Belgiassa au-pairina?

Heips! Su 30.7. muutin juuri Belgiaan, pieneen kaupunkiin nimelta Oestende. AU-pairiksi paatin sitten lahtea ja pesti kestaa hieman alle vuoden. Poikaystava jai Suomeen ja etenkin nyt alkuaikoina koti-ikava on ollut yllattavan raskas! Etenkin ikavoin omaa rakastani. Niinpa nyt pitaisi saada kontakteja taalta ettei koti-ikava muserra minua. :)
Eli siis onko kukaan Suomesta au-pairina, tai opiskelemassa tai jtn muuta tekemassa Belgiassa. Olisi ihana vaihtaa kokemuksia ja parantaa maailmaa ja reissata.
131119
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Itse muutin myos vahan aikaa sitten belgiaan. Missa on tama Oestende?

Äänestä
  • En ole aloittaja enkä auppari. Belgiassa myös ja aattelin vastata. Oostende on rannikolla n tunnin junamatkan päässä Brysselistä. Kiva rantakaupunki.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    En ole aloittaja enkä auppari. Belgiassa myös ja aattelin vastata. Oostende on rannikolla n tunnin junamatkan päässä Brysselistä. Kiva rantakaupunki.

    Ainakin ymmärsin että aloittaja asuu Oostendessa, vaikka luki Oestende? Ellei sitten ole olemassa myös Oestendea. Toivottavasti en nyt antanut mitään väärää infoa.

    Äänestä

  • Missapain Belgiaa itse olet? Ja mitas taalla tekemassa?

    Äänestä

  • ieppo kirjoitti:

    Missapain Belgiaa itse olet? Ja mitas taalla tekemassa?

    Otsikolla TAALLA OLLAAN ja APUJA kirjoittaneille oli siis kysymykseni osoitettu..

    Äänestä

ON sellainen paikka kun Oestende. Se kuuluu kylla Breemenin sisalle, (jos nyt muistan oikein) ja ei tama rannikolla ole. Maaseutua ja kivisia maataloja/omakotitaloja. Oudon nakoista verrattuna Suomeen.. Ja taman kirjoitti siis aloittaja, joka edistyi rekisteroimaan nimimerkkinsa..

Äänestä
  • Myös sunnuntaina olen lähdössä Belgiaan, Brysseliin :)

    Äänestä

  • ok, tiedoissani oli aukko :) Luulin tosiaan että tarkoitit Oostendea. Aina oppii jotain uutta. Paljon on tullut Belgiassa matkusteltua, mutta tuosta paikasta ei ollut mitään tietoa. Olen töissä täällä Brysselissä, mutta en aupparina.

    Äänestä

Ihan kaikki, jotka muuttaa Belgiaan tai asuu jo taalla, pistakaa viestia sahkopostiini: [email protected]
Iltaisin olisi ihan kiva tehda muutakin, kun lenkkeilla itsea kuoleman kieliin, etta unohtaa ikavan. Ei oikeastaan kova koti-ikava, mutta poikaystavan ajatteleminenkin saa silmat kostumaan. Olisi kiva saada kavereita taalta jostainpain, saisi samalla muuta ajateltavaa. Yksin kun ei huvita lahtea tekemaan juuri mitn..

Äänestä

otsikolla "ahaa" kirjoittanut:ei se mitn. Matkalla lentokentalta perheen luo seurailin kyltteja tien paalla ja meinasin itsekkin saikahtaa etta paikan nimi on Oostende. Kaikille kun olin kertonut toisenlaista informaatiota. Mutta siis, molemmat paikat Belgiasta loytyy. Oletko muuten kauan asunut Brysselissa?

Äänestä
  • Kukaan aupairina Brysselissa? Tulin itse viikko sitten ja olisi mukava saada tuttuja. .)

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Kukaan aupairina Brysselissa? Tulin itse viikko sitten ja olisi mukava saada tuttuja. .)

    ens viikolla pitäs tulla brysseliin tai siis kraainemiin mutta lähellä taitaa olla. lentoja ei vielä varattu, ootan kai että perhe ottaa yhteyttä. 11 kuukautta pitäis siellä viettää. viikonloput matkustellessa talouden salliessa. paljon työ muuten saatte taskurahaa? asutteko perheen kanssa vai omassa kämpässä? mie asun toisen suomalaisen au pairin kanssa. toivottavasti tulee kiva kämppis. mitä kaikki asioita pitää hoitaa enne ku sinne belgiaa lähtee? vakuutus, kv kelakortti...?

    Äänestä

hei!oon ollu kohta 3 viikkoa waterloossa 15 km etelaan Brysselista.kavereita kaipaan kun ainakaan viela en tunne taalta ketaan...:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Heips! Su 30.7. muutin juuri Belgiaan, pieneen kaupunkiin nimelta Oestende. AU-pairiksi paatin sitten lahtea ja pesti kestaa hieman alle vuoden. Poikaystava jai Suomeen ja etenkin nyt alkuaikoina koti-ikava on ollut yllattavan raskas! Etenkin ikavoin omaa rakastani. Niinpa nyt pitaisi saada kontakteja taalta ettei koti-ikava muserra minua. :)
Eli siis onko kukaan Suomesta au-pairina, tai opiskelemassa tai jtn muuta tekemassa Belgiassa. Olisi ihana vaihtaa kokemuksia ja parantaa maailmaa ja reissata.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu