liikuntaa rakot jaloissa..

.. Eli nyt tarttis keksiä jotain liikuntaa mitä voi tehdä rakot jaloissa (isot vesirakot päkiöiden kohdalla); tuli rakot meinaan molempiin jalkoihin kun kävin lenkillä vanhat lenkkarit jalassa. Juoksu, kävely, pyöräily ja nyrkkeilysäkki treeni ovat hyllytetty abaut 2vk joten nyt ovat hyvät neuvot tarpeeseen!!
92628
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

vaikkapa käsilläkävelyä. Tai pyydä kaveria kannattelemaan nilkoista ja sitten astelet käsilläsi. Paksut hanskat käsiin.

Halkojen hakkaaminen on myös suositeltavaa. Tai uinti. Vedessä eivät rakot häiritse.

Äänestä
  • Uinti joessa on varmaan tehokkaampaa kuin uinti uimahallin uima-altaassa.. uimisesta ei vain oikeen tule hiki..
    Halkoja ja kirvestä ei valitettavasti tähään hätään ole saatavilla; kieltämättä ajatus on hyvä ja puun hakkuu kävis terapiastakin :) pääsee aggressioita purkamaan :p

    Äänestä

Osta rakkolaastarit ja laita ne puhkaistuasi rakot.

Ei tuo ole mikään syy olla liikkumatta.

Äänestä
  • .. niitä kalliita kumimaisia rakkolaastareita mutta eivät ne auttaneet. Rakot tuli tiistaina ja heti samana päivänä ostin niitä laastareita, (torstaina kävin pyöräilylenkin vetämässä vatsa-, reisi/pakaralihas -jumppa); eilen lähti viimeiset laastarit irti (paketissa 6kpl ja maksaa 5,90€ eli 3 paria) Eli se niistä laastareista; meinaan eivät kestä hikoilua suihkua, ainakaan mulla. Rakot ovat edelleen yhtäpahan näkösiä kuin olisivat vasta tulleet. Jalkeilla olo ei ainakaan edistä paranemista.

    Äänestä

  • mursuliini kirjoitti:

    .. niitä kalliita kumimaisia rakkolaastareita mutta eivät ne auttaneet. Rakot tuli tiistaina ja heti samana päivänä ostin niitä laastareita, (torstaina kävin pyöräilylenkin vetämässä vatsa-, reisi/pakaralihas -jumppa); eilen lähti viimeiset laastarit irti (paketissa 6kpl ja maksaa 5,90€ eli 3 paria) Eli se niistä laastareista; meinaan eivät kestä hikoilua suihkua, ainakaan mulla. Rakot ovat edelleen yhtäpahan näkösiä kuin olisivat vasta tulleet. Jalkeilla olo ei ainakaan edistä paranemista.

    Jos omistat pallon, siinä ei päkiöitä tarvii.
    Jumppaa kotona vaikka käsipainoilla tai laittialla. Pilatesta.
    Tai syvävenyttelyä tavallisen juoksulenkin sijasta. Kroppa kiittää siitäkin.

    Pistä yön ajaksi punaista bepanthenia. Se parantaa haavat aika nopeasti.

    Äänestä

Pyöräilyä.. Kesällä voi mennä vaikka ilman kenkiäkin, niin ei huononna rakkoja.. tai pieni kävelylenkki ilman kenkiä(tekee hyvää jaloille/jalkojen verenkierrollekkin;)) tai sitten mahdollisimman löysien kenkien kanssa. Uintia, jos ei tunnu pahalta..
Tai sitten vain kotijumppaa :) Kyllä sitä aina jotain keksii.. Toivottavasti rakot paranevat pian:)!

Äänestä

Ihon vaurioituminen jaloissa voi olla todella vaarallista. Yksi kaveri sai sitä kautta sellaisen pöpön, että meinasi kuolla, eli joutui moneksi viikoksi sairaalaan.

Ilman mitään sen kummenpaa säikyttelyä harasta tosissaan jotain muuta liikuntaa: jumppaa, uintia, kiipeilyä, kuntosalitouhua, pyöräilyä.

Jaloissa voisi olla kaksi ohutta ja hyvin istuvaa sukkaa päälletysten. Lisäksi kegät pitää olla hyvät.

Äänestä

Mä sain viikko sitten pari vesikelloo isovarpaiden viereen jalkojen väliin. Oon nyt täs oottanu viikon eikä oo yhtää parantunut, mitä pitäis tehä?

Äänestä
  • "Rakot" varpaiden välissä voi kertoa hiivasta ja sen parantamiseksi tarvitaan lääkitys.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mursuliini kirjoitti:

.. Eli nyt tarttis keksiä jotain liikuntaa mitä voi tehdä rakot jaloissa (isot vesirakot päkiöiden kohdalla); tuli rakot meinaan molempiin jalkoihin kun kävin lenkillä vanhat lenkkarit jalassa. Juoksu, kävely, pyöräily ja nyrkkeilysäkki treeni ovat hyllytetty abaut 2vk joten nyt ovat hyvät neuvot tarpeeseen!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu