Tuomarin kipaleessa Valo Yössä puhutaan mutteriveneen topatusta tuhdosta. Ei siis kukaan satu tietämään tarkoittaako mutterivene oikeasti jotain, vai onko se vain oudosti äännetty moottorivene tai jotain muuta? Jos en ihan väärässä ole niin joissakin muissa lauluissakin puhutaan nimenomaan mutteriveneestä...
Alkoi muuten vain kiinnostamaan
Tuomari Nurmio mutteriveneineen
42
18099
Vastaukset
- lyriikkaa ja tekstiä
kyllä se menee näin......taksin katolla vilkkuu yön ainoa valopilkku,tuhto topattu.
Moottorivene odottaa minä menen.
ota siitä sitten selvää??- Kalifaatti Kinaporista
...
- Anonyymi
Ei muuten laula moottoriveneestä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei muuten laula moottoriveneestä.
Kyllä se on soutuvene. Ehkä vesijetti.
- oikeesti?
Siis onko se oikeesti niin, että "...Tuhto topattu. Moottorivene odottaa, minä menen..."?
Olen kaikki nämä vuodet lauleskennut ko biisiä "tuhto topattu mutteri veneen, odottaa - minä menen".- joojoo sitä se on
Gunhild kirjoitti:
se ainakin tämän mukaan on.
http://www.saunalahti.fi/~leinoju/tuomarinurmio/jutut.shtml"tuota topattu moottorivene odottaa minä menen"
noin oli tuolla lirama.net sivulla , vähän erilailla joka paikasssa, kuka kertos totuuden? Ville vAlo lauloi ainakin jossain tekstissä moottoriveneestä, mutta jotkut mutteriveneestä, mikä on oikein? Hannu vastaa? - G'kar
Mulla on vanha Tuomari Nurmion nuottivihko "kahdeksan kylmää laulua" ja siinä on "tuhto topattu mutteriveneen jo odottaa minä menen". Kyllä se on mutteriveneen, mutta en minäkään tiedä, mitä se tarkoittaa.
- Thom17
G'kar kirjoitti:
Mulla on vanha Tuomari Nurmion nuottivihko "kahdeksan kylmää laulua" ja siinä on "tuhto topattu mutteriveneen jo odottaa minä menen". Kyllä se on mutteriveneen, mutta en minäkään tiedä, mitä se tarkoittaa.
Sitä taksiahan se tietysti tarkottaa, taksin takapenkkiä, eiks toi oo aika selvää???
taksin katolla vilkkuu
yön ainoa valopilkku
tuhto topattu mutteriveneen
odottaa, minä menen Thom17 kirjoitti:
Sitä taksiahan se tietysti tarkottaa, taksin takapenkkiä, eiks toi oo aika selvää???
taksin katolla vilkkuu
yön ainoa valopilkku
tuhto topattu mutteriveneen
odottaa, minä menenEi oo niin yksiselitteinen tuo kipale muutenkaan, mutta enpä ole koskaan auton penkkiä tuhdoksi kuullu sanottavan...
voodooblues kirjoitti:
Ei oo niin yksiselitteinen tuo kipale muutenkaan, mutta enpä ole koskaan auton penkkiä tuhdoksi kuullu sanottavan...
... no miten en tuota nyt tajunnu... heti tajusin kun äskeisen viestin lähetin. Mutterivene.. taksissahan nyt on muttereita vaikka muille jakaa...
Mutta ei se edelleenkään kovin selvää ole. Monelta oon kysynyt jo mitä ihmettä se meinaa :)- takapenkki
voodooblues kirjoitti:
Ei oo niin yksiselitteinen tuo kipale muutenkaan, mutta enpä ole koskaan auton penkkiä tuhdoksi kuullu sanottavan...
Liekö jotain tiettyä murretta vai mistä lie tullut. Olen lähinnä kuullut veneilyn yhteydessä tuosta, mutta käsittääkseni voi tarkoittaa myös muita istumapaikkoja.
- Anonyymi
G'kar kirjoitti:
Mulla on vanha Tuomari Nurmion nuottivihko "kahdeksan kylmää laulua" ja siinä on "tuhto topattu mutteriveneen jo odottaa minä menen". Kyllä se on mutteriveneen, mutta en minäkään tiedä, mitä se tarkoittaa.
Ja tuhto on tietynlaisen veneen osa missä voi istua, ja se rakenteeltaan antaa tukevuutta veneen rungolle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja tuhto on tietynlaisen veneen osa missä voi istua, ja se rakenteeltaan antaa tukevuutta veneen rungolle.
Tuhto on istuinlauta veneen takapäässä. Se jossa ennen vanhaan nainen istui, jos mies souti (Savossa toki päinvastoin: ukko istui, koska akka souti).
Jos veneihmisiltä kysytään, niin tuhto voi kuvainnollisesti olla vaikka auton takapenkki.
- hämeen nopein etana
miten ne sanat menee siinä kohdassa, ihan kuin laulais "GRILLI MUSTAAN MÖLYAPINAAN" onko se MUSTA MÖLYAPINA grilli stadissa?
- Kalifaatti
Sillain laulaa. Oletan, että ko. grilli on Tuomarimme mielikuvituksen tuotetta. Voin olla väärässäkin, kerta se on ensimmäinenkin :)
- timboooo
"Pirssillä pakoon pääsee grillimusta mölyapina.."
Käsittääkseni grillimusta on vain adjektiivi.
- Anders T
Hauta-arkku, ainakin sellainen mikä sarjakuvissa piiirretään, on malliltaan kuin venytetty mutteri. Hauta-arkussa on sisällä toppaus.
- 7ender
Ihan kuulostaa asialliselta Anders T..
Kohdusta hautaan Tuomari Nurmion ja Köyhien ystävien kanssa - levyn kansivihkosessahan lukee "hautaustoimisto" (jonka kaikki jo varmasti tiesikin). Jotenki tuntuis järkevältä yhistää nämä jutut?!? .. - Joojoo
Joo ittellä tuli kans hauta-arkku ekana mieleen. Topattuhan se on sisältä, saman verran kulmia kuin mutterissa ja pitkä ja kaponen niinkuin vene. Toisaalta tuo taksin takapenkin vertaus ei ollut huono..
Pitää kysyä mielehtä itseltään vielä kun on hengissä että miten on.
- timboooo
Helsingin Lauttasaareen kulki Mutterivene ennenkuin Lauttasaaren silta rakennettiin. Jäänteenä tästä on Lauttasaaren vanhan sillan kupeessa sijaitseva Mutteri-kahvila. Kahvilassa myytiin lippuja Mutteriveneelle.
Tuhto on veneen penkki. Tässä tapauksessa topattu Mutteriveneen penkki. - Minävain123
Kun asiaa vähän miettii niin eikö toi mutterivene oo aika selkee analogia autolle, tässä tapauksessa taksille?
- Valoviikatteet niitt
Joo, ja koko biisihän pohjaa taksi Tuonen virran lauttana -vertauskuville.
- Ventin Vihtori
Kyllähän auton penkkiä sanotaan tuhdoksi. Ainakin vanhemmat ihmiset tuolla Lounais-Hämeessä aikoinaan käyttivät takapenkistä nimitystä takatuhto. En tiedä tosin liekö tuo nyt mitenkään hirveän yleisesti käytetty nimitys, mutta ihan ymmärrettävä kuitenkin. Ja mutterivene on toki helposti ymmärrettävissä autoksi.
- kuulostelija
Tällä viitattaneen vanhan liiton mersu 200 autoon joka aikanaan oli se perus taxi.
- lauttis
Mutteriveneeksi nimitetty vesikulkuneuvo on muinoin liikennöinyt Helsingissä Lauttasaaren ja mantereen välillä ennen sillan valmistumista.
- lauttis
Lauttasaaren rannalla oli lisäksi mutterikioski.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Lauttasaaren_silta - lauttis
lauttis kirjoitti:
Lauttasaaren rannalla oli lisäksi mutterikioski.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Lauttasaaren_siltaKuva mutterikioskista:
http://www.villablakulla.com/2013_11_01_archive.html - Anonyymi
”Oli?…” On se siinä vieläkin! Nimikin on Café Mutteri.
- lauttis
Kuuntelin Valo yössä kappaleen uudelleen ja nyt vasta tajusin että mutterivene tulee mukana läpi koko biisin. Uuttera lautta = Mutterivene
- Anonyymi
Tuhto=Veneen peräistuin mopattu=viritetty,väsätty kutteri=puru, esim siis purulaivaan väsätty ylimääräinen istuin ..Saatan olla väärässä mut vanhojen sanojen mukaan käänsin
- Anonyymi
Mutterivene = taksi
- Anonyymi
Taksi on tällä kertaa kuin manalan lautturin vene.
- Anonyymi
Mutterivene on TAKSI, jossa on topatut tuhdot /penkit !
- Anonyymi
kappaleen teksti on aika melankolinen mut taksin katolla vilkku antaa kuitenkin pientä toivoa edes suureen synkkyyteen. Mutterivene ei sano mitään minulle =)
- Anonyymi
Mutterivene on tietysti ruumisarkku. Topattu sisältä... verhoiltu ulkoa. Manalan lautturi....
- Anonyymi
...ja ylhäältä kuusikulmainen, niinkuin mutteri.
- Anonyymi
Mutterivene = teknologinen yhteiskunta, jonka prikat itkee ja kirskuu.
- Anonyymi
no olishan se pitäny arvata ku monet musantekijät tekee tekstejä joilla on yleensä muunlaisempi merkitys kuin mitä esim joku sana merkitsee sanan varsinaises merkityksessä =)
Taitavimmat ja älykkäimmät teksin kirjoottajat ymmärtää hyvin nämä seikat, mutta taitava ja älykäs sanoittaja myös osaa rytmittää sanat hyvin ja osaa löytää tekstit jotka sopii melodiaan. Välillä törmää tekstissä rakenteisiin jotka ei kohtaa musaa oikein hyvin eli voi olla esim sanoja liikaa jossakin kohdassa suhteessa melodiaan. Silloin loppuu usein ilma ja kappaleet voidaan pilata liiallisella ylisovittamisella tai liian ontoilla sovituksilla joka menee ontoksi tai jopa köykäiseksi, mutta jos sävellys on hemmetin kova, niin nämä epäonnistuneet sovitusratkaisut toisaalta on aika vähäpätöisiä juttuja loppupelissä. Noh tämä kappale nurmion valo yössä jossa mainitaa mutterivene, on suomimusakentän yksi taidokkaimpia esitysnumeroita . - Anonyymi
Annan esimerkin juice leskisen musta aurinko esim, joka on toisaalta suht heleppo tajuta mist siinä on kyse. On monia muitaki esimerkkejä. Pelle miljoonan vapaus on suuri vankila. Kolmannen naisen puhuva apina. Ismo alangon extaasiin tai rappiolla. Kari peitsamon lentokone talon yllä(joka on tosin instrumentaalinen laulu mutta kappaleen nimestä voi tehdä päätelmiä) tai vaikkapa cmx;n pilvien kuningas(noh aika tyhmäkin kai tajuaa mitä se kappale meinaa) tai CMX;n työt ja päivät (jolla on myös muu merkitys kuin kappaleen nimi kertoo). Juice leskisen miralis jalapa tai saman herran mielestä kehittynyt teksti zeppeliini.
- Anonyymi
Mutterivene odottaa,minä menen.
Laulun sanat tässä.
https://genius.com/Tuomari-nurmio-valo-yossa-lyrics - Anonyymi
Kuulemani version mukaan se "mutterivene" tarkoittaa autoa ja "tuhto topattu" takapenkkiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin
Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset8410511Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen
"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu1418774Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021
vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti906067Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita
näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään604258Enää viisi yötä Sannan kirjaan
Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut524219Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi804070Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät503719Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi673179Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali73107IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!
"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k672955