työvalmentaja menee kertomaan tukityöllisen asioita ympäri sen työpaikkaa? Ihmettelen vain tuota touhua.. Niillähän pitäisi olla vaitolovelvollisuus. Ja olen kuullut myöskin että tukityöllisiä pidetään jotenkin "alempiarvoisina", siis täh!? Mua itteenni vaa kiusaa toi ajatus.Haluan kyllä kuulla hyvät perustelut siihhe mix me tukityölliset oltais jotenkin "alempiarvoisia"!?Ihmisiähän me kaikki ollaan ja itelläni on ihan omat syynni olla tukityöllistetty, mikä on kyllä auttanutkin mua tosi paljon hyvin alkuun.Mut oon vaan kuullut muilta huonoja kokemuksia.En ole mikään kehitysvammainen ja ihan tavallinen nuori ihminen, jolla nyt vaa sattuu olemaan omat vaikeutensa. enkä mitenkään koe olevani työpaikkakiusattu mut toi ajatus niin kuin mainitsin kiusaa mua.
Onko se oikein että
tukityöllinen
2660
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Koko työelämä on nykyään yks pirunkattila eikä tukityöllistyminen/työharjoittelu siitä poikkea. Kaikkien asioita yritetään penkoa auki ja kaikista ihmisistä tehdään tiukkaa analyysiä.
Voithan kysyä työkkäristä, mitä asialle kannattaisi tehdä. Asia kannattaa varmaan siirtää kuitenkin tuonnemmas, työjakson loppupuolelle. Setvimisestä voi tulla närää lisää.
Kuitenkin näen, että kaikki tuollainen pikkumaisuus osuu työpaikan omaan nilkkaan. Kerron nyt kokemuksen omasta työharjoittelujaksostani. Kerroin työharjoitteluohjaajalleni, että minulla on työllistymisvaikeuksia. Hän kertoi asian sitten koko kylälle. Kyläläiset tietenkin reagoivat negatiivisesti asiaan ja varmasti koko yritykseen! Mutta kukapa haluaa sitten olla asiakaspalvelutyössä tekemisessä, minun, työttömän kanssa? Voi olla, että joku asiakas jättää tulematta liikkeeseen ja liikevaihto pienenee. Omaan nilkkaan osui nyt kyllä kauppiaalla tuo juoruilu.
Ikävää, että joudut mitättömän palkan lisäksi kestämään tuota ylimääräistä negatiivisuutta.
No se et kertoilee asioita eteenpäin, tarkoitin kaveriani joka oli siinä. itse en ole kokenut vielä mitää pahaa mitä nyt toi loppu "alepiarvoinen" mietityttää ite taas ku pidän meitä kaikkkia samanarvoisina mihinkään katsomatta.