Moi :) Aijon ottaa tossa syksymmällä napalävistyksen, ja kyselisin että millä tavalla se laitetaan? Eiks siinä jollain pihdeillä venytetä iho ja sitte vaan laitetaan se neula läpi? Sattuuko?
Minkä millinen se alotuskoru on?
Minkä millinen se alotuskoru on?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Merkataan paikka, puhdistetaan, pihdeillä kiinni, neula läpi, koru paikalleen, pyyhitään vähän verta pois ja sitten laitetaan sellainen 'sideharsolappu' päälle että pysyy puhtaana ja jos tulee verta niin ei sotke vaatteita. Lävistäjä kertoo hoito-ohjeet ja antaa ne vielä kirjallise mukaan.
Ensikorun saa valita itse. Lävistäjä varmasti kysyy ennen lävistämistä millaisen korun haluat ja näyttää vaihtoehdot.
Kiitos, en ole tuota tietoa mistään löytänyt ;) Millon sen "lapun" saa poistaa?
Sen voi poistaa vaikka heti jos mieli tekee, itse pidin sitä muutaman tunnin.
Tämä on varmaankin ihan itsestäänselvyys, mutta kannattaa pitää puhtaita vaatteita jotka eivät purista navan kohdalta ja kannattaa katsoa ettei housut tai vyö paina istuessa lävistystä..
Ja siitä kivusta, itselläni ei koskenut oikeastaan yhtään. Pieni nipistys tuntui. Pari päivää oli hieman arka muttei kipeä.
Mä itse otin helsingissä harnessissa eikä siellä moista harsolappua laitettu? =o
eli ilman sitäki pärjää. =D
Tekeeks hyvää.
Arvelinkin että sitä lappusta ei tartte kauan pitää. Jossain on lukenut että ns. banaanin muotoisella korulla paranis nopeiten. Ja sellaisen haluaisinkin :). jepjep, kiitos teille!
Tota noin , Mul on kaks kertaa laitettu napis jouduin ekalla kertaa ottamaan pois sen koska allkoi tuo kumpu kasvamaan vaavelin takia... kävin sitten uudestaan ottamassa kun vaaveli oli maailmassa ja kumpikin kerta sattui ihan v,,,sti, mutta se on kai aika yksilöllistä ja myös paraneminen. Oma kokemus on että renkaalla paranee paremmin (mulla rengas) johtuen siitä että mul on ollu jo kolme banaanikorua ja mikään ei oo pysyny niist kii vaan kaikista on pallot pudonneet , syytä en tiiä. Jospa se onkin tämä sähköjänis olotilani, en tiiä.
Rengasta on myös luonnollisestikkin helpompi liikutella kun banskua. Mutta sähän sen päätät ja lävistäjä lyllä näyttää vaihtoehtoja ja kertoo niist myös.
Ok. Jossain vain luki että rengas sen takia "huonompi" koska sen alle pääsis helpommin likaa, suurempi riski tulehtua. Mutta niinhän seon että lävistäjän kanssa päätettään mikä ois ittelle paras :).
Bananakoru sen olla pitää, ei rengasta.
Ote Bald Fellowsin sivuilta:
"Parhaiten napa paranee bananakorulla, rengas saattaa liikkua liikaa ja vetää uuden lävistyksen vinoon ja rasittaa haavaa vaikka onkin helposti puhdistettavissa, siksi teemmekin kaikki napalävistykset titaanisella tai bioplast bananakorulla."
Mut mietippäs nyt jos se bansku ei pysy kii niin milläs sit pidät sitä. mulle on lävistäjäkin laittanut banskun kii ja ei pysyny, seuraava vaihtoehto ois ollu hitsata se kiinni heh jeeeeee..
mulla ei oo parantunu todellakaan hyvin vaik hoitanut sitä oon huolella, en tiiä johtuuko se sit korusta vai ei mutta jos vähääkään tuntuu että bansku on huono vaiha ihmeessä. Netti on pullollaan ohjeita lävistyksistä ja tatuoinneista osa huonoja ja osa hel**tin huonoja. Kummassakin tapauksessa oon luottanut omaan oloon hoitohommissa ja valinnoissa ja aina oon pärjänny hyvin.
Mulla nyt vaan sattuu oleen oikkunapa niin kun mun lävistäjä sano.
Oikukkaalla ihmisella oikukas napa kuinkas muuten.
luota ittees ja poimi ohjeista ne mitkä koet omakses ja tsemppiä.