Olen 45 v. eroamassa oleva neljän lapsen (2-11 v) isä. Asioista huolehtiva, vastuullinen, lähes raitis ja ok. näköinen. Vaimon kanssa kipinä loppui jo vuosia sitten, joten hän ehdotti vakavasti eroa. Joudun nyt muuttamaan omaan kämppään. Onko minulla mahdollisuuksia uuteen suhteeseen (on oltu naimisissa 20 v). Lapset jäävät vaimolle, mutta olen- ja haluan olla heidän kanssaan koko ajan tekemisissä. Onko nyky naisile iso haitta nämä toisen lapset ? En nyt suin päin ole hakemassa uutta suhdetta, mutta jos se tulee vastaan, en pane pahakseni.
Onko
markkinoita
3474
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Siis tuntemieni ihmisten perusteella voin sanoa, että hyviä miehiä on harvassa. Pitää vaan löytää nainen joka tajuaa että olet sellainen.
Minun kokenuskentässä on kyllä ilmennyt suoranaista haittaakin. Tietenkin riippuu siitä, miten saa tilanteet hoidettua, ja minkä laskee haitaksi. Rehellisesti voin kyllä sanoa, että naiset puheissaan ymmärtävät asian paremmin kuin käytännössä.
Kuinka itse suhtaudut jos myös naisella jonka kohtaat on lapsia?
Uusi suhde vaatii varmasti paljon sopeutumista puolin ja toisin koska lapset usein kokevat menettävänsä vanhempansa erotilanteessa ja uusi läheinen ihminen isän/äidin paikalla herättävät heissä mustasukkaisuutta. Mutta kun löytää sen kultaisen keskitien niin..mikä ettei. yhteiseen hiileen puhaltaen ja kaikki voivat hyvin :)