japanin katumuoti

linkkejä

Oon löytäny vaan tasan yhden sivuston missä on Tokion katumuodista kuvista (tämän hetken ja viime kevään) http://www.style-arena.jp/index_e.htm mutta olisiko jollakulla jotain muita hyviä sivustoja (missä olisi kunnollisia kuvia) missä kerrottaisiin esim. onii-kei muodista? Ja miesten vaatteista oon kiinnostunut, että ei kiitos linkkejä naisten vaatteista :)

16

7882

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uuuuuuuuuuuuu

      Helppoahan on pukeutua Japanilaisen katumuodin mukaan; pistä päällesi vain friikeimmät kuteet ja yhdistele hassusti, yrityksenä mieluiten näyttää anime-sankarilta.

      Yleisin Japanilainen katumuoti tosin taitaa olla tämä kaikkialle levinnyt tavallinen farkut, t-paita ja tennarit -kokonaisuus.

      • maailma on pieni

        Pitäisi kuitenkin muistaa, että Japanissakin muotia on se mikä on maailmalla muotia.
        Muoti kiertää taukoamatta! 8D

        Jos kuitenkin halutaan "Japanilainen katutyyli" ni senkun haetaan punkahtavia vaatteita, kierellään kirppiksillä ja luodaan OMA tyyli.
        Matkimisella ei pitkälle pötkitä.


      • evakkosiili

        Todella inspiroiva katumuotisivusto: http://www.dropsnap.jp/ Yläreunasta voi myös valita miehet, naiset tai ryhmät.

        Ja eräs blogi, josta löytyy myös high end-muotia: http://www.tokyodandy.com/ Ei varsinaisesti katumuotia, mutta tekstiä on myös englanniksi ja usein myös kuvia klubeilta ja bileistä.

        Toivottavasti näistä on jollekulle jotain iloa :)


      • mie vaa
        maailma on pieni kirjoitti:

        Pitäisi kuitenkin muistaa, että Japanissakin muotia on se mikä on maailmalla muotia.
        Muoti kiertää taukoamatta! 8D

        Jos kuitenkin halutaan "Japanilainen katutyyli" ni senkun haetaan punkahtavia vaatteita, kierellään kirppiksillä ja luodaan OMA tyyli.
        Matkimisella ei pitkälle pötkitä.

        samaa mieltä koko tyylihän oikeestaan perustuu omaperäisyyteen...eikös : ) ? On miul muuten esitelmä japanilaisesta katumuodista niin jos on jotain linkkei jost sais tietoo niin kelpais kyllä


    • sivummalle

      Onko suomessa (erityisesti pk-seutu) mitään tiettyä liikettä, jossa myytäisiin jotain japanilaista merkkiä tai muuten vaan olisi japanin katumuodin tyylisiä vaatteita?

      • pienellä varauksella

        Ei kannata pukeutua japsimuodin perusteella ainakaan siksi, että japani on nyt in. Japanilaiset itsekkin nauravat kun länsimaalaiset matkivat heitä.

        Tämä ei siis ole mun keksimä juttu, ja jos muuten tykkää sellaisista kuteista niin ei siinä mitään.


      • nannnnuli

      • kya-chan
        nannnnuli kirjoitti:

        http://www.backstreet.com tai fi

        backsteetistä olevat vaatteet eivät ole lähellekkään japanilaista katumuotia. BACKSTREETIN VAATTEET EIVÄT TEE SINUSTA ERNUA !

        jos ostat vaatteet vain backstreetistä tai vastaavasta, sinut luokitellaan automaattisesti wannabe-backstreet ernuksi joka huutaa kawaita ja ihkuttaa japania ja An Caféa tietämättä niistä oikeastaan mitään.

        lisäksi ei ole tiettyä japanilaista katumuotia, on decoroita, lolitoja ja ganguroita jne. decorat sun muut ovat alakäsitteitä japanilaisella katumuodille.


      • novoijuma vaikka pö

        no mä ainakin oon saanu shaiper shopista paljon sen tyylisii vaatteita joista sit oon yhdistelly itelleni semmosen oman laisen tyylin siel on esim päivänvarjoi ja kaikkee kissankorvapantaa ja semmost sälää x))


      • >: (
        kya-chan kirjoitti:

        backsteetistä olevat vaatteet eivät ole lähellekkään japanilaista katumuotia. BACKSTREETIN VAATTEET EIVÄT TEE SINUSTA ERNUA !

        jos ostat vaatteet vain backstreetistä tai vastaavasta, sinut luokitellaan automaattisesti wannabe-backstreet ernuksi joka huutaa kawaita ja ihkuttaa japania ja An Caféa tietämättä niistä oikeastaan mitään.

        lisäksi ei ole tiettyä japanilaista katumuotia, on decoroita, lolitoja ja ganguroita jne. decorat sun muut ovat alakäsitteitä japanilaisella katumuodille.

        JUST NIIN !! mua ärsyttää kauheesti ku mä vaan käytän niitä vaatteita koska ne on mun mielestä nättejä!! tekeekö se musta jonkun ihme wannabe ernun mitä !!??


      • Pööööö

        Kilala...
        Maailman paras kauppa 😍😘


    • miku_

      mä en sen perusteella tykkää japanista että se on muotia nyt tai näin mut minä olen alkanut tykkäämään japanista sen takia koska se on hieno maa ja siellä on tosiaan hyviä laulajia sit se pukeutuminen on mulle tullu iitä että kun tykkään siitä bändistä yleensä muutun samanlaiseksi millaista musiikkii se on niin niin sen tyylistä vaatetta ja japanilaisilla on mahtavia vaatteita toi juttu että muka japani on nyt muotii tai in niin mulla häirittee se joku on saattanut tykätä japanista jopa koko ikänsä !

      • kawaiiiiiiiiiiii

        Opettele käyttämään pilkkuja ja pisteitä!


      • just-.-
        kawaiiiiiiiiiiii kirjoitti:

        Opettele käyttämään pilkkuja ja pisteitä!

        mitä vittuu toi nyt on ??????????? O_____o


      • joku vaa

        niinpä eikä vaa joku tosi monet harrastaa sitä ni ärsyttävä toi


    • pupu555

      Terve
      Löysin aivan sattumalta tälläisen paikan kuin www.taikanuttu.fi Yllätyin suuresti miten ihania vaatteita siellä oli.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      109
      7068
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      494
      5221
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      145
      3211
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      215
      2611
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      35
      2297
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      43
      1262
    7. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      77
      1222
    8. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      11
      1159
    9. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      111
      1123
    10. Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta

      Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä
      Pyhäjärvi
      67
      1106
    Aihe