Kävimpäs yhessä kitaraliikkeessä koklaamassa gibsonin SG Standardia. Erikois luvalla. Kokeilin sitä marshallin 200 wattisessa vahvarissa. Olin aika yllättyny että minkälainen ääni siitä tuli. Mun 300euron SG kopiosta tulee melkein samanlainen ääni kuin 1200euron gibsonista. Hintaan nähden ei gibsonin SG ollut milläänlailla muita sg malleja parempi. Oiskohan se pelkkä gibsonin nimi ku siinä maksaa vai olikohan se mun soittama SG jotenkin virheellinen.
SG Standard
11
1027
Vastaukset
- hbma
nimihän niissä aina maksaa, gibson, fender, marshall... ei ne loppujen lopuksi ole niin huippuhyviä kuin mitä annetaan luulla, tai siis että kopiotkin ovat ihan yhtä päteviä jos ei kaipaa "gibson"-logoa kitaraansa ja halua maksaa itseänsä kipeeksi
- SerjicalStrike
No sallikaa mun naurahtaa... *naurahdus* Noin.
- mmakine
Listaataanpa muutama mahdollinen syy jonka takia ero ei kuulunut:
1. Kopiosi on mahdollisesti aika hyvä yksilö. Kiinankitarat saattavat olla varsin laadukkaitakin mutta susiakin mahtuu joukkoon. Sinua on onnistanut.
2. Kopioosi on mahdollisesti vaihdettu alkuperäisiä paremmat mikit.
3. Soittotaitosi ja soundikorvasi ei tarvitse kopiota parempaa kitaraa, ole onnellinen, tulee halvemmaksi.
4. Testikalusto ei ollut samanlainen johon olet yleensä tottunut joten soundi ei ole vertailukelpoinen.
5. Aidon SG:n soundi saatta erota kopiostasi ja olla jonkun korvaan paljon paremi mutta ei ollutkaan sellainen kuin haluaisit joten se ei kuullostanut hyvältä.
6. Sekin on totta että merkki maksaa.
Mitä tästä opimme: Ihan sama missä kiinassa kitara on tehty ja mitä lavassa lukee kunhan se on tarpeeksi laadukas toimivaksi soittimeksi ja soittajalleen mieleen. Myös amerikkalaisetkin osaavat halutessaan tehdä huonoja kitaroita, tosin kalliit kitarat ovat paljon tasalaatuisempia kuin halvat jotka ovat ihan yksilöitä. Minulle kävi ihan samalla tavalla kun Les Paulia ostin ja kokeilin siinä sivussa käytettyä Gibsoniakin. Ostin korealaisen Tokain.
HUOM! En sitten sanonut missään vaiheessa että Gibson olisi jotenkin huono! Varmasti on niitäkin soittajia jotka eivät tule toimeen ilman.- SerjicalStrike
Huh! Hyvä, että joku vastasi, kun en eilen jaksanut mitään järkevää tohon raapustaa.
Totta joka sana. Itse en osaa kuvitella eläväni ilman reissue SG:täni. Hyvä kitara... Jos saisin samanlaisen kitaran yhtä laadukkailla osilla, viimeistelyllä ja saundilla, ihan sama mitä lavassa lukisi.
Tottakai "Gibson" maksaa. Levi's maksaa, Gucci maksaa, Ferrari maksaa, Manolo maksaa ja Pepsikin maksaa Pirkkaan verrattuna. Kaiken tuon voi tehdä halvemmalla lähes yhtä hyvin... Silti niin soittaminen kuin moni muukin asia on fiilis- juttu. Jos voi valita, ajaako Ferrarilla tai jollain uudella, tulokas sporttikaaralla, kuka ei ota jo fiiliksen takia Ferraria? Onhan se Ferrari, klassikko. (Ellei sitten alvariinsa aja Ferrarilla ja haluaa uteliaisuuttaan testata toista) Sama homma Gibsonin kanssa. Siinä on jotain hohtoa kuitenkin... Gibsonilla on varaa pyytää pilviä hipovia hintoja, koska ihmiset maksaa. Harley Bentonilla ei ole varaa pyytää, koska ei ole siihen vaadittavaa asemaa. Sinä päivänä kun HB:n merkki aletaan yhdistää poikkeuksetta laatuun, hyvään saundiin ja luotettavuuteen, alkaa ostajiakin löytyä ja siitä se nimen "rakentaminen" lähtee. Ehkä voi joskus vielä niin ollakin, mutta se vie aikaa.
Ja mitä ylihinnoitteluun tulee, aika suuri osa siitä hinnasta tekastaan suomalaisen musaliikkeen takahuoneessa... Koitetaan saada karmeeta voittoa itselle Gibsonin nimellä. Etsivä löytää ja tinkaaja maksaa paaaaaljon vähemmän kuin höynäytettävät.
Mitä tulee Gibsoniin ja kopioihin, maksaa muukin kuin nimi. Käytettävät materiaalit ja niiden laatu, elektroniikka, VIIMEISTELY... Ja jep, kyllä se jenkkipoika tajuaa vaatia parempaa palkkaa työstään, kuin Kauko-idän ja Meksikon työntekijät, jotka puurtavat 20h päivässä parin dollarin tuntipalkalla, kunhan vaan saavat ruuan perheelle. Ja tähän kastiin ei sitten kuulu Japani. Japanista on tullut ja tulee edelleen laatukitaroita, kuten esim. nuo (kalliimmat)Tokait.
Olipas kiihkomielinen teksti... =)
Yksinkertaisena pointtina vain se, että hinta muodostuu useammasta asiasta, kuin mitä kuluttaja yleesä luulisi. Eikä tämä ollut mikään "YRITTÄKÄÄ NY ***KELE TAJUTA, ETTÄ KIPSONI ON PARAS!" -propaganda teksti. Kitarat ovat yksilöitä. Kyllä nykyään sattuu kohdalle onnettomia räpellyksiä, joissa saattaa lukea lavassa jopa Gibson. Valitettavasti.
- palturia
Voihan se olla että mulla on käyny hyvä tuuri mun skitan suhteen. Mutta kyllähän se nyt aika tajuttomaalta silti kuulostaa että voi vaatia 1200egee kitarasta. Loppuenlopuksi se äänihän on kiinni mikeistä sillä koneethan ne mallit tekee. Mutta eihän se 1200e ole paljoo mitään muihin gibsonin malleihin esim. Les Paul ja Firebird. Tulihan tässä nyt sentään vähän liioiteltua että 300e skitast tulis muka yhtä hyvä ääni kun gibsonist. Mutta silti. En silti mitenkään hämmästyny siitä ÄsGeest. Mulla on itelläni 2wattinen marhall vahvari ja se millä mä sitä SGeet testasin oli 200w joten jos mun ÄsGeen ois pistänyt siihen 200wattiseen niin ääni olis ihan toinen.
Ettäs tämmöttiin.- SerjicalStrike
" Mutta kyllähän se nyt aika tajuttomaalta silti kuulostaa että voi vaatia 1200egee kitarasta. Loppuenlopuksi se äänihän on kiinni mikeistä sillä koneethan ne mallit tekee."
Ainut tajuton asia tässä nyt taitaa olla toi sun kirjotus... ei pahalla. Enkä muutenkaan enää tajua, että mikä sun ponttis tässä oikein lopulta on. - palturia
SerjicalStrike kirjoitti:
" Mutta kyllähän se nyt aika tajuttomaalta silti kuulostaa että voi vaatia 1200egee kitarasta. Loppuenlopuksi se äänihän on kiinni mikeistä sillä koneethan ne mallit tekee."
Ainut tajuton asia tässä nyt taitaa olla toi sun kirjotus... ei pahalla. Enkä muutenkaan enää tajua, että mikä sun ponttis tässä oikein lopulta on.Siis tietenkin se ääni tulee mikistä. Mitä merkitystä sillä on ääneen tai mihinkään muuhun jos kitara on vaikka vaahteraa koivua tammea mäntyä tai kuusta. Sillä ei ole silloin mitään merkitystä ääneen. Pimputtele sää vaan sitä sun pianoas äläkä tuu tänne esittää mitään näsäviisasta kun et näköjään mistään tiiä.
- mmakine
palturia kirjoitti:
Siis tietenkin se ääni tulee mikistä. Mitä merkitystä sillä on ääneen tai mihinkään muuhun jos kitara on vaikka vaahteraa koivua tammea mäntyä tai kuusta. Sillä ei ole silloin mitään merkitystä ääneen. Pimputtele sää vaan sitä sun pianoas äläkä tuu tänne esittää mitään näsäviisasta kun et näköjään mistään tiiä.
Mikkien kestomagneetit tekevät magneettikentän, kieli värähtelee magneettikentässä ja mikin käämiin syntyy sähkövirta. Näinhän se fillarinkin dynamo toimii, metallikappale liikkuu magneettikentässä.
Mutta, olet varmaan huomannut että kitara ei tuotakaan puhdasta siniääntä! Kaikenlaiset harmoniat ja värähtelyt ovat mukana ja niiden syntymiseen vaikuttaa sitten todella paljon minkälaisista materiaaleista ja millä tavalla ko. kapistus on läjätty. Puukin lähtee värähtelemään kielien tahdissa, metalliosista riippuu paljonkin se kuinka pitkään kieli soi etc... Jos nyt karkeasti saa yleistää niin puuhan siinä kitarassa soi ja kielet vähän apuna. Mikit vaan vahvistavat äänen, jotkut vähän enemmän joitain taajuusalueita kun toiset mutta eivät vaikuta äänen syntymiseen. Esimerkkinä yksinkertainen kikka tehdä lisää sustainia Les Pauliin on laskea stop bar ihan runkoon asti kiinni että mahonki vibraa kivammin. Ja kareana yleistyksenä voidaan myös sanoa että mitä paremmin sähkökitara soi akustisesti sitä paremmin se soi sähköillä.
Eipä kuullosta vanerirunkoinen T-kaupan halpis juuri miltään, Stratosta ei saa Les Paulin soundia vaihtamalla mikit päittään eikä päinvastoin. Eikä kolmensadan kopio muutu Gibsoniksi vaihtamalla siihen Gibsonin mikkejä. Tosin lähelle voi päästä. - SerjicalStrike
palturia kirjoitti:
Siis tietenkin se ääni tulee mikistä. Mitä merkitystä sillä on ääneen tai mihinkään muuhun jos kitara on vaikka vaahteraa koivua tammea mäntyä tai kuusta. Sillä ei ole silloin mitään merkitystä ääneen. Pimputtele sää vaan sitä sun pianoas äläkä tuu tänne esittää mitään näsäviisasta kun et näköjään mistään tiiä.
Ootko tosissas, vai yritätkö vaan provosoida? Jos yrität, ei onnistu. Jos oot tosissas... lue edellisen kirjotus ja ota opikseks'.
Oon aikaslailla ***ka pimputtaan kyllä pianoa. Ja mikäli kuvaan viittaat, se on syna. Pianon alla, jos meinaan istuu, voi ruveta ahistaan. Flyygelistä nyt puhumattakaan. Oliko tarpeeksi näsäviisasta makuusi?
Ja sitten tähän itse asiaan. Aiempi kaveri vastaskin hyvin ja ihan samoilla linjoilla ollaan taas. Otappa T-kaupan vaneri SG ja Gipsoni, soita akustisesti ja.... ei tarvi olla kauhee kultakorva, kun huomaa eron. Ei mikkejä vaihtamalla ihmeisiin pysty.
Mitä SG:hen tulee siinä on ihan yhtälailla tietty ominaissoundi, kun telessä, stratossa, PRS:ssä... SG:ssä se on se kummallinen nasaalisuus. Jotkut siitä tykkää toiset ei. Vaikka SG:hen vaihtaisi mitkä mikit, ei se siitä mihinkään katoa... Mistälie johtuu, kun kaikki on kuitenkin lopulta mikeistä kiinni?? Sori, taisin näsäviisastella. =) - taisi...
SerjicalStrike kirjoitti:
Ootko tosissas, vai yritätkö vaan provosoida? Jos yrität, ei onnistu. Jos oot tosissas... lue edellisen kirjotus ja ota opikseks'.
Oon aikaslailla ***ka pimputtaan kyllä pianoa. Ja mikäli kuvaan viittaat, se on syna. Pianon alla, jos meinaan istuu, voi ruveta ahistaan. Flyygelistä nyt puhumattakaan. Oliko tarpeeksi näsäviisasta makuusi?
Ja sitten tähän itse asiaan. Aiempi kaveri vastaskin hyvin ja ihan samoilla linjoilla ollaan taas. Otappa T-kaupan vaneri SG ja Gipsoni, soita akustisesti ja.... ei tarvi olla kauhee kultakorva, kun huomaa eron. Ei mikkejä vaihtamalla ihmeisiin pysty.
Mitä SG:hen tulee siinä on ihan yhtälailla tietty ominaissoundi, kun telessä, stratossa, PRS:ssä... SG:ssä se on se kummallinen nasaalisuus. Jotkut siitä tykkää toiset ei. Vaikka SG:hen vaihtaisi mitkä mikit, ei se siitä mihinkään katoa... Mistälie johtuu, kun kaikki on kuitenkin lopulta mikeistä kiinni?? Sori, taisin näsäviisastella. =)...suutahtaa teille!! =))
- arkkitehti
taisi... kirjoitti:
...suutahtaa teille!! =))
Särömusiikki soittaessa:
kitara vimputtimia kova möly
Aivan sama onko laadukas kopio vai ylihintainen merkkikitara.
Cleaneja kappaleita soittaessa:
Kitara yleisö viini -> hyvä tunnelma ja toimintaa tiedossa. Aivan sama onko laadukas kopio vai ylihintainen merkkikitara.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko1272440Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy182181Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä1721907Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82361402Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1271279Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861154Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.102978- 84907
Unelma tilanne
Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j70872Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään45790