Ensiksi, kiitos hyvästä ja tarpeellisesta työstä palstan "siivoojana". Toiseksi, eivät nämä keskustelupalsta-jutut mitään vakavia asioita ole, hauskaa ajankulua lähinnä.
Mutta asiaan. Siirsit paritumisessa tarvittavaa luottamusta ja sen pettämistä koskevan keskustelunaloitukseni pois seksi-palstalle. Luottamuksen pettämisestä käyettiin esimerkkinä erään naisen kieltäytymistä seksistä erittäin myöhäisessä vaiheessa "teerenpeliä" Keskeinen argumenttini koko keskustelussa oli, ettei kyse ole seksittä jäämisessää vaan luottamuksen rikkomisesta ja harhaanjohtamisessa.
Tämä tavoite tuhoutui käytännössä täysin kun siirsit suositun keskustelun seksi-palstalle mitätöiden samalla täysin oman näkökantani. Koko keskustelu vinksahti päälaelleen ja sai uuden, mielenkiinnottoman näkökulman painottuen seksii. Keskusteluun osallistuvien henkilöiden näkökulman muuttuminen ei tietysti ole yllättävää, kun palstan ostikkona on "seksi"...
Keskustelessa viitattiin hyvin vähän seksiin ja käytetty terminologia oli asiallista, yhtä provoilijaa lukuunottamatta. Toiseksi, naisen logiikasta paritumisessa on mielestäni vaikea keskustella ilman joitain viittauksia seksuaalisuuten.
Kysymykseni palstalaisille kuuluukin näin:
- Voiko tällä palstalla muka todella puhua naisten logiikasta, jos asiallisetkin viittaukset ihmisten seksuaalisuuteen johtavat "puolisensuuriin"?
Otavaisen kannan tiedämmekin jo.
Otavainen
Brittish?
1
324
Vastaukset
Tästä aloituksesta tuli siirtopyyntö palautteen kautta.
Tehtäväni on harkita,siirränkö keskusteluketjuja toiseen osioon tällaisen palautteen saatuani.Tässä tapauksessa siirsin ja sinä petyit.
Joka kerta en siirrä aloitusta,vaikka saisinkin siitä poisto/siirtopyynnön,jos katson sen olevan naisen logiikkaan sopiva eikä ole sisällöltään arveluttava..silloin pettyy palautteen lähettäjä.
Valitettavasti en voi aina toimia niin,että kaikki olisivat tyytyväisiä..pitää yrittää taapertaa kultaista keskitietä :)
Hyvää jatkoa sinulle. Ottis
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain18811184Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-9210622Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2356070Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1814880Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1313356- 1723355
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin402183Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä2991743Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov61580Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161504