Täytyisi löytää liike, josta voisin hankkia kengät wanhain tansseihin. Kengänkokoni on 32-34, eli tavallisista kaupoista ei ole toivoakaan löytää. Tietäisikö kukaan liikettä, joka myy minulekkin sopivia kauniita tanssikenkiä? Löytyykö esimerkiksi Oulusta yhtään liikettä?
kengät
12
3691
Vastaukset
- tosiaan...
...pieni jalka. :) en tiedä kyl kauppaa, mistä löytyis... mistä yleensä ostat ns. "tavalliset" kenkäsi? siis muut kuin juhlakengät. sieltä kannattaisi lähteä liikkeelle. kysellä sitten että jos niillä ei ole, niin tietävätkö missä myytäisiin tuon kokoisiä nättejä kenkiä! he tietävät varmasti... :D
- rosalie
Kun en Oulun "normaalikauppoja" tunne, tuli mieleen sellainen liike joka myy tanssikenkiä harrastajille. Nehän on tosi kauniita ja luulisi kokoja löytyvän.
- Pitkis
Piruetista voi tilata tanssikenkiä, joiden koot alkavat 34:stä. Niillä on ainakin tosi hyvä tanssia. Liikkeiden valikoima voi olla paljon suurempi kuin nettikaupan, mutta sinne kannattaa soittaa ja kysyä asiasta. Ne voivat toimittaa postitse muutakin kuin niitä kenkiä, mitä netissä on esitetty ja toisaalta pienempiä kokoja saattaa voida tilata.
Tampereella toimii Carmenin kenkä, josta voi myös tilata flamencokenkiä. Katsoin, että esim. Amateur-kenkien koot alkavat 31:stä. Nämä tosin ovat flamencokenkiä, joissa on naulat pohjissa ja kolina sen mukaista, mutta aivan ihanat jalassa ja minusta tosi kauniitkin. Tanssin itse flamencoa nimittäin ja tunnustan, että olen pariin kertaan pitänyt tanssikenkiä juhlissakin, kun niissä jalat viihtyy niin hyvin.
Tilasin joskus tanssikenkiä Espanjasta, olikohan sen liikkeen nimi nyt flamencoworld vai mikä. Sieltä kengät pystyi tilaamaan ihan mittatilaustyönä. Tällaisia tanssialan kauppoja on takuulla muitakin, ja melkein löisin vetoa, että pieniä kokoja löytyy. Moniin tarvitaan kyllä luottokortti ja huom. älä tilaa maasta, joka ei kuulu EU:hun (esim. Sveitsi). Kengistä joutuu maksamaan tullia!- tanssikoulut
Monet tanssikoulut myyvät myös tanssikenkiä, ja kokojahan löytyy, koska kilpatanssin parissahan aloitetaan usein jo ihan lapsena.
- morsiusliikkeistä!
Morsiusliikkeissä voisi olla! Kun ne kengät eivät vaihtele hirveäsi kausittain (valkoiset satiinikengät on samoja vuodesta toiseen...), valmistajat uskaltavat tehdä harvinaisempiakin kokoja. Ellei kokoasi ole liikkeessä, sitä voidaan todennäköisesti tilata. Morsiuskengät ovat kalliita mutta todella hyvä ostos. Niitä voi sitten värjäillä minkä tahansa väriseksi, esim. ensin pukusi väriseksi, myöhemmin tahrat ja kulumat saa piiloon vetämällä mustaa (tai muuta tummaa) päälle! Hyville juhlakengille on varmasti käyttöä myöhemminkin.
- esim.
lasten osastolta! Sieltä varmasti löytyy. Ja ovat vielä halvempiakin. Lasten muotiahan on nykyisin hyvin aikuismaista joten varmasti myös sopivia juhlakenkiä löytyy.
- minijalka
Lastenosastolta ei todellakaan löydy aikuiselle ihmiselle mieleisiä kenkiä, saatikka juhlakenkiä! Noin voi kirjoittaa vain joku "normaalijalkainen"..
minijalka kirjoitti:
Lastenosastolta ei todellakaan löydy aikuiselle ihmiselle mieleisiä kenkiä, saatikka juhlakenkiä! Noin voi kirjoittaa vain joku "normaalijalkainen"..
Valitettavasti joudun olemaan samaa mieltä edellisen kanssa, lastenosastolta ei todellakaan löydy tanssikenkiä. Lastenosaston kengät ovat nimenomaan sitä miltä kuulostavatkin, lasten kenkiä, eikä niistä ole tähän tarkoitukseen, vaikka niihin onkin tavallisesti tyydyttävä.
- nettikauppoja etsimään
Oletko kokeillut aasialaisia tai japanilaisia nettikauppoja? Googlella hakuun, voisi tärpätä. siellä suunnalla kun asuu keskimäärin aika pieniä naisia.
- ...tähän...
..tilaisuuteen:
ke 20.9 Oulu, Koskelankylän Valo, Ketjutie 79
sielä on paikalla (vain tuona päivänä!!) sen niminen yritys Tagnek, se myy suomalaisia kenkiä, myös tanssikenkiä. Ite löysin tuolta viime vuona vanhojentanssi kengät, itellä on myös pikkunen jalka (33-34). Ja kun se on tehtaan myymälä hinnat ovat puolet liikkeen hinnoista. Lisätietoa tästä nettiosoitteesta:
http://www.tagnek.com
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1464824- 1843923
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1163604Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia432911- 1381876
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta411673Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?591330Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk261299Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi211271Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌231213