Haluaisin kaikenlaisia neuvoja laihduttamiseen liittyen. Mitä ruokia tai ruoka aineita täytisi vähentää tai poistaa ruokavaliota ja mitä taas lisätä? Kaikki laihdutus neuvot ovat tervetulleita. Kertokaa omista kokemuksia tai kuultuja juttuja laihduttamiseen liittyen.
laihdutus neuvoja kaivataan
5
1013
Vastaukset
- Miinja
Minä pudotin 6 kiloa 2 kuukaudessa ainoastaan luopumalla voileivistä! Niihin kun minulla oli tapana laittaa päälle voita, juustoa, makkaroita kaikkea muuta ei-niin-terveellistä.
Aloin myös kävellä kauppaan sekä kerrostalon rappusia hissin sijasta. Muusta ei ole ihme kyllä tarvinut luopua :)
Tässä siis minun vinkkini, tsemppiä! - saaaara
syö terveellisesti (lautasmalli, vältä napostelu)
liiku paljon.
Juo paljon vetä.- Ilopilleri:-)
Ei kannata laihduttaa, vaan tehdä elämäntapamuutos.
-15kg olen laihtunut puolessa vuodessa säännöllisillä ruoka-ajoilla (n.kolmen-neljän tunnin välein) ja tekemällä ainakin tunnin kävelylenkin kuusi kertaa viikossa.
Valion sokeroimattomista kiisseleistä on ollut iso apu jos tulee halu syödä ilman nälkää. Vähän leseitä sekaan, niin ravintoarvokin kasvaa huomattavasti ja aineenvaihdunta vilkastuu.
Ja niinkun edellinen vastaaja mainitsi, niin vettä kannattaa juoda paljon (väh. 2 l päivässä)
Herkutellakin voi hyvin välillä ja kohtuudella, kunhan perusruokavalio on kunnossa.
Tsemppiä kaikille kilojen kanssa kamppaileville! Alku tuntuu hankalalta, ainakin jos ruokavaliossa on paljon remontoitavaa, mutta kyllä se helpottaa kun huomaa miten paljon paremman olon saa terveellisillä elämäntavoilla.
- laihdutusopas
neuvoo mitä ruokia kannattaa suosia ja mitä välttää. Opas on maksuton ja sitä saa terveyskaupoista ja myös netistä
http://tinyurl.com/nyytv - äsi
Noudata sitä lautasmallia, se auttaa. Tee se niin, että laitat ensin lautaselle vihreää salaattia ainakin puolet lautasesta. Siis se ensin. Jos on jotakin muuta kastiketta, älä laita salaattikastiketta ollenkaan. Sitten max yksi peruna tai kaksi pientä, ja proteiinia (pääruoka) pieni annos, lihaa kalaa tai esim soijaa, jos käytät sellaista. (Pieni annos on noin 100 g) Eihän siihen muuta sovikaan!.
Käytä pienehköjä lautasia. Kata pöytä ensin, ja laita ruoka lautaselle. Laita loput ruoat heti pois, ei siis kattilaa pöytään nenän eteen, jolloin ottaa helposti liikaa. Syö siis muualla kuin ruoanlaittopaikassa, joka on yleensä keittiö.
Vettä ruoan kanssa ja kerran päivässä rasvatonta maitoa lasillinen. Leipää ei ruoan kanssa. Jälkiruoaksi aina yksi palasokeri, joka antaa viestin aivoille, että enää ei ruokaa tule. Ei alkoholia.
Osta kotiin vain sellaisia ruokia, joihin et ole koukussa; ruoka ei siis saa kaapissa "huutaa" sinua syömään lisää. Tavallisia ruokia siis!
Vältä turhia rasvoja ja vaaleita jauhoja, leipiä ja valkoista riisiä. Paljon vihanneksia vaan! Esim lounaksi riittää kunnon purkillinen vihreää salaattia, jossa on siis salaattia,kurkkua, tomaattia ja esim paprikaa. Ja kevyt salaatikastiketta.
Luovu leivänpäällisistä. Vain levitettä leivälle.
Älä osta ruokia joita et tarvitse laihdutusruokavaliossa.
Välipalana on hyvä esim karjalanpiirakka tai ruisleipä, ilman mitään päällisiä, ja korvaa hyvin esim kahvipullan. Keksit ja muut hörhöt pois.
Jos juhlit, keskity oleelliseen: ota vain täytekakkua, jos se on herkkusi.,
Tuossa noita alkuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 233203
Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää
Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos1982893Sanna Marin veti posket lommolla röökiä Ruisrockissa
Tai ainakin röökin näköistä, liekö itse käärittyä 🫢1711911Antin piti riuhtoa Sofia irti pojankIopista
Oli festivaaleilla Iiimautunut johonkin jätkään, niin Antin piti käydä irroittamassa täti ja pelastamassa poikanen. Pah2581534- 1111305
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs481201Olet ollut aika törkeä minua kohtaan
Sillä tavalla ovelasti, ettei mitään "todisteita" ole mistään. Eli niin kuin, että mitään et ole tehnyt, mutta toisaalta461057- 1551031
Saisipa sitä palata ajassa taaksepäin
maailmaan jossa oli vielä edes joku järki tallella ja ajatus takana. Sain myös suunnatonta iloa erään henkilön näkemises33960- 43834