siis niin, aloitin tossa meliane-merkkiset pillerit. ensinnäkin nyt mun menkat ei tunnu loppuvan millään,ne on kestänyt yli viikon jo, sit oon mun jätkäkaverin mielestä tosi kiukkunen ja ärtynyt koko ajan, ja muutenkin on ollu kauhee masis päällä koko niitten pillerien syömisen ajan... sit vielä tulee ihme itkukohtauksia. nytkin oon parkunut vuorokauden putkeen mitä nyt välillä sain unta unilääkkeillä, mut aamul alkoi kyyneleet valumaan taas. ja ihan ilman syytä. vasta alkaa olo parantua... mistä ihmeestä tää johtuu? siis onko normaalia, vai pitäskö heti huomenna varata lekulle aika ja vaihtaa pillerimerkkiä?
onko muilla vastaavia kokemuksia? ja onko ne vaan menny ohi sit parin ekan pilleri-kuukauden jälkeen?
onko muilla vastaavia kokemuksia? ja onko ne vaan menny ohi sit parin ekan pilleri-kuukauden jälkeen?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Älä lopeta pillereitä yksin, mutta soita heti terkkarillesi ja kerro. Oireet johtuu pillereistä. Kyseinen merkki (sen hormonimäärät ja keskinäiset hormonitasot ) ei sovi sinulle ja saat kokeiltavaksi toisen merkin. Ei tarvitse mitään sisätutkimusta tai muuta. Kerro reilusti terkkarille oireista. Sitten kokeilet toisen merkin kanssa miltä tuntuu. Joskus joutuu kokeilemaan useamman merkin ennenkuin sopivat löytyy. Uudet pillerit aloitat normaalisti viikon tauon jälkeen jos et keskeytä nykyistä pillerilaattaasi. Soita samantein niin ei tarvitse kärsiä kauempaa. Nuo oireet ei mene ohi muutaman kuukauden kuluttua.
Mulla on just saman merkkiset pillerit, eikä niistä oo tollasia vaivoja tullu. Oon kyllä vähän itkuherkempi kun ennen, mutta muuten kait ihan "normaali". Kannattaa tosiaan vaihtaa merkkiä, löytyy varmasti parempi!!
Aloitin myös syömään melianea 6kk sitten.
Ensimmäinen laatta meni hyvin, minkäänlaista oireilua esim. painonnousua tai ärtyneisyyttä ei
esiintynyt, vaikka niitä kovin pelkäsinkin.
Pari laattaa syötyäni oli oloni täsmälleen samanlainen kuin sinulla:
muistutti lähinnä vakavaa masennusta
ja ehkä sitä se olikin...
Itkuisuus, masentuneisuus ja ärtyneisyys
(no ehkä enemmänkin vihapurkaukset jolloin olisin voinut tappaa ensimmäisen eteen tulevani :)
olivat päivittäisiä.
Olin hyvinkin tietoinen pillereiden aiheuttamista oireista ja ajattelin masennukseni olevan aivan asiaan kuuluvaa.
Lopulta aloin harkita masennuslääkkeitä tai pillerimerkin vaihtoa, mutta koska olin varma, että ongelmani pysyisi samana, vaikka merkkiä vaihtaisin ja masennuslääkkeitä en todellakaan halunnut alkaa syömään pelkästään
(niinkin vähäpätöisen asian) kuin e-pillereiden takia.
Kärsin siis kiltisti 2-3kk, jota tätä oloa jatkui ajattellen, että pakkohan sen joskus ohi on mennä.
Ja kyllähän se minulla menikin.
Nyt olo on aivan normaali ja olen erittäin erittäin tyytyväinen pillereiden suomiin vapauksiin ja olooni.
En sitten noista kuukautisista tiedä,
omani kestävät tasan 5 vuorokautta, joten veikkaisinpa tämän olevan aivan yksilökohtaista
ja jos vasta aloitit pillereitä syömään, voi olla, ettei elimistösi ole niihin vielä oikein sopeutunut.
Jos siis haluat vielä jatkaa pillereitä ja kestät mielesi muutokset: suosittelen kyllä lämpimästi,
mutta jokainen nainenhan on yksilö ja reagoi hormonaalisiin muutoksiin eri tavalla,
en siis uskalla kertoa sinulle mitään ratkaisua,
mutta toivon, että omasta kokemuksestani olisi apua Sinulle.
Pärjäile! :)
.. kun aloin syömään pillereitä n.2 vuotta sitten, minulla kesti kuukautiset melkein 13 päivää!
Mulla oli kans itku aina tosi herkässä, mutta en vaihtanut pillereiden merkkiä ja itkuisuutta ja päänsärkyä kesti melkein puol vuotta (ei nyt tietenkään joka päivä) mutta nyt ei ole ollut mitään ongelmia. Ei minusta niitä kannata mennä heti vaihtamaan!
joo tosiaan, kiitos paljon tosi asiallisista neuvoista. taidan syödä tän laatan loppuun ja mennä sit lekurille joa ei todellakaan näy valoa tunnelin päässä. mä nyt toivon et tää lähtis meneen paremmin, mut huonolta näyttää. kiitos, paransi oloa kun joku viitsi auttaa =)
eli kyllä mullakin oli silloin kun melianet alotin niin hirveitä masiskohtauksia ja mun menkat kesti silloin yli kuukauden, sitä sanotaan siirtymäajaksi.
lue sieltä pakkausselosteesta että kestää helposti kolmekin kuukautta että elimistö tottuu niihin pillereihin.
mun kaverit vei mut väkisin lääkäriin ja siellä tosiaan sanottiin et se oli mulle ihan väärä merkki. et ei tartte tollasesta kärsiä. ekat viikot jo näyttää onko pillerit väärää merkkiä... nyt sain merciloneja, ja toivotaan parempaa menestystä =)
mut voiko olla et mikään pillerimerkki ei vaan sovi? et pitää koko ikä vaan käyttää kortsuja tai muuta vastaavaa ehkäsymenetelmää?
Valitettavasti e-pillerit eivät kaikille sovi kertakaikkiaan yhtään. Useille saattaa tulla niistä jotain pysyviä sivuvaikutuksia, mutta jokainen päättää itse mitä vaivoja on valmis sietämään helpon ja hyvän ehkäisyn kustannuksella; jotkut saattavat jättää pillerit kokonaan kokeilematta, kun eivät edes halua käyttää ylimääräisiä hormoneja tms. Se on kyllä varmaan aika harvinaista, että pillereitä ei kertakaikkiaan pysty käyttämään... älä sinä nyt vielä siitä huoli. Jos Mercilonitkaan ei sovi, niin sitten taas vaihtamaan :P Joka tapauksessa, hyvää jatkoa sinulle!!! =)