Yhdessä asuminen ja kihlat

Oletteko ensin muuttaneet yhteen vai menneet kihloihin?
131365
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

ensin muuttanut yhteen, ei olla kihloissa vielä. yhdessä oltu 3v ja asuttu 2v

Äänestä
  • Sovimme yhteenmuutosta, ja viikko ennnen yhteenmuuttamista mies kosi. :)
    Meillä siis näin. Ja nyt sitten tulee vauveli vielä. Olemme olleet 1,5v yhdessä.

    Äänestä

ostimme yhteisen asunnon ennen kihloja :)

Äänestä

ollaan.

Äänestä

Suosittelisin muillekin, että varmuuden vuoksi on hyvä asua saman katon alla edes jonkun aikaa, ennen kuin kihlautuu. Joillakin ihmisillä se yhteiselo on tuonut yllätyksiä, eikä sitä välttämättä tiedä onko se omalla kohdalla miten - tai vaikka tietäisi omat fiiliksensä, ei voi tietää paljastuuko toisesta jotain yllättävää.. jos ne sukat lojuukin aamusta iltaan lattialla tai jotain muuta kriisejä kehittävää xD

Tosin omalla kohdalla asuttiin pari kuukautta yhdessä ennen kihloja :D Mutta oltiin käytännössä asuttu yhdessä alusta alkaen välimatkan takia.. se kokonainen puoli vuotta siis xD Mutta eipähän tuo huono homma meidän kohdalla ollut.

Äänestä

Me muutimme yhteen vuoden seurustelun jälkeen, kahden vuoden ja kahden kuukauden seurustelun jälkeen menimme kihloihin viime perjantaina :)

Äänestä

On parempi ensin asua yhdessä,jotta tietää mitä arki on.

Äänestä
  • Olen samaa mieltä, että olisi hyvä ensin asua yhdessä. Eri asia tietty, jos ei esim. jonkin uskonnollisen syyn vuoksi aio ollenkaan asua yhdessä ennen avioliittoa, mutta "tavallisissa" parisuhteissa, joissa asutaan yhdessä ennen avioliittoa, olisi parempi kohdata se arki ennen avioliittolupauksen antamista.

    Äänestä

Me eka kihlohin ja sitten yhteiseen kämppään..Mutta meillä olikin aina mahdollisuus olla kesä vähän niinkun "asuna yhdessä" kihlattuni asuin hänen isovanhemmillaan kun sieltä oli lyhyt matka töihin,hänen isovanhempansa ovat aina joka kesä heidän mökillään joten asuimme vähän niinkuin siellä.. Ei kotona käyty kun kääntymässä

Äänestä

ehdottomasti. Itse en voisi kuvitellakaan lupaavani mennä naimisiin mikäli yhteistä arkea ei ole ensin testattu. Yhdessä asuminen on kuitenkin niin erilaista kuin seurustelu, vaikka kuinka vietettäisiin aikaa yhdessä seukatessa.

Tosin emme mekään olleet kuin puolitoista vuotta saman katon alla kun menimme kihloihin. Ja siitä vuoden päästä naimisiin.

Äänestä

3 kuukautta yhdessä ja yhteen muutto. Siitä viisi vuotta myöhemmin kihloihin. Mutta emme olekaan enää mitään lapsukaisia, eli meidän ei tarvinnut harjoitella avopuolisoina asumista ja siksi sitä ei tarvinnut miettiä pidempään (yhteen muuttamista), vaan kävi käytännön syistä noin pikaiseen. Jos valta kosia olisi ollut minulla, emme olisi vielä muutamiin vuosiin menneet kihloihin, sillä meillä päin se meinaa, että naimisiin ollaan menossa...

Äänestä

Ensi viikonloppuna muutamme yhteiseen asuntoon. Kihloissa ei vielä olla, eikä niihin todellakaan ole mitään kiirettäkään :) Seurustelua on takana n.1,5 v, josta suurimman osan ajasta olemme jo asuneet "yhdessä" minun asunnollani :) Katellaan ihan rauhassa mitä aika tuo tullessaan

Äänestä

ekana muutettiin yhteen. kihlat joskus tulevaisuudessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Reetta82 kirjoitti:

Oletteko ensin muuttaneet yhteen vai menneet kihloihin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu