Te naiset, jotka yritätte avoimesti tunkea itseänne toimivaan suhteeseen, jossa kumpikin ovat onnellisia, mietittekö yhtään että mitä olette tekemässä?? Olemme miesystäväni kanssa seurustelleet useita vuosia, ja kumpikin panostaa suhteeseen paljon ja haluaa, että suhde tulisi kestämään jatkossakin yhtä hyvin.. Sitten tulette kuvioihin te, jotka ette kunnioita tätä suhdetta lainkaan, vaan teette kaikkenne että saisitte tämän varatun miehen kiinnostumaan itsestänne, ettekö tosiaan ajattele miltä teistä tuntuisi jos joku tekisi teille samoin?? Sinäkin, joka olet usein vieraillut luonamme ja tiennyt koko ajan että olemme onnellisia, et vain voi hillitä itseäsi ja antaa mieheni olla rauhassa?? Olen onnellinen siitä, että miesystäväni kunnioitta minua ja suhdettamme niin paljon,että pystyy torjumaan nämä tällaiset yritykset, mutta entä sitten joskus, jos koittaa se päivä, että riitelemme ja hän lähtee pahoilla mielin kavereiden kanssa "ryyppäämään", ja joku näistä naisista tulee ja onnistuu aikeissaan?? Voi olla että mieheni katuisi sitä myöhemmin kun saisimme asiat sovittua, mutta silloin on jo liian myöhäistä, tapahtunuttu ei saa tekemättömäksi, ja pahoin pelkään että tällainen tapaus hiertäisi välejämme pahoin. Ettekö te naiset, jotka tyrkytätte itseänne varatuille miehille, kunnioita itseänne ollenkaan? Onko teillä lainkaan kykyä asettua toisen asemaan ja ajatella asiaa hänen kannaltaan? Vai oletteko vain niin yksinäisiä, ettette välitä?
Häpeättekö edes??
Hämmästynyt..
232896
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Siis hei daa. Ei todellakaan hävetä. Miks ees pitäis?
Varattu mies on jo testattu ja hyväksi havaittu. Ne on just niitä, joiden kaa kandee hengailla.
Mä ainakaan en aio luovuttaa ja aika monta "vierasta" on jo tullut testattuukin ;-)
Oikea horo olet.
tapauksessa mies on syytön kun siitintään tunkee vieraaseen pilluun vaimon ollessa kotona. Itekkään en tunne syyllisyyttä siitä kun puolitutun mies vonkas pillua monta kuukautta ja heikkona hetkenä nostin hameen helmat korviin. Ei se mun vika ole jos pillua haluaa. Kyllä se on suhteessa joku vika jos toisen haaroihin tunkee. Ajattelen niin omassa suhteessanikin. Ex petti ja tiedän naisenkin, mutta kyllä se on ukon vika. Vokottelipa nainen tai ei.
silloin vonkaajalle antaessa olin sinkku.
Itse olen myös miettinyt samaa asiaa. Luotan kultaani,niin paljon kuin voi luottaa,mutta inhoan naisia,jotka tuovat itseään tyrkylle ja hytkyvät tanssilattialla p.ystävälleni. Ja tietäen,että hän on varattu.
Ymmärrän,että p.ystäväni haluaa poikien kanssa joskus ulos ja sallin sen,mutta pelkään,että mitä bimboja pimatsuja siellä sitä yrittää häntä havitella.. kerpele.
Miesten maailmassa alkavat nyrkit heilumaan jos toinen mies yrittää liian innokkaasti varattua naista. Joku roti se siinä flirtissä olla pitää vaikka toinen ei edes vastaisi siihen.
Suosittelen ihan samaa ratkaisumallia naistenkin maailmaan.
jos kerran ukkos on uskollinen. mitä väliä sillä on jos joku ukkoos vikittelee jos se ei rupea mihinkään vikittelijöiden kanssa. Ole vaan ylpee että oot saanu sellasen ukon koukkuun joka kelpais muilleki vaan ei huoli muita ku sinut.
kai sitä niskalenkki-otetta pitää sitten kokeilla, jos sanomisella ei ymmärrä.:D
niinpä. Ei pitäisi ajatella niitä,jotka tulee tyrkylle,koska p.ystäväni ei todellakaan ole kiinnostunut sellaisesta.
ainoa asia mikä on tässä ongelma on sun itsetuntos!!!
Koska aina on mahdollisuus että se haluaakin vierasta. Se hirvittää sua! Olet mustis. Muuten sua ei haittais ympärillä pyörivät daamit jos sua ei pelottais, että niin käy!!!!!!!
..että vieras ihminen voi osua niin nappiin.
Juuri niin. Itse olen firmalleni myyntityötä tekevä kauppamatkustaja ja joudun viettämään paljon aikaa asiakkaiden kanssa ravintoloissa öisin eri paikkakunnilla. Olen suht. onnellisesti naimisissa. Pelottaa että jos vaimo saa tietää naisjutuistani.
Minäkin olen sitä mieltä että naiset yrittävät häikäilemättä tuhota onnellisen avioliittoni.
Toki se on ärsyttävää jos joku tulee itseään tyrkyttämään. Mutta nämä tyrkyt voi tosiaan tyrkätä pois lähettyviltä. Uskollinen mies ei lähde niitten mukaan, joten kukaan nainen ei voi "onnistua" yrityksessään, sillä jos ns. onnistuu, niin se on hyvä nainen sinun miehesi itse joka sen naisen mukaan lähtee. Ketään ei väkisin voi viedä, eikä edes houkutuksin - se joka pettää, tekee itse valintansa. Minä en tyrkyille jaksa muuta kuin nauraa, se on niin huvittavaa että joku yrittää pitää silmäpeliä ukkoni kanssa ja vinkkailee silmää, jopa kun olen vieressä - näin on joskus käynyt. Se kertoo ihmisestä ihan tarpeeksi, jolla on tarvetta tyrkyttää itseään ihan uskomattomissa tilanteissa.. mutta jos mies on uskollinen, ei näistä naikkosista tartte välittää :)
kyl se kuule niin on ettei ole vielä yhtäkään "uskollista ukkomiestä" tullut vastaan.kaikki miehet pettää kun on vain oikea tilaisuus ja riittävästi alkoholia veressä.ne vaan esittää viatonta jos oma akka istuu vieressä.näin on näreet.ps.itse seurustelen ja toivon vaan ettei oma ukko petä,huom.toivon,en ole liian sinisilmäinen
Minäkin toivon, ettei oma uko petä eli vehtaile selän takana. En ole sinisilmäinen. Sanoin jo alussa sille, etten halua mitään uskollisuuslupauksia, rehellisyys lupauksen kylläkin.
Enpähän jaksa uskoa, että maailma on niin synkkä paikka, etteikö yhtään rehellistä ja jopa uskollista miestä päällään kantaisi :)
Tuo mitä kirjoitit on kyllä kuulemani mukaan tosi yleistä.Nuo kakkosnaiset täytyy kyllä olla jotenkin epänormaaleja,ilkeitä,koska he jotenkin vissiin saavat itselleen vaan tyydytyksen satuttamalla muita naisia.Heidän itsetuntonsa vissiin kohoaa,kun saavat ihailua varatulta mieheltä,onhan se niin imartelevaa ajatella et hän on jotenkin parempi,viehättävämpi,kuin miehen oma vaimo,kun mies kerran kiinnostuu..meidän naisten pitäisi aina puolustaa toisiamme,eikä tuolla tavalla pilata toisen naisen elämää...inhottavaa,toivottavasti kaikille pettäjille jää vielä luu käteen!!!
olen samaa mieltä. Tosin ironista, koska nykyinen suhde (olemma kihloissa ja asumme yhdessä) alkoi kun tyttöystäväni oli puolituttuni kanssa yhdessä. Minä en tosin tehnyt aloitteita tai vast. Siinä vaan sattuu olemaan niin että varatut kiinnostaa. Olen tämän huomannut. Kyllä vientiä riittäisi, mutta miksi mennä pilaamaan hyvä suhde. Toisaalta, jos tyttöystävälleni tulisi joku ehdottelemaan ja suostuisi moisiin, niin voi mennä. Olen ennen ollut sairaanloisen mustasukkainen, mutta sittemmin olen oppinut luottamaan. Täytyy olla tyytyväinen siihen mitä on.
Joo, se ei ole sopivaa tunkea kolmanneksi pyöräksi, oli suhde toimiva tai ei. Mutta joka tapauksessa suhteen osapuolet ovat ensisijaisesti vastuussa suhteestaan. Vaikka se toinen nainen sattuisikin tulemaan ns. huonona päivänä, niin mies sen ratkaisun tekee, lähteekö mukaan vai ei. Miehet eivät ole tahdottomia oliota, jotka ovat noitien, seireenien tai muiden naispuolisten vieteltävissä.
Jos itse joskus ihastuisin toiseen naiseen, ei ensimmäinen ajatukseni olisi: "Perhana, kun menit sekoittamaan pääni, juuri kun suhteessakin alkoi mennä paremmin" vaan pitäisin tapahtunutta viimeisenä hälytysmerkkinä siitä, että nykysuhteessani on jotain pahasti vialla. Ja luonnollisesti selvittäisin asiat puolisoni kanssa ennen kuin ihastukseni saisi edes tietää kiinnostuksestani.
Eli read my lips, jos miehesi pettää, niin se on miehesi, joka pettää. Nainen, jonka kanssa hän sen tekee saattaa olla moraaliton jne. mutta sillä ei ole oikeastaan väliä, koska miehesi oli se, joka sinua loukkasi.
kunnioittaa eipä hän riidankaan päätteeksi sinua pettäisi.. se on sitä oikeaa rakkautta.. et mietippä 2kertaa onko vika miehessäsi vai niissä "tungeksioissa?!".
Olin tässä käymässä kesäjuhlassa. Mies ja vaimo tiskillä rinksujen kanssa (noin 40-50 molemmat),
huvitti kun mies avoimesti flirttaili toisille naisille.Nainen selin mieheen, eikä nähnyt tätä peliä. Seurattiin oikein porukalla. Mullekkin laitto lentosuukon ja katseli. Hävytön riisuva katse ja kehonkieli. Että silleesti uskolliset miehet tekee, ei aina ne naiset. Tapauksia paljon nähnyt. Mua hävetti sen naisraukan puolesta, kun niin monet näki miehen pelin.
tuleeko ne naiset oikeesti iskemään miestäsi teidän yhteiseen kotiin? Kuka ne on sinne kutsunut? Vai onko niin, että kuka tahansa nainen, joka on ystävällinen miehellesi, yrittää sinun mielikuvissasi iskeä häntä? Siis, että ootteko ihan varmoja, että kyse on iskemisestä? Saako varatuille miehille hymyillä tai puhua? Ei varmaankaan saa vitsailla?
Mieti, oletko mustasukkainen kaikelle mikä liikkuu, vai onko todella aihetta epäillä muita naisia?
En minäkään ymmärrä sellaisia naisia, jotka yrittävät ja vonkuvat varattuja, mutta jos tällaisia on, niin luulisi, että ne miehet ovat jotenkin "antaneet ymmärtää" (joko tietoisesti tai alitajuntaisesti). Tuskin kukaan nainen ihan ilman syytä kiinnostuu varatusta. Tai sitten olen vain kovin sinisilmäinen enkä ymmärrä.
"En minäkään ymmärrä sellaisia naisia, jotka yrittävät ja vonkuvat varattuja, mutta jos tällaisia on, niin luulisi, että ne miehet ovat jotenkin "antaneet ymmärtää" (joko tietoisesti tai alitajuntaisesti)."
Oho, nythän tämä viettelyhomma käännettiin hieman päälaelleen. No, eiköhän fakta kuitenkin ole, että nainen voi kiinnostua miehestä (varatusta tai ei) ihan itsestään, siis ilman että mies "antaa ymmärtää" yhtään mitään. Tokihan miehen pitää ehkä jossain tilanteessa olla kohtelias, antaa pieni hymy tai sanoa jotain mukavaa naiselle, jotta kiinnostus etenisi ihastukseksi. Mutta tuollainen nyt on ihan normaalia käytöstä, eikä mitään flirttiä tai muuta "herättelyä" Ei kai varattujen miesten pidä nyt ruveta sylkemään jokaista vastaantulevaa naista silmille, ettei "se nyt vaan kiinnostuisi"?
Myönnetään, että omalla kohdalla, jos joku nainen on osoittanut kiinnostusta, niin on käynyt mielessä, että annoinko ymmärtää jotain, että tuo ihastui varattuun, mutta olen päätynyt siihen, että se on ollut tulkintaa toiselta puolelta, jos jotain. En siis pode huonoa omaatuntoa, vaan varattunakin voin puhua ja hymyillä naisille. Voisin ehkä vitsaillakin, mutta kun olen niin kuiva tyyppi.
"Tuskin kukaan nainen ihan ilman syytä kiinnostuu varatusta. Tai sitten olen vain kovin sinisilmäinen enkä ymmärrä."
Olet sinisilmäinen. Iso osa naisista on (joko tiedostaen, tai tiedostamattaan) kiinnostunut nimenomaan varatuista miehistä. Tämän pystyy todistamaan klassisella "kihlasormus"-kokeella. Siis mies baariin tms. ensin ilman kihlasormusta ja seuraavalla viikolla kihlasormuksen kanssa. Oletettavasti kihlasormuksen kanssa on enemmän vientiä.
Ja niin moraalitonta kuin tuo varattujen iskeminen onkin, niin iskettävä siinä on kuitenkin vastuussa teoistaan. Varkaus on varkaus, vaikka ulko-ovi olisikin jäänyt auki. Alkoholi ei muuten ole lieventävä asianhaara, oikeudessakin taitaa saada mm. kuolemantuottamuksesta liikenteessa kovemman tuomion, jos se on suoritettu alkoholin vaikutuksen alaisena.
Olen samoilla linjoilla siinä, että varattu on aina se, jonka teko on tuomittavin, ei se toinen nainen tai mies.
Tuota en usko, että iso osa naisista kiinnostuu varatuista miehistä vain siksi, että heillä on sormus sormessa. Ainakin omassa ystäväpiirissäni naiset antavat välittömästi pakit kihlasormusta pitävälle miehelle.
Te naiset, jotka pidätte "toista naista" vastuussa miehenne viemisestä, vastatkaa tähän. Entä jos roolit ovat toisinpäin? Onko "toinen mies" vastuussa varatun naisen iskemisestä vai onko mies edelleen se viettiensä varassa toimiva olento, jonka ei tarvitse kantaa vastuuta valinnoistaan?