Kaikki roaccutan-syöjät!

Olen parikymppinen tyttö ja olen syönyt roaccutania nyt n. 3kk. Kasvoihini on alkanut ilmestyä nukkamaista karvaa, varsinkin leukaan!!
Onkohan tämä ihan normaalia??? Vielä se ei ole häiritsevää mutta jos se siitä pahenee niin APUA!
Olen nimittäin aivan varma että ne on nyt vasta ilmestyneet... Voisikohan se johtua vain ihon paranemisesta, vai??? Olen kärsinyt aknesta varmaan kymmenisen vuotta, ja varsinkin suun seudulla se on ollut paha. Onko muilla tällaista ongelmaa??
4931
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

...sillä kasvoissa on karvaa, ja juuri sellaista nukkamaista ja tosi lyhyttä. Ihmettelen vain että mitä niin säikähtämisen aihetta tossa on, eikö 2-kymppisen pitäis kouluja käyneenä tietää että ihmisellä on karvoja joka paikassa paitsi kämmenissä ja jalkapohjissa....

Äänestä

Mä oon syönyt samaa lääkettä n.2kk. Mullakin on nukkamaista karvaa kasvoissa, mutta ei se vasta nyt oo ilmestynyt. En usko että se sulla häiritseväksi kasvaa. Jostain luin, että se on merkki ihon herkkyydestä.. Kaikillahan sitä on enemmän tai vähemmän, eikä lääkkeen sivuvaikutuksista kertovissa tiedoissa mitään yhteyttä karvankasvuun mun mielestä mainita. Netistäkin löytyy lääkäripalstoja, joilla voi keskustella muiden potilaiden kokemuksista. Ite oon laittanu hakukoneeseen hakusanaksi roaccutan ja linkkejä on muistaakseni sillä sanalla löytynyt. Tsemppiä!

Äänestä

Hain pari päivää sitten itsekin nyt vihdoin nää roaccutanit (itseasiassa niiden rinnakkaislääkkeet, mutta ei kai sillä ole väliä) ja luin tarkkaan sitä pakkauksen mukana tulevaa tietolappusta. Siinä sanottiin että hirsutismi (tai joku tommonen), eli liikakarvaisuus voi ilmestyä lääkkeiden sivuvaikutuksena....ihanaa.... mutta onneks se oli mielestäni harvinaisten sivuvaikutuksien joukossa.

Äänestä
  • Niin, mä luin kans ne käyttöohjeet heti kun lääkkeen sain. Luin myös hirsutismistä, eli liikakarvaisuudesta. Täytyy myöntää, pelottavaa. Joka viikko olen katsonut, ettei ole uusia karvoja ilmestynyt. Se olisi aika järkytys, olen muuten aika karvaton. ;) Sitten se a-vitamiinin kerääntyminen niveliin on alkanu ilmenemään: harrastan kilpasuunnistusta, ja polvet alkaa olla heikommassa kunnossa kuin ennen... Ei niinkään kiva juttu. Sen pitäis tosin parantua. Cheer up!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Säikähtänyt!! kirjoitti:

Olen parikymppinen tyttö ja olen syönyt roaccutania nyt n. 3kk. Kasvoihini on alkanut ilmestyä nukkamaista karvaa, varsinkin leukaan!!
Onkohan tämä ihan normaalia??? Vielä se ei ole häiritsevää mutta jos se siitä pahenee niin APUA!
Olen nimittäin aivan varma että ne on nyt vasta ilmestyneet... Voisikohan se johtua vain ihon paranemisesta, vai??? Olen kärsinyt aknesta varmaan kymmenisen vuotta, ja varsinkin suun seudulla se on ollut paha. Onko muilla tällaista ongelmaa??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu