Eiköhän noita teostomaksuja peritä jo ihan tarpeeksi CD:n ja kasettien hinnoissa.Minkä helvetin takia jonkun taksikuskin pitää maksaa siitä teostomaksua että se sattuu autossaan soittamaan radiota, joka on jo maksanut teostomaksun.Eikö olisi sama taksikuskien alkaa pyytämään teostomaksua asiakkaaltaan?
Minun mielestä taksiautoilu ei pyöri sillä musiikin soittamisessa. Ettikääpä jostakin että mikä on taksien tarkoitus? ei varmaankaan pitää mitään "maailman pienin" konsertti-iltoja volvossa, mersussa tai bemarissa.
Liioittelu on aina liikaa, joka asiassa!..jopa teosto maksuissa.
Minun mielestä taksiautoilu ei pyöri sillä musiikin soittamisessa. Ettikääpä jostakin että mikä on taksien tarkoitus? ei varmaankaan pitää mitään "maailman pienin" konsertti-iltoja volvossa, mersussa tai bemarissa.
Liioittelu on aina liikaa, joka asiassa!..jopa teosto maksuissa.
Vastaukset 12
Vanhimmat
jopa tässä loanheitossakin teostomaksuja kohtaan.
"mulle kaikki pitää olla ilmaista" - tyhjäntoimittajia tuntuu riittävän...
Jos radio maksaisi riittävästi, asia olisi ok, mutta eihän radio suostu maksamaan siitä, että jonkun toisen yrityksen business sujuu miellyttävämmissä merkeissä radion kustannuksella.
Jos tuo kauhistuttava, hirveä, teoston röyhkeästi vaatima, taksille verotuksessa vähennyskelpoinen o,25 centtiä/tunti siirtyy taksimatkojen hintoihin, ainakin minulla on se varaa maksaa, jos on varaa taksia käyttää.
Uskon, että kaikilla muillakin on.
maksaa 5 €/min soitetusta musiikista, onko muka vähän? Erään bändin kaveri totesi julkisuudessa saavansa tuloja teostomaksuista kuusi kertaa enemmän kuin muutaman kymmenen tuhannen levymyynnistä. Artistille kertakorvaus - se on siinä.
Syy miksi radioasemat ovat siirtyneet ns. soittolistojen käyttämiseen ja mihin myös Yle siirtyy ensivuonna on juuri SAATANALLISET TEOSTOMAKSUT! Soittolistoille laitetaan kappaleita joista Teosto ei saa latinlatia.
Suomessa on lopettanut moni hyvä paikallisradio toimintansa, kun heillä ei kertakaikkiaan ole ollut rahaa maksaa teostomaksuja.
Mitä tulee kopioestoihin, niin henkilöllä joka ostaa äänitteen TULEE OLLA OIKEUS kopioida ko.tuote omaan käyttöön.
On monia ammatteja joissa kopion soittaminen on perusteltua jopa suositeltavaa. Esimerkiksi opettajat. Ei ole mitään mieltä antaa maltaita maksavaa orginaalia oppilaiden pilattavaksi.
Jos tanssinopettaja soitta opetustyössään oppilaille musiikkia, jota ilmankaan ei oikein voi tanssia, niin eikö perkele siitä täydy maksaa Teostolle!
Ei muuta kuin keräämään nimilistaa kansanedustajille. Kyllä se vielä iloksi muuttu.
"Suomessa on lopettanut moni hyvä paikallisradio toimintansa, kun heillä ei kertakaikkiaan ole ollut rahaa maksaa teostomaksuja."
Suomessa on lopettanut moni yritys toimintansa, kun heillä ei kerta kaikkiaan ole ollut varaa maksaa tilavuokria ja/tai työntekijöiden palkkoja.
Jos radioaseman liikeidea on perustunut toisen tuotteen oikeudettomalle käytölle, on sen pitänytkin loppua.
"Jos tanssinopettaja soittaa opetustyössään oppilaille musiikkia, jota ilmankaan ei oikein voi tanssia, niin eikö perkele siitä täydy maksaa Teostolle! "
Kyllä perkele pitää ja se on aivan oikein!!
Kerää ne nimilistat vessapaperille, on helpmpi hyödyntää.
'Se koira älähtää, johon kalikka kalahtaa'.
Edellä oleva on vanha suomalainen sananlasku,
siitä ei tarvitse maksaa teostomaksua.
Kuinkahan moni muusikko on maksanut nuoteistaan ja lauluteksteistä korvauksia asianosaisille? Salkut on kyllä pullollaan valokopionuotteja. Halutaan vaan ilmaiseksi kaikki, niinkö?
Systeemi on niin hyvä kuin sen heikoin lenkki.
Ja mitä tulee nimilistojen keräykseen, se on jo alkanut.
'Vain heikot sortuu elontiellä, mutta Jätkä sen kun porskuttaa'.
Siinä toinen teostovapaa lainaus.
ei ole kauan ilmaisia nekään kun huippu ahne "teosto" äkkää ne.
Teostomaksu maksetaan toisen tuotteen julkisesta esittämisestä, ei nuoteista. Ja sitä ei maksa esittäjä vaan tilaisuuden järjestäjä.
Orkesteri lähettää esityslistan joko suoraan tai tilaisuuden järjetäjän välityksellä teostolle, jolloin maksu kohdistuu oikeisiin kappaleisiin.
Muusikot yleensä kirjoittavat itselleen nuotit toisen kappaleesta kuullun perusteella, koska sävellajit ja sovitukset saattavat olla erilaiset.
Monesko rulla on menossa? Älä kerää enempää nimiä kuin jaksat pyyhkiä...
sait muuten otsikkoosi sanan faktaa?
Olen elättänyt itseni muusikkona yli 16 vuotta, tiedän kyllä kuinka ohjelmistoa lisätään. Ikäni puolesta voisin olla sinun isäsi.
Jos sinun henkinenkehitys on jäänyt kakkapyllypippeli vaiheeseen, niin kirjoittelisit vaikkapa Pikkukakkoseen.
Miksi ylensäkään keskustelet asiasta, josta sinulla ei näytä olevan tietämystä enempää kuin porsaalla pohjantähdestä.???
keskustelemaan autot & liikenne / yleistä autoilusta ajovaloista Arin kanssa, olet varmaan parempi siinä.
Tuskin olet vielä edes 16 v.
On se Teosto ihmeellinen laitos, kun voi veloittaa tuotttesta/musiikkiesityksestä radiossa kaksi kertaa. Ensin siitä maksaa radioasema ja toiseksi vielä taksi smasta esityksestä. Harva ala pystyy tähän.
No eihän tuo vielä mitään mutta kun joudut maksamaan teostomaksuja tyhjistä aihioista johon tallennat korkeintaan sitä omaa musaa eli vaikkapa omaa kitaransoittoa jne. ja sama kännyyn niin teostohan saa tästäkin ns. maksuja eli tuotteiden hinnoissa kuten mp3 soittimet, kovalevyt ym. massamuistilaitteeksikin luotetltavat laitteet vaikket niihin ikinä lataisi tai pistäisi edes sun levykaupasta ostettuja levyjä niin maksat teostolle maksuja.
Milloinkohan tälläin helvetin kuppaaminen loppuu eli se mitä et käyt et joutuisi edes maksamaan.
Niin pitkään kuin tämä tyhjistä aihioista ym. muistitilasta teostolle menevä maksu otetaan niin on teoston ja osan muusikoista turha tulla vinettämään että miksi jotkut imuttaa ilmatteeksi musaa netistä ym. .
Ymmärrän että tuotteen omistajan on saatava maksu tuotteestaan kuten sävellys ja sanoitus ym. mutta en ymmärrä sitä, että näitä maksuja joutuvat maksamaan nekin jotka eivät sinne kovalevyllä tai mp3 soittimellensa laita muuta kuin sitä musiikkia jota ovat kaupasta laillisesti vaikkapa CD levyllä ostaneet.
En vaan ymmärrä sitä, että palvelusta jota ei käytä eikä ole sopimusta tehnyt joutuu maksamaan maksuja ja miten nämä muuten edes jaetaan ns. reilusti..vai onko niin että teoston pyörittämiseen ne rahat kuluu eivätkä edes mene niille muusikoille.
Syvältä koko touhu.
Kohta voi vaikkapa Elisa tai Sonera periä maksua laajakaisasta jote et ole ikinä tilannut, käyttänyt ym. aivan sama kuppaus siis kyseessä teoston suhteen tyhjille aihoille ja massamuistilaitteille.