kaikkien tulisi tietää juutalaisuudesta-LUE

Löysin NIIN mielenkiintoisen artikkelin netistä että on pakko pistää se tähän:

http://www.revilo-oliver.com/Writers/Bryant/mensa.html

Löysin tuon googlen avulla. Muistin lukeneeni jostain juutalaisessa mytologiassa opetettavan että Jeesusta keitetään manalassa speermapadassa. Kaikki aina väittivät tähän että tuo on keksitty juttu ja vaativat nähdä osoja, joten etsiskelin ja tuo osui vastaan.
Se on aika pitkä texti, joten pastean tärkeimmän kohdan tähän:

------
* And while on the subject of hate, it is enlightening to realize that the Talmud, which is the principal religious text of Judaism, is actually filled with hate toward gentiles. Here are just a few of many quotes:


1) He who sheds the blood of the goyim [non-Jew] is offering a sacrifice
to God. --Talmud, Jaiqut Simenoni

2) It is always a meritorious deed to get hold of a Gentile's possessions.
-- Schulchan Aruch

3) A Jew may lie and perjure to condemn a Christian. The name of God is
not profaned when lying to Christians. --Baba Kama 113a,b

4) A Jew is permitted to rape, cheat, and perjure himself; but he must
take care that he is not found out, so that Israel may not suffer. --
Schulchan Aruch, Johre Deah

5) Jesus is in Hell and is being punished by being boiled in hot semen.
Christians are boiled in excreta. --Gittin 57a


Please note that I am not saying that all Jews, or even religious Jews, believe these things -- most are probably unaware of them. But I am saying that if Jews want to get hot under the choler about hate, they ought to clean house first.
------

Tuo puhukoon puolestani.
-Takku Takiainen
koti.welho.com/asuokas/00000index.htm

PS. onko tämä antisemitistinen viesti? ennenkuin yxikään huutaa "ON!", niin verratkaa hetki siihen, miten eri foorumeilla ja mediassa huudetaan esim. islamin pyhän sodan vaarallisuudesta...

Ja olisi muuten suorastaan demonisen mielenkiintoista saada tähän ihan oikean, elävän juutalaisen vastine...
8747
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ja tämän palstan mukaan juutalaisuudessa ei ole helvettiä.

Olen kuullut että heillä on tuollainen haukkumasana. (goyim)
En vain muistanut mikä se oli.

Kuinka yleisesti sitä käytetään?

Äänestä

Aabraham, yhteinen isä, eri äidit. Kuitenkin Jumalalle rakastaa tätä kansaa ilman "lihallista" hirmu humaania uskontoa katolilaisuuden myötävaikutuksella. Ja seuraavaksi tuleekin maitrean eksytys johon suuret joukot harhaantuu saatanan myötävaikutuksella. Globaalinen ekumeeninen portto-uskonto.

----

Totuus voittaa aina - miekan uskonnon, jonka päällä onneksi Suomen vaakunan Leijona seisoo sen alistaen!
Vaakunamme Leijonan, Juudaan Jalopeuran suusta tulee Jumalamme, Luojamme aito väärentämätön SANA, joka kaikki valheet paljastaa… Siis SANAN miekan Jeshua/Jeesus toi eikä ”käyrää kuunmuotoista sapelia”…. jonka mm. Nick Berg koki ja monet monet muut…. Eli selko kielellä; rakasta lähimmäistäsi, äläkä murhaa lähimmäistäsi…ei kivittämällä eikä millään muullakaan tavalla. Vanhaliitto on täytetty ja nyt olemme uudessaliitossa (uusitestamentti) Luojamme kanssa, Jeshuan/Jeesuksen sovintoveren takia. Laki on ja pysyy mutta se on täytetty.

On silti aivan typerää väittää että aidot kristityt murhaavat tai sotivat! Kristityn nimeä kantavista on ehkäpä vain noin 10%:a ollut sellaisia mitä raamatun Sana tarkoittaa….Loput 90%:a ovat niitä jotka myös sotivat, murhaavat…ovat julkijumalattomia, itsevalaistuneita, susia lammasten vaatteissa, katolilaisuuden hapattamia, kahdesti kuolleita sekä ovat kristitty sanan melkein vastakohdaksi, irvikuvaksi luoneet, tarkoituksellisesti mahdollisemman monia eksyttääkseen! (Nimikristitty)

Muistakaa että maailmassa on yli 4000 kpl humaaneja lohkoja ja lahkoja jotka eivät toimi niin kuin alkuseurakunnat!

Perkeleen moninaisia juonia siis. Aito Jeshuan/Jeesuksen oma todella rakastaa lähimmäistä ja on aina rakastanut sekä tulee rakastamaan raamatun tarkoittamalla tavalla. Tällainen 10% vähemmistöön kuuluva aito raamatun tarkoittama ”kristitty” ei todellakaan voi ketään surmata missään tilanteessa…ei edes itse puolustukseksi! Haluan sanoa myös että 90%:sentin ”Nimikristityistä” varmasti moni pelastautuu… Mutta miten islamista voi pelastautua koska se on… pää-osin henki pois jos islamista irtaudut. Koraani on ”lihallinen” teos, katolilaisuuden avustuksella tehty, ja nyt sitä saa ”viisaat imaamit etc.” tulkita mielenmäärin. Yleisesti ottaen väärä-uskoisten tuhoamis vimma sen kuin kasvaa.

Kuinka paljon ihmisiä pitää vielä murhata allahin nimissä? Kuinka paljon kysyn vain? Jo VT:n laki sanoo; Älä tapa ja te tapatte vaan koska koraani niin käskee. Raamatun VT ja UT ei käske meitä aitoja (10%) kristittyjä tappamaan ketään, emmekä siihen pystyiskään…meitä on aikojen saatoissa murhattu, mestattu, syötetty leijonille, pilkattu ja solvattu niin kuin juutalaisia/messiaanisia juutalaisia, messiaanisia muslimeita, messiaanisia efraimin mustalaisia etc.

Sanon nyt tässä vielä senkin että illuminaatit (korkein taso 33) eri kansoista ovat nyt suurimmassa vastuussa sodista, nälän hädästä ym. saatanallisista suunnitelmista…heissä on mukana ”nimi kristittyjä, juutalaisia, muslimeita, katolilaisia etc. Heidän joukossaan on kahdesti kuolleita, saatanallisia riittejä etc. ja palvoen epäjumalia sekä itse paholaiselta voimansa ammentaen…”saatanan synagooga”

Aitoja kristittyjä löytyy myös siis hyvinkin monista kansoista ja heistä muodostuu se (ehkäpä 10%) oikea ja aito Jeshua/Jeesuksen seurakuntaruumis maailmanlaajuisesti….Älkää enää heitä syyttäkö!

Islamissa ja aidossa (10%) Kristinuskossa on yksi ero.

esimerkki:

Jos melkein kaikki maailman ihmiset kääntyisivät uskomaan Jeshuaan/Jeesukseen kristukseen he eivät surmaisi esim. loppuja muslimeita. Se on jo Sanassakin sanottu: Älä tapa!

Mutta:

Jos melkein kaikki maailman ihmiset kääntyisivät uskomaan mm. muhammediin ja allahiin eli yhteen 360 epäjumalasta, valheellinen islam surmaisi kaikki loput "vääräuskoiset" todella nopeasti.
Koraani kehoittaa tappamaan ”väärä” uskoiset!

Kristuksen uskon tähden ei ole ainuttakaan ihmistä maailmassa ole surmattu...ei ristiretkillä, ei hitlerin aikana...EI KOSKAAN! Miljoonien ihmisten surmaamiset ovat olleet ja tulevat tapahtumaan perkeleen kaikkien juonien kautta. Ja perkeleen joukoissakin on aina ollut "nimi kristityn" ulkokuoreen kätkeytyneitä kahdesti kuolleita, julki jumalattomia, moraalittomia etc. Heidän (Ja varsinkin itse valaistuneet illuminaatit) on syy miljoonien ja miljoonien kuolemaan... Tälläkin hetkellä!

Jeshuan oma ei koskaan voisi esim. katkaista ihmiseltä kaulaa hitaasti nirhaten ja huutaa "Jeshua on suurin" EI KOSKAAN! (Allah allahu akbar)

Mutta oikein "oppinut" muslimi voi näin tehdä ja jopa opettaa niin!!?? Se on uskojemme ero!

Usko Kristukseen edustaa rauhaa ja rakkautta...raamattu käskee rakastamaan vihollista…älä tapa! (hengellistä, taivaallista selviytymistä!)

Usko mm. islamiin edustaa vihaa ja itsekkyyttä...koraani käskee tuhoamaan vihollinen…tapa! (lihallista, saatanallista selviytymistä!)

Näin se vain on… Kumpaa sinä haluat seurata?

Mutta Jeshua rakastaa teitä muslimit ja haluaa sielunne pelastusta Kristuksessa Jeesuksessa!
Koska Jumalan Poika Jeshua vuodatti sovintoverensä maailman syntien tähden…muslimienkin edestä!

Äänestä
  • jaa, no siinäpä oli valaistusta huonolla kieli opilla kerraxeen. Sallinet seuraavat asialliset kysymyxet.

    1. Mitä uskonlahkoa edustat?
    2. Huudat tuossa koko ajan muslimien vastaisuuksia, kuten kunnon median aivopesemä nykykristitty tekee. Mutta et kommentoinut paljon tuon lainaamani artikkelin sisältöä. Mixet?

    PS. on hyvin kyseenalaista, toimivatko terroristit todella islamin opetuksen mukaisesti. Leimaat kaikki islamilaiset murhanhimoisiksi parin terroristin perusteella. - Mitä jos minä ajattelen samoin, ja leimaan kaikki Raamattua tunnustavat uskot murhanhimoiseksi sekopäisyydeksi DAAVIDIN OKSA- lahkon perusteella? (lahkonjohtaja David Koresh aiheutti pari murhaa ja itsemurhatuhopolton 1993 amerikassa, 75 vainajaa http://www.uskontojenuhrientuki.fi/waco.html )

    Islamin tuomitseminen "terroristiuskoksi" on sama kuin tuomittaisiin kristinusko ja kaikki yleensä raamattuuntukevat uskot Koreshin perusteella... täysin sama asia.

    Useita tuhansia vuosia sitten väkivaltainen ja rasistinen kansa loi uskonnon, jonka mukaan eivät vain eri tavalla uskovat, vaan kaikki jotka eivät ole heidän sukuaan ja rotuaan, ovat alempiarvoisia ja heitä saa tappaa kuin karjaa. Vielä nykyaikanakin lähes miljardi ihmistä nielee tämän valheen. Minulla on tapana sanoa, että vain juutalainen mieli pystyy keittämään kokoon tällaisen monumentaalisen kasan bullshittiä ja saada lähes miljardi ihmistä uskomaan siihen.
    Olet juutalaisen uskontopropagandan sätkynukke. Olet häpeäksi suomalaisille ja suomelle. Ota kaikki hengenheimolaisesi, mene israeliin jos niin rakastat heitä, ja jää sinne!
    ò.ó Olen puhunut.

    Äänestä

  • TakkuTakiainen kirjoitti:

    jaa, no siinäpä oli valaistusta huonolla kieli opilla kerraxeen. Sallinet seuraavat asialliset kysymyxet.

    1. Mitä uskonlahkoa edustat?
    2. Huudat tuossa koko ajan muslimien vastaisuuksia, kuten kunnon median aivopesemä nykykristitty tekee. Mutta et kommentoinut paljon tuon lainaamani artikkelin sisältöä. Mixet?

    PS. on hyvin kyseenalaista, toimivatko terroristit todella islamin opetuksen mukaisesti. Leimaat kaikki islamilaiset murhanhimoisiksi parin terroristin perusteella. - Mitä jos minä ajattelen samoin, ja leimaan kaikki Raamattua tunnustavat uskot murhanhimoiseksi sekopäisyydeksi DAAVIDIN OKSA- lahkon perusteella? (lahkonjohtaja David Koresh aiheutti pari murhaa ja itsemurhatuhopolton 1993 amerikassa, 75 vainajaa http://www.uskontojenuhrientuki.fi/waco.html )

    Islamin tuomitseminen "terroristiuskoksi" on sama kuin tuomittaisiin kristinusko ja kaikki yleensä raamattuuntukevat uskot Koreshin perusteella... täysin sama asia.

    Useita tuhansia vuosia sitten väkivaltainen ja rasistinen kansa loi uskonnon, jonka mukaan eivät vain eri tavalla uskovat, vaan kaikki jotka eivät ole heidän sukuaan ja rotuaan, ovat alempiarvoisia ja heitä saa tappaa kuin karjaa. Vielä nykyaikanakin lähes miljardi ihmistä nielee tämän valheen. Minulla on tapana sanoa, että vain juutalainen mieli pystyy keittämään kokoon tällaisen monumentaalisen kasan bullshittiä ja saada lähes miljardi ihmistä uskomaan siihen.
    Olet juutalaisen uskontopropagandan sätkynukke. Olet häpeäksi suomalaisille ja suomelle. Ota kaikki hengenheimolaisesi, mene israeliin jos niin rakastat heitä, ja jää sinne!
    ò.ó Olen puhunut.

    pötyä.Juutalaisuus tunnustaa eri tavalla uskovat, ei heidän tarvitse kääntyä eivätkä joudu vaikeuksiin kuoleman jälkeen "väärän"uskon vuoksi. Kaikki ihmiset ovat samanarvoisia juutalaisuuden opetuksen mukaan. Unohdat myös sen että kristinusko on lähtöisin juutalaisuudesta ja myös islam, sehän on perusaineksensa ottanut näistä kahdesta eikä sitä pääkohdissa voi juuri erottaa juutalaisuudesta.
    Jos pidät krisinuskoa ja islamia ihmiskunnalle haitallisina silloin juutalaiset ovat saaneet -tahtomattaan tosin-aikaan pahaa. Itse pidän sinua vain tyhmänä mutta kaikkia kolmea lähi-idän uskontoa arvokkaina inhimillisen kulttuurin tuotteina.

    Äänestä

Löytyyhän tuota kaikista uskonnoista.
Mitä vanhemmat uskomukset ja tapakulttuuri, sitä varmemmin sillä on myös ääri-ilmiönsä.
Ja kuten tuossa lainaamassasi tekstissäkin todetaan, eivät kaikki juutalaiset usko tuota kaikkea.
Olisit varmaan yllättynyt, jos tietäisit kuinka moninaisia suuntauksia juutalaisuuskin pitää sisällään.
Minusta on aika outoa vaatia juutalaisilta täydellisyyttä, koska vaikka he ovatkin valittu kansa, ovat he silti kansa joka koostuu ihmisistä eikä jumalolennoista.

Äänestä
  • Kyllä se fakta on niin, ettei jumala ole valinnut mitään kansaa: hänellehän kaikki ihmiset ovat samanarvoisia. Taitavat olla valinneet valituksi kansaksi sattumalta juutalaiset sanasepot muinion. Ja tyhmemmät uskovat, et taida uskoa harry potteriinkaan.

    Äänestä

  • jumala kirjoitti:

    Kyllä se fakta on niin, ettei jumala ole valinnut mitään kansaa: hänellehän kaikki ihmiset ovat samanarvoisia. Taitavat olla valinneet valituksi kansaksi sattumalta juutalaiset sanasepot muinion. Ja tyhmemmät uskovat, et taida uskoa harry potteriinkaan.

    lähi-idässä piti itseään jumalansa "valitsemana" aikana jolloin Israelin uskonto syntyi. Tässä vain kävi niin että juutalaisuuden tytäruskonnosta kristinuskosta tuli valtauskonto ja sen mukana ajatukset valinnasta säilyivät. Juutalaiset oli omakseen valinnut YHWH ja kristityt uskovat Jeesuksen olevan juuri YHWH:n poika. Ketju ei siis ole päässyt katkeamaan.

    Äänestä

Tuo "löytämäsi" juttu on tunnetun antisemitismi/rasismi -sivuston huulenheittoa. Koita löytää asiasta jotain vakavasti otettavaa aineistoa niin tulet huomaamaan ettei sellaista ole.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Shalom alehem ja sillee! kirjoitti:

Löysin NIIN mielenkiintoisen artikkelin netistä että on pakko pistää se tähän:

http://www.revilo-oliver.com/Writers/Bryant/mensa.html

Löysin tuon googlen avulla. Muistin lukeneeni jostain juutalaisessa mytologiassa opetettavan että Jeesusta keitetään manalassa speermapadassa. Kaikki aina väittivät tähän että tuo on keksitty juttu ja vaativat nähdä osoja, joten etsiskelin ja tuo osui vastaan.
Se on aika pitkä texti, joten pastean tärkeimmän kohdan tähän:

------
* And while on the subject of hate, it is enlightening to realize that the Talmud, which is the principal religious text of Judaism, is actually filled with hate toward gentiles. Here are just a few of many quotes:


1) He who sheds the blood of the goyim [non-Jew] is offering a sacrifice
to God. --Talmud, Jaiqut Simenoni

2) It is always a meritorious deed to get hold of a Gentile's possessions.
-- Schulchan Aruch

3) A Jew may lie and perjure to condemn a Christian. The name of God is
not profaned when lying to Christians. --Baba Kama 113a,b

4) A Jew is permitted to rape, cheat, and perjure himself; but he must
take care that he is not found out, so that Israel may not suffer. --
Schulchan Aruch, Johre Deah

5) Jesus is in Hell and is being punished by being boiled in hot semen.
Christians are boiled in excreta. --Gittin 57a


Please note that I am not saying that all Jews, or even religious Jews, believe these things -- most are probably unaware of them. But I am saying that if Jews want to get hot under the choler about hate, they ought to clean house first.
------

Tuo puhukoon puolestani.
-Takku Takiainen
koti.welho.com/asuokas/00000index.htm

PS. onko tämä antisemitistinen viesti? ennenkuin yxikään huutaa "ON!", niin verratkaa hetki siihen, miten eri foorumeilla ja mediassa huudetaan esim. islamin pyhän sodan vaarallisuudesta...

Ja olisi muuten suorastaan demonisen mielenkiintoista saada tähän ihan oikean, elävän juutalaisen vastine...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu