Heips!
Kertokaahan nyt tyhmälle ja pelastakaa nololta tilanteelta... Kun asun poikaystäväni kanssa yhteisessä kodissa, mutta emme ole kihloissa, niin olemmeko avoliitossa vai emme?
Opintotukihakemustakin (tai siis asumislisää) varten tarvitsisin tätä tietoa. Vaikuttaako hänen tulonsa asumislisään?
Kiitos kaikille jotka viitsisivät vastata. Niin noloa... :(
Kertokaahan nyt tyhmälle ja pelastakaa nololta tilanteelta... Kun asun poikaystäväni kanssa yhteisessä kodissa, mutta emme ole kihloissa, niin olemmeko avoliitossa vai emme?
Opintotukihakemustakin (tai siis asumislisää) varten tarvitsisin tätä tietoa. Vaikuttaako hänen tulonsa asumislisään?
Kiitos kaikille jotka viitsisivät vastata. Niin noloa... :(
Vastaukset 5
Vanhimmat
avoliitossa, vaikka ette olisi kihloissa. Ja Kyllä, avopuolison tulot vaikuttavat asumislisääsi ja käsittääksesi hieman opintotukeesi. Pääsääntöisesti vanhempien tulot vaikuttavat sinun opintotukeen ja avopuolison tulot siihen asumislisään.
Käsittääkseni vaikka olisitte kihloissa ja asutte yhdessä (avoliitto) niin siinäkin tilanteessa laitetaan pelkkä "avoliitossa" kohtaan rasti. Näin minä ainakin itse teen (olen siis kihloissa ja avoliitossa)
Toivottavasti tästä nyt olis jotain apua.. Eikä kysymyksesi ole nolo, tietysti itse papereista lukemalla saisit tähän kanssa saman vastauksen. Mutta jos tulee lisää kysyttävää mieleen niin vastaan mielelläni. Itse olen viimevuonna käynyt juuri näitä asioita kyselemässä.. Ja vielä se että avomieheni tämän hetkiset tulot eivät vaikuta, paitsi jos ovat muuttuneet 20% viimevuoden tuloista. Eli teillä lasketaan joko vuoden 2004 tai 2004 verotiedoista..
Meillä saan itse näin ollen täyden asumislisän. Ensi vuonna en saa enää yhtään.
Olette avoliitossa. Avopuolison tulot vaikuttavat opintotuen asumislisään mutta eivät opintorahaan tai opintolainaan. Vanhempien tulot sen sijaan vaikuttavat opintorahaan jos olet alle 20-vuotias ja opiskelet 2. asteen oppilaitoksessa. Opintotuen asumislisään vanhempien tulot vaikuttavat kai vain, jos asut kotona tai olet alle 18-vuotias.
19-vuotiaana asuessani avomieheni kanssa en saanut opintotukea senttiäkään =) Vanhempien tulot veivät opintorahan, avomiehen tulot asumislisän. Lainan kai olisin saanut, mutta onneksi ei niin pakottavaa tarvetta ollut. Sitten 20-vuotiaan vastavalmistuneena en saanut työttömyyspäivärahaa koska työssäoloehto ei täyttynyt, ja työmarkkinatukea tuli komeat nolla euroa avopuolison tulojen vaikutuksen jälkeen.
Luojan kiitos olen nyt (siis myös juuri nyt!) töissä, ja lomakkeet ovat elämästäni vähentyneet puoleen!
Elämä on...
fiksuja on nuo kaikki tukien saamisehdot.
Itsekin elin muutaman vuoden opiskelijana ja työttömänä puolisoni tuloilla. No välillä oli asiat toisin päinkin. Nyt kummatkin onnellisesti töissä... :)
Pitää olla sitkeä!
.. on vain kahden ihmisen välillä tehty juttu. Juridisesti ajateltuna kihlausta ei ole olemassakaan.
Kiitos asiallisista vastauksista! Näin vähän ajattelinkin asian olevan :)
Itku toi kela ja noi lomakkeet...!
Aurinkoista kesän jatkoa kaikille!