Tuulilasin pesu

Tymä kysymys, ehkä. Mutta missä nopeudessa teidän havaintojen mukaan tuulilasi puhdistuu kesäpaskasta parhaiten. Motarilla 100km/h vai 30 km/h?

Tietty sulkien vaihto auttais. Parhaiten tuulilasin saa pestyä tietty käsin.
4588
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

silloin nesteet pysyy tuulilasilla eikä lennä katolle tai valu alas.

Äänestä

Itikat ei lähde pyyhkijöillä ajat mitä nopeutta tahansa. Ei muutakuin leviää ja sumentaa koko ikkunan. Minulla on autossa aina sellainen karkea sieni (hellanpuhdistus ym). Jokaiselta huoltikselta saa sen verran vettä, että voi lorauttaa ikkunaan ja pestä ko. sienellä. Lopuksi voi tietysti käyttää pesimen nestettä ja pyyhkijöitä.

Äänestä

Jolloin ei tarvitse juosta auton vierellä kun liuottimella puhdistaa tuulilasia. Erittäin vahva tuulilasinpesuneste toki voi irrtoittaa itikanraadotkin lasinpyyhkimiä käyttäen mutta ei ne siihen ole tarkoitettu kuitenkaan.

Äänestä
  • Abc:llä tuntuu olevan sen verran tujut myrkyt lasinpesupaikalla, että lähtee itikat kerralla keulasta ja lasista. Eipä taaskaan pettänyt. Olin menossa pesuun ja kävin ennen sitä vetäsemässä keulasta vajaan 5000 kilsan itikat vege. Puhdasta tuli ja pesu viimeisteli.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


missä nopeudessa? kirjoitti:

Tymä kysymys, ehkä. Mutta missä nopeudessa teidän havaintojen mukaan tuulilasi puhdistuu kesäpaskasta parhaiten. Motarilla 100km/h vai 30 km/h?

Tietty sulkien vaihto auttais. Parhaiten tuulilasin saa pestyä tietty käsin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu