Te joilla on huonossa kunnossa hampaat niin pesettekö niitä koskaan? Miten ne voi mennä niin huonoon kuntoon jos te hoidatte niitä hyvin?
pesettekö hampaat
poraan hampaita aamuin illoin
71061
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
suu täynnä paikkoja.lapsena minua syöttivät mummu,tuffa,hoitotäti ja äiti ja kaikilla tekarit. voin vain kuvitella miten silloin ihmiset kokeilivat suullaan onko kuumaa, yök. olin n.15v kun hammashoitaja sanoi että otetaan sinulta näyte suusta tikulla, laitan tikun suuhusi niin laita hetkeksi suu kiinni. tulokset tulivat ja hän totesi minun olevan miljonääri antoi minulle hammastahnaksi ainetta joka tappaisi hiukan pöpöjä. hampaiden pesu oli sillon kyllä heikkoa,ei meillä kukaan kehoittanut pesulle, syömään,nukkumaan tai edes kysynyt onko läksyt tehty. nykyään pesen hampaani iltaisin ja joskus harvoin aamuisin. kuulin joskus vauvan suun olevan sterilli joten mistä ne pöpöt sinne joutuvat. oma bakteerikanta tietenkin kehittyy mutta ei kai vaan muiden kupeista,ruokailuvälineistä, lasten yhteisistä tikkareista ja juomapulloista. vielä yököttävintä on kun äidit putsaavat vauvan tutin omassa suussaan, yök! minun lapset ei jaa kenenkään kanssa mitään mikä suuhun laitetaan.ovat tottuneet siihen kun näin on aina ollut. mutta ei heillä ole reikiäkään ja hampaat pestään iltaisin.( 9,12,14 v. tytöt.)
Lapseni 14v, eikä yhtään reikää. Liian hygieenistä jos täytyy esim. tutti keittää sillon kun putoaa lattialle jne.
Minä maistelin lapseni ruokia samalla lusikalla ja käytin tuttiakin suussani.
Hammaskalustoon vaikuttavat myös geenit ja sinua hoitaneilla läheisillä kaikilla tekarit, joten sieltä se on perua sinun huonot hampaasi eli GEENEISSÄ. Vaikuttaa kyllä tuo peseminenkin. En ymmärrä jos joku pesee vain illalla hampaat. Eikö aamulla ole p*skan maku suussa?!
Annanpa vielä yhden esim. vaikkei hampaisiin liity. Miksi sairaaloissa jyllää sairaalabakteerit? Siksi kun siellä on liian hygieenistä. Todistettu juttu.
jälleen kerran.Huonot hampaat eivät periydy ja kellään ei ole syntyessään karies-bakteereita suussa-kysy vaikka hammaslääkäriltäsi.
Ja tuota sinun juttuasi sairaalabakteereista ei ole kukaan todistanut,vaan niiden yleistyminen johtuu antibiooteille resistenteiksi tulleista bakteereista.
tulleet bakteerit johtuvat LIIASTA HYGIENIASTA.
Olet oikeassa, ei huonot hampaat periydy, mutta perintötekijät VAIKUTTAVAT AINEISIIN MISTÄ HAMPAAT KOOSTUU.
Ei tartte kysyy hammaslääkäriltä asiaa minkä sanoo jo järkikin ja fakta tieto sen lisäksi.
Jättäkää hampaat kokonaan pesemättä!!!!
mulla kuitenkin tulee jatkuvasti uusia reikiä, vanhojen paikkojen alle, kun paikat rupeavat vuotamaan. Ei voi muuta kun välillä käydä röntgenissa ja taas vaihdattaa paikkoja. Meidän suvussa on vahva hyvä mutans kanta jonka sain äidiltäni ja jonka valitettavasti olen siirtänyt nyt aikuiselle pojalleni. Olen kertonut hänelle että tämä kanta tarttuu joten silloin kun hän saa lapsia meidän mutans joutuu toivottavasti työttömäksi.
illoin riittää,sähköhammasharjalla ja hammasvälit "tikutetaan" päivittäin.Tällaiset ohjeet antoi hammaslääkärini ja kunnossa on purukalusto pysynyt.
Kyllä pesen, orjallisesti, aamuin illoin, joskus päivälläkin. Lisäksi käytän hammaslankaa, suuvettä ja pureskelen sylitol purkkaa. Paikkoja on omien laskujen mukaan varmaankin lähemmäs 20. Heikko hammasaines sanoi lääkäri. Sama vika äidillä ja siskolla eli geeneissä on.