Minua on alkanut hieman harmittamaan se, että juon kevyt kokista aina iltaisin ja viikonloppuisin makean nälkään!
Juon kyllä vettäkin, mutta välillä ihan huomaan, että tekee kokista mieli. Olen aina ajatellut, että kokis on kuitenkin parempi kuin pulla, leipä, karkit jne. Mutta tosiasiassa se ei ole niin hyvä juttu ollenkaan.
Olen riippuvainen hiilihydraateista ja jos sorrun/juodun niitä joskus syömään esim. kylässä niin huomaan, että kokista menee enemmän.
Eli mitä tilalle ja kuinka te muut taistelette makean himojen kanssa. Tiedän sen, että kun on ollut hetken aikaa vhhlla niin makeaa ei tee enää niin mieli, mutta minä olen poikkeus tapaus. Ja jos antaa pikkusormen himolle, se vie koko käden!
Juon kyllä vettäkin, mutta välillä ihan huomaan, että tekee kokista mieli. Olen aina ajatellut, että kokis on kuitenkin parempi kuin pulla, leipä, karkit jne. Mutta tosiasiassa se ei ole niin hyvä juttu ollenkaan.
Olen riippuvainen hiilihydraateista ja jos sorrun/juodun niitä joskus syömään esim. kylässä niin huomaan, että kokista menee enemmän.
Eli mitä tilalle ja kuinka te muut taistelette makean himojen kanssa. Tiedän sen, että kun on ollut hetken aikaa vhhlla niin makeaa ei tee enää niin mieli, mutta minä olen poikkeus tapaus. Ja jos antaa pikkusormen himolle, se vie koko käden!
Vastaukset 34
Vanhimmat
Siis juot kevyt cokista? Eihän siinä ole mitään kaloreita. Kunhan et litratolkulla sitä juo, niin ei siitä pitäisi mitään pahaa seurata. Onhan niissä makeutusaineita, mutta parempi sekin kuin läski :D
Kyllä siitäkin seuraa pahaa: hiilihapot syövyttää hammaskiilteen piloille. Ja voi sitä lisäainemäärää, mitä noissa myrkyissä on, itse en ainakaan suuhuni pistä.
Eikös kuitenkin kaikki ruoka pohjimmiltaan ole huonoksi hampaille, kiille kuluu myös hedelmiä syödessä ja tuoremehua juodessa ja happohyökkäys iskee joka kerta kun syöt ihan mitä tahansa.
EI elämää pidä elää jatkuvassa pelossa. Kaikkea voi syödä ja juoda kohtuudella.
Haluaisin tietää. Se että hiilihappo on happoa, niin ei se tarkoita sitä että se syövyttäisi.
Ainakaan myytinmurtajat eivät saaneet Colajuomalla hampaita syövytettyä. Ja muistaakseni ne hampaat oli viikon putkeen siinä litkussa.
Jos oot jostain light kokiksen lisäaineista huolissas? Sitten et varmaankaan myös käytä MITÄÄN lisäaineita? Kädetkin varmaan peset antiseptisellä 10 kertaa päivässä? muahah..
Mieti ennemmin vaikka otsoonikatoa tai kasvihuoneilmiötä.. Kyllä mä siitä olisin enemmän huolissani..
Mieti enemmän kuinka sun elämäs lyhenee sen takia kun stressaat.. varmasti enemmän kuin se mitä lisäaineet tuossa juomassa tuo.. Nykysinhän kokiksessa ei ole enää edes kamalasti pelättyä aspartaamia..
vaikka juokin light-limun. Minäkin olen juonut light-limua kohta 20 vuoden ajan eikä ole ilmennyt mitään haittoja. Juon viikossa aikas monta litraa:)
Jos noi makeutusaineet olis niin myrkkyä, niin ei niitä laitettaisi elintarvikkeisiin.
mutta nyt olen vähentänyt käyttöä huomattavasti ja selvästi sillä on ollut positiivisia vaikutuksia.
Makeutusaineista on erittäin ristiriitaista tietoa, mutta kyllä niillekkin on suositusrajat joita ei saisi ylittää.
Ja miksi ihmeessä Cokiksen makeutuseine sisältöä on muutettu, jos aspartaami olisi niin turvallista kuin väitetään?
Niin, se makeutusaine ei kyllä ole mikään kovin terveellinen juttu! Ja siskoni kertoi jostakin testistä, missä oli muutama ryhmä ja heille annettiin sokerilla ja makeitusaineella makeitettuja ruokia ja juomia (he eivät itse tienneet kumpaa sai) ja joidenkin "koekaniinien" elimistö reagoi makeutusaineeseen samalla tavalla kuin sokeriin!
Ja hammaslääkäritkin sanoo, että limut ja mehut janojuomana kuluttaisi hampaan kiillettä!
Olisiko ideoita tuon kokiksen tilalle ja muutenkin makean nälkään. Nyt tänä viikonloppuna on jo mennyt 2 iso pulloa kokista!!! Kääk!
eli siirry vähähiilihydraattiseen ruokavalioon niin pääset makean nälästä. Syömällä runsaasti hiilihydraatteja ja sokereita, makean nälkä vaan jatkuu ja olet jatkuvassa sokerihumalassa.
hiilihappo=hiilihydraatti=syöpä jne.
Mä olen ainakin huomannut, että limua ei tee mieli kun nestetasapaino on kunnossa. Limuja tuli ennen juotua janojuomana, vaikka vesi on paljon paljon parempi. Kun juo 2-3 litraa vettä päivässä niin ei yhtään tee mieli lipittää päälle limua.
Minulla on ongelmia pitää hiilihydraattitaso sopivan matalana, mutta ei liian matalana!
Jos syön liian vähän, sanotaanko alle 50g hiilihydraattia päivässä niin tulee kurja olo. En kestä sitä oloa montaa päivää kahden lapsen kanssa kotiäitinä! Olen muutaman kerran sinnitellyt tiukan (20g HH/pv.) aloitusvaiheen jälkeen 40 grammalla hiilaria päivässä, mutta ei onnistu paria viikkoa pidempään. Vieroitusoireet jatkuu ja jatkuu ja on tosi inhottava fiilis! Ja taas jos nostan määrää niin silloin iskee ne himot helposti.
Olen motissa ja en pääse pois omin ideoin enää!
En ole pystynyt siihenkään, että suunnittelisin etukäteen esim. 5 päivän ruoat, punnitsisin ja mittaisin kaiken ruoan mitä syön! Olen kokeillut, mutta silloin elämäni pyörii liikaa ruoan ympärillä ja tuntuu, että en ehdi muuta tekemään.
Olen aivan varma kuitenkin siitä, että VVH on minun juttuni. Olen saavuttanut monta hyvää asiaa vähennettyäni hiilareita. En halua palata ns. normaaliin. Mutta en voi pomppia näiden välilläkään koko aikaa!
Mutta jospas kokeilisin juoda aina lasillisen vettä ennen kuin avaan kokispullon...!? Katotaan tekiskö enää kokista mieli. Ja meniskö muutkin makeanhimot pois...!?
vieroitusoireita, oli pientä päänsärkyä ja ummetusta, mutta sitten ne kyllä katosivat. En yrittänyt koskaan pitää hiilihydraattitasoa 20 g tasolla vaan se vaihteli 30-50g. Myt on 19 kuukautta takana ja olo on koko ajan ollut mitä parhain.
Olisiko sun parempi siirtyä vaiheittain vhh:n pariin. Jätä vaikka yksi ruoka-aine kerrallaan pois ja kuuntele kehoasi miltä tuntuu. Aloita vaikka sokerista, perunasta ja riisistä, sitten siirryt vähitellen irti leivästä jne.
Pitää myös muistaa, että ihmisten aineenvaihdunta on erilainen joten mitään tiettyä kaavaa ei voida sanoa vaan jokaisen tulisi kokeilemalla löytää ihan oma vhh:nsa. En nyt osaa sanoa tarkemmin, kun en tiedä millaisia ruokia päivittäin syöt.
Minulla kanssa samat "ongelmat", vaikkakaan itse en pidä sitä ongelmana, etten täysin ehdoton jokapäivä hiilihydraattien vuoksi ole. Kaksi viikkoa voin olla 50g hiilareilla, jonka jälkeen voi tulla suunnatton himo isoon hampurilaiseen (mm. kerran jätin tahallisesti tekemäni eväät kotiin). Minulla myöskään ei ole aikaa (vaikkei lapsia ole), mutta töiden ja harrastusten puolesta olen aika kiireinen, etten ehdi suunnitella 5ateriaa eteenpäin ja siksi yleensä syönkin melko samankaltaista ruokaa, joka saattaa vaikuttaa myös hiilihydraattihimoihin (kuka nyt joka päivä jaksaa kanasalaattia tuputtaa).
Olen saanut paljon vhh-tietoudestani, joten en siksi koe tätä tasapainottomuutta pahana asianan - olen laihtunut reilusti vaikka viikonloput usein ovat näitä hiilihydraattipäiviä. Kuitenkin arjessa taas palaan karppauksen pariin. Olen lukenut myös karpit.infosta, että jotkut ovat vuosia harrastaneet karppausta pelkästään arkipäivisin ja päässeet silti tuloksiin. Ei silti ylenpalttisesti kannata mässäillä hiilareiden kanssa, mutta miksi et välillä sallisi juuri vaikka päivän hampurilaisen verran, jos vaikka jotain sellaista tekee mieli ja sitten taas tietoisesti palata takaisin karppaukseen. Asiaa ei kannata nähdä ongelmana ja stressinä - karppauksen ei pidä tuntua pakotteelta ja jostain luopumiselta vaan virkistävänä.
Olen kanssasi samaa mieltä, että niinä viikkoina, kun olen ollut ehdoton karppauksen suhteen, tunnen itseni kiukkuiseksi ja väsyneeksi hiilihydraattien puuttuessa. Myös liikuntasuoritukseni heikkenevät.. se on ikävää karppauksessa.. välillä myös pursuaa korvista ulos nuo rasvaiset ruoat, että täytyy todeta YÄK! ja syödä jotain leipää. Monipuolisuus on kuitenkin tärkeää.
Varmasti jotkut aktiivikarpit tyrmäävät puheeni ja ovat ehdottomia karppauksessa sallimatta mitään palkintoja itselleen..
*Syömällä runsaasti hiilihydraatteja ja sokereita, makean nälkä vaan jatkuu ja olet jatkuvassa sokerihumalassa.*
http://www.novodiabetespalvelu.fi/view.asp?id=900&expertShow=1625&nocache=nocache
Sokerihan on alkoholiin verrattava huume, joka aiheuttaa riippuvuutta ja jos seuraat näitä ravinto ja laihdutuspalstoja niin huomaat, että monet hakevat apua ja tietoa siihen miten pääsisi eroon makean himosta.
http://keskustelu.suomi24.fi/servlets/search?start=0&advanced=1&all_words=makeanhimo&some_words=&exclude_words=&exact_words=&conference=&poster=&sort=relevance&search_interval=fixed_interval&fixed_interval_time=0&sd=01&sm=01&sy=2006&ed=24&em=7&ey=2006&hpp=25
Kivaa, että en ole ainoa, kenellä on samanlaisia juttuja.
Minulla vaan on semmoinen homma, että en voi päästää itseäni viikonloppuna kovinkaan vapaaseen syömiseen, koska minulla hiilarit "jysähtää päälle". Eli yksi lipsahdus voi kestää viikon. On vissiin itsekurikin aika huono, vaikka hiilaririippuvuutta voidaan verrata huumeriippuvuuteen sen suhteen, että itsekurilla ei paljoa voi vaikuttaa. Kun tulee tarve niin silloin pitää saada.
Ja sekin vielä, että mun tarttis saada monta kiloa pois painosta ja se ei onnistu, kun pompin puolelta toiselle. Mulla on katos vähän häikkää "insuliini hommissa"! Minulla ei ole diabetesta kuitenkaan. Se on sellainen PCO-syndrooma. Ei varmaan kerro paljoa...
No, on tässä nyt hyvääkin saatu aikaiseksi: En ole juonut kokista sitten sunnuntai aamun! Ja olen ihan nyt tietoisesti katsonut mitä suuhuni laitan ja kuunnellut itseäni koska olen kyllänen ja onko minulla nälkä.
Kai se pitää vaan ihan pikkujutuista aloittaa, niin kuin kiril sanoi. Vaikka olenkin syönyt VHH tietoisesti jo usean kuukauden!
Minulla nuo oireet olivat huimaus, päänsärky, jalkasärky, kuvotus, epätodellinen olo jne. Ja olen pisimmillään kestänyt niitä 5 viikkoa.
Mutta, nyt vaan pitäisi löytää se kultainen keskitie. Kroppani tuntuu olevan herkkää sorttia ja vaatii tarkkaa hienosäätöä. Tuntuu vaan tylsältä, kun muilla tuntuu paino vaan putoavan ja vointi paranevan ilman sen suurempia ponnisteluja!
pastaa jne. kuin tosi harvoin. Tulee inhottava olo jos syö paljon tai usein.
Syön punaista viiliä, päällä 3rkl pähkinäruohetta aamulla. Lounaalla vaihtelevasti kalaa, lihaa, broileria, munaa ja kasvista. Jos syön välipalaa, esim. juustoa, täysliha makkaraa tai pähkinöitä, en syö päivällistä. Illalla syön taas viilin tai pähkinöitä tai makkaraa tai kinkkua tai omatekemän juustomuna"sämpylän" mantelijauholla leivottuna ja hedelmän, usein omena.
Kesällä olen syönyt uusia perunoita noin 1-2 kertaa viikossa ja vanilijakermajätelöä samoin 1-2 kertaa viikossa.
Nyt tämä kesäiaka on muutenkin ollut haasteellista, kun on ollut paljon juhlia ja kutsuja. Ja juuri silloin repsahdan ja repsahdus jää päälle ja sitä sitten yritän sillä kokiksella paikkailla!
Mutta nyt en tosiaan ole juonut kokista sitten sunnuntai aamun ja olen ollut tarkkaavaisempi noissa syömisissä. Leipää, pastaa, riisiä, jne. en ole syönyt. Olen syönyt kasviksia joka aterialla ja ottanut kookosöljyä raakana aamuisin noin 2rkl.
Ajattelin nyt sitten ottaa ihan rauhassa ja pikkuhiljaa saada jätetyksi pois hiilareita ja yritän löytää itselleni tasapainon. Tuntuu vaan vaativan hieman tarkempaa säätöä tämä minun kroppani. Kilojakin pitäisi saada pois monta vielä!
Ainakin sinun tekstistäsi saa kuvan, että todellakin haluat muutoksen elämään. Luulen, että sellainen radikaali aloitus, että päättää jättää kaiken heti pois voi olla rankkaa - pikkuhlijaa jättäminen toimii varmaan paremmin, kun elimistö "tottuu" uuteen ruokavalioon. Lisäksi kannattaa jotenkin saada mieleen ajatus, että on muuttamassa ruokavaliota terveelliseksi, eikä että on laihduttamassa, koska silloin koko ruokavalio voi tuntua rasitteelta. En tiedä onko minusta mitään apua, mutta toivon ja uskon, että pääset tuloksiin.
Minulla on toiminut todella hyvin makeannälkään mustikkarahka - se on korvannut hyvin jäätelön ja muut makeat. CocaColaan join ennen (kuuden vuoden aikana jokapäivä) (siihen oli himo), mutta olen vihdoinkin valistunut ja tietoinen sen haitoista.. mietipä hampaitakin.. 0,5l pullossa on sekä sokeria, että hiilihydraattia mielettömät määrät (ja hiilihydraatithan muuttuvat elimistössä sokeriksi) - aivan mielettömän määrän olen kiskonut sokeria itseeni, vaikka kaikki ylimääräinen sokeri on ihmiselle pahaksi, eikä sitä tarvittaisi miltei ollenkaan! (Taisin olla sokeririippuvainen, en niinkään kofeiiniriippuvainen, kuten aiemmin luulin). Muutaman kerran olen tilannut Lightkolaa jossain ulkona, kun kaverit ovat syöneet jotain, mutta se ei mielestäni maistu edes hyvälle, ja siksi se on sitten jäänyt poiskin. Vettä litkin janoon (miten ennen kuvittelinkaan, että sokerilla saisi janon pois). Sitä täytyy koettaa vaan pysyä lujana kokiksen suhteen.. kyllä sinä pystyt siihen, kun minäkin pystyin. Ja muista, että pienempi paha se lightkokis on kuin se normaalikokis. Pikkuhiljaa hyvä tulee.
Huolestuttaa nuo huimaukset, vaikka samanlaisia tuntemuksia itse olen kokenut. Jalat painavat välillä tonnin verran. Kai se jotenkin koettaa se elimistö totuttautua uuteen ruokavalioon. Kuvotusta itse koen välillä myös tästä ruokavaliosta, kun on hirveät määrät rasvaa ja silloin saatan palkita itseni tosiaan sillä mainitsemallani hampurilaisella ja palata sitten taas rytmiin. Myös veden puutteesta olen nähnyt tähtiä näkökentässä - heti juotuani on olo parantunut.
Tsemppiä sinulle mamemu!!!
Joo, olen tullut samaan tulokseen ajatuksissani, että ei varmaan kannata ensinnäkään olla liian tiukka itselleen ja toiseksi liian tiukkaa ja nopeaa aloitusta tai minun kohdallani ruotuun siirtymistä. Ei tietenkään voi lipsua koko aikaa noilla verukkeillakaan!
En kuitenkaan nytkään syö mm. pastaa, riisiä tai leipää. Ja se on tietty helpottava tekijä. Perunaa syön noin 1-2 kertaa viikossa ja jäätelöä 1-3 kertaa viikossa. Ja maitotuotteita syön päivittäin, noin 2 viiliä ja juustoja.
Lähinnä tuo makeanhimo pilaa tämän jutun. Toki tiedän senkin, että makeanhimon pitäisi loppua oltuaan vhh hetken aikaa, mutta nuo lipsahdukset vie mennessään ja olen taas plus miinus nolla- pisteessä. Olen jotenkin tosi herkkä hiilareille ja himo iskee jos syön liikaa hiilareita vaikka ne olisivat ns. sallittuja hiilareita ( marjat, maitotuotteet, omena, pähkinöistä tulee jonkun verran jne.). Ja nyt kesällä on ollut niin paljon kaikkia juhlia ja kutsuja, jotka eivät ole olleet hiilaritietoisille juhlijoille kovin sallivia tarjoilultaan!
Ja sitten, kun ei ole pokkaa olla ottamatta mitään (se sitä paitsi voi loukata emäntää tosi paljon), niin ne seuraukset kummittelee viikonkin! No joku voisi ajatella, että ei mene niille kutsuille, mutta ei sekään ole kivaa jäädä kotiin, kun koko muu suku tai ystävät tapailee. No, toisaalta taas voisi ottaa omat eväät, mutta siitäkin emäntä loukkaantuu (kokemusta)!
No onneksi kesää ei kestä niin kauaa, että eiköhän tästä selvitä!
Pikkuhiljaa vaan ja määrätietoisesti eteenpäin. Ja juuri sillä tavalla, että ajattelee syövänsä terveellisesti ja hyvän olon puolesta eikä vain ja ainoastaan laihdutuksen takia!
joko VHHn aloittaa kertarysäyksellä (esim. tyyliin Atkins tai SBD) tai sitten VHHn aloittaa hitaasti hiilihydraatteja vähentämällä. Kummassakin on hyvät ja huonot puolensa ja vaikea on tietää kumpi tyyli sopii sitten peremmin eri ihmisille.
sun kokonaishiilareita päivittäin. Ja sen avulla sitten selvittää mikä on sulle se hiilaritaso että himot häviää. Sehän voi olla että sun tarvii mennä alle 50g/hh tason että ne himot häviää ja silloin täytyy jo vähän tarkemmin katsoa mitä syö.
Toisaalta sulla voisi toimia myös SBDn tiukka 2 viikon aloitus, se sitten vain pitäisi ajoittaa niiden juhlien väliin. Ja sen 2 viikon aloituksen pitää olla ehdoton jotta se toimii ja ne himotkin sitten häviää.
Lueskelin tuota ketjua ja ajattelin sanoa mielipiteeni tähän..
Mä alotin 2 vuotta sitten alakarppauksen melko rankasti. Heti kerrasta heitin hiilarit pois ja aloitin alle 20g hiilareita/ pvä.
Välillä hiilarihimo oli aivan järjetön, teki mieli vetää kaikki makea nassuun, mitä kaapeista löytyy..mut..
No ensinnäkin. Sä saat liian vähän rasvaa, lisää rasvoja ruokavalioosi.
Toiseksi, kokeile: vadelma maitorahka kermavaahto canderel. Maistuu makoisalle ja auttaa "makeanhimoon".
Mä napostelin kinkkua, juustoa, raejuustoa ym. pitkin päivää aina kun alkoi tuntuun, että makeanhimo iskee.. tulin siihen tulokseen, että vaikka mieli tekee makeaa, se ei välttämättä ole kuin tuntemus vain.. elimistö tahtoo jotain ja aivot huijaavat, että se täytyy olla makeaa, koska se on nopein tapa..
P.S. Ja peruna on paha, paha...
Juu, olen nyt täällä kotona yrittänyt miettiä ja kokeillakin erilaisia juttuja!
Koka kolaa join eilen pitkästä aikaa, mutta vaan eilen!
Rasvaa olenkin jo lisännyt mm. suoraan pullosta lusikallisen.
Saan heti jalkasärkyä jos olen muutaman päivän alle 50g HH/päivä. En kestä särkyä. Joten lisään hiilareita hieman. Saan olla TODELLA tarkka siitä ylärajasta, ettei tule liikaa ja makeanhimo yllätä!
Olen nyt ollut tarkempi syömisissäni ja ihan mukava olo muuten ollut. Nälkä ei ole ollut ja makeanhimokin on pysynyt aisoissa. Tästä onkin hyvä jatkaa eteenpäin!
Kiitos kaikille vastaajille. Saa laittaa lisääkin viestiä tulemaan asian tiimoilta!
Kihti on pah sairaus ja alkaa mm varpaantyvestä vihlomisella, vihlonta säteilee säären etuosaa pitkin ylöspäin ja se aiheutuu runsasproteiinisesta ruokavaliosta. Ettei olis menny Atkinssint liian pitkälle?
Missä kohtaa aloittaja sanoi olevansa runsasproteiinisella ruokavaliolla?
Missä sanotaan mitä runsasproteiininen ruokavalio on (tai mitkä)?
Tunnen sen verran kihdin oireistoa, että voin sanoa, että kihtiä tämä jalkasärky ei ole. Minun jalkoja särkee reisistä ja sääristä (lihaksista). Ja särky loppuu HETI, kun lisään hiilareita!
En syö proteiinia liikaa. Vaan sopivasti ja sen verran kuin tarvitsen!
Ja en myöskään ole ns. atkinssin dietillä, vaan ihan omaa VHH:ta yritän tässä saada tasapainoon!
Kiitos huomautuksesta kihdin suhteen, se on paha sairaus!
että ei sekään käsittääkseni ole mikään runsasproteiininen ruokavalio. Ainakaan en silloin joskus saanut sellaista kuvaa kun sitä kirjaa selailin. Kasvikset on siinäkin isossa osassa kuten muissakin VHH-muodoissa.
Ei olekaan.
Jotkut asiasta tietämättömät vaan luulee sitä "tappo-dieetiksi" tai "vaaralliseksi dieetiksi" ja juuri runsasproteiiniseksi dieetiksi. Siksi laitonkin tuohon ed. viestiini ns. atkinsindieetti.
No olen itse ollut Atkinssilla ja myös VHHlla ja kyllä ne leivät ja makaroonit korvautuu kuitenkin suhteessa isommalla proteiini määrällä kuin yleensä. No ei siitä sen enempää. Palataan kokakolaan, olen itse huomannut että magnesiumporetabletit auttaa. Laitan poretabletin ½l pulloon ja vähän sitruunapuristetta ja loput vettä. Magneesium vie myös makeanhimoa. Niitä voi ottaa 2 päivässä ja siitä tuleekin jo mukavasti 1l juomista, multa kun meinaa aina toi juominen unohtua.
Että miksi se proteiinimäärä muka lisääntyisi?
Mulla se kyllä lisääntyi, mutta se johtui ihan siitä että ennen söin liian vähän proteiinia. Nykyään sitä menee normaalisti eli 1-1,5g/normaalipainokilo.
proteiinin määrä kasvoi, mutta ei liiallisuuksiin.
Ennen lautanen oli puolillaan hiilareita ja pikku klöntti jotakin lihakastiketta, koska liha on niin lihottavaa, kun siinä on rasvaa. Ja kasvista lisäksi niin paljon kuin hiilareilta mahtui.
Nyt laitan ensin kasvista puolet lautasesta ja kastiketta päälle ja lisäksi esim. 2 possun sisäfile pihviä. Ne ei ole niin kovin isoja.