. En tietenkään väitä, että sinkkuus aina tuntuu mukavalta, mutta mukavalta tuntuu tämä asenne: nauttia elämästä päivä kerrallaan näin ja keskittyen omiin askareisiin, joista saa voimaa. Voimaa ja iloa voi saada myös esim. sinun tapauksessa veljen esikoisen syntymisestä tai joku toinen sinkku saa energiansa vaikkapa musiikista tai maalaamisesta.


    • Onhan se hauska nähdä kuinka joistakin pareista oikein loistaa se yhdessä olemisen onni ulospäin. Ehkä meilläkin joku päivä... :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2577
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      127
      2263
    3. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      111
      1941
    4. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      128
      1926
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      12
      1653
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      146
      1220
    7. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1095
    8. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      26
      1085
    9. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1051
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      36
      999
    Aihe