Kalorit kiloiksi?

Osaisiko joku näpsäkästi valaista vasta-alkajaa miten nipistetyt kalorit muutetaan putoaviksi kiloiksi? Eli siis jos kulutukseeni nähden jään päivässä esim. 500 kcal miinukselle, paljonko mahamakkarani kevenee tästä saavutuksesta? Etukäteen kiitollisena :)
6824
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

.. tasaisesti koko kehosta; ei pelkästään esim. vatsasta tai reisistä tai pepusta.

Mutta teoriassa paino putoaa viikossa sen verran kuinka paljon kalorit jää "miinukselle" eli tässä sinun kohdalla 500kcal (onko se nyt sitten 0,5kg, JOKU ASIAAN ENEMMÄN PEREHTYNYT VOI TUOHON VASTATA)

Yhden rasvakilon pudottamiseen tarvitaan 7000kcal vaje (luettu KuntoPlus lehdestä).

Äänestä
  • ....ei kiitos! Tai siis tietenkin tiedosta kiitos. En tasan ole syönyt 7000 kcal yhden kilon eteen...!!! Tai siis varmaankin olen, mutta kiistän, en muista, joku muu varmaan mätti puolestani, onkohan minut huumattu tai yöllä syötetty... että v****taa! Mutta hyvä tuntea tämä perusmatikka kun tuota urakkaa keikkuu keskivartalolla jo aika tavalla. Tsemppiä muillekin urakoitsijoille!

    Äänestä

  • Kiitos, mutta... kirjoitti:

    ....ei kiitos! Tai siis tietenkin tiedosta kiitos. En tasan ole syönyt 7000 kcal yhden kilon eteen...!!! Tai siis varmaankin olen, mutta kiistän, en muista, joku muu varmaan mätti puolestani, onkohan minut huumattu tai yöllä syötetty... että v****taa! Mutta hyvä tuntea tämä perusmatikka kun tuota urakkaa keikkuu keskivartalolla jo aika tavalla. Tsemppiä muillekin urakoitsijoille!

    .. että jos haluaa laihduttaa yhden rasvakilon niin pitäisi olla 7000kcal vaje eli urheilla niin kauan että on polttanut 7000kcal (mikä on liki mahdotonta)

    Äänestä

... niin sinulla menee 500 kilokalorin päivittäisellä vajauksella 14 päivää yhden kilon pudottamiseen. (14 x 500 = 7000) Eli kaksi viikkoa, mikä on juuri hyvä laihdutus tahti.

Äänestä
  • kehosta poistuu myös muutakin tarpeetonta kun rasva eli todellinen painonpudotus on kuitnkin nopeampaa kuin tuo kilo 14:toista päivässä.

    Äänestä

  • ota huomioon kirjoitti:

    kehosta poistuu myös muutakin tarpeetonta kun rasva eli todellinen painonpudotus on kuitnkin nopeampaa kuin tuo kilo 14:toista päivässä.

    1kg rasvakudosta = 7000 kilokaloria ottaa huomioon rasvakudoksen mukana poistuvan nesteen. Muutakin nestettä poistuu, mutta se ainakin osin palautuu laihdutuksen jälkeen takaisin.

    1kg rasvaa = 9000 kilokaloria

    Silloin kun paastolla tai hyvin niukalla energialla hiilihydraattivarannot kulutetaan loppuun, nestepoistuma voi olla jopa 5-7kg, ja tämä pudotus voi tapahtua viikossa.

    Pienellä energiavajauksella nestepoistumaa ei aina edes tapahdu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vasta-alkaja kirjoitti:

Osaisiko joku näpsäkästi valaista vasta-alkajaa miten nipistetyt kalorit muutetaan putoaviksi kiloiksi? Eli siis jos kulutukseeni nähden jään päivässä esim. 500 kcal miinukselle, paljonko mahamakkarani kevenee tästä saavutuksesta? Etukäteen kiitollisena :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu