Lapsia...Jatkaako mies huonossa suhteessa vain lapsen takia, tai siis onko ero miehelle vaikeampi kuin naiselle jos on yhteisiä lapsia?
Eroaako_mies
Jos_yhteisiä
4498
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Miksi ero olisi vaikeampi nimenomaan miehelle? Eiköhän aika monet pariskunnat siedä onnetonta avioliittoa lapsen takia. Niin minäkin tein. Jälkikäteen arvioituna tietysti tyhmää, mutta kai sitä toivoo lapsen parasta ja saattaapa toiveissa olla myös, että suhdekin tulisi kuntoon, kunhan lapsi vähän kasvaa.
jää äidille.
Niin mies ei saa tavata lastaan yhtä usein kuin sillon ku asutaan ja ollaan yhdessä.
No, tapauksessani lapsi jäi minulle (mikä oli tiedossa jo ennen eroa), joten poikkeuksia säännöstä löytyy. Yhteishuoltajuudessa taas tapaamiset voidaan sopia tapauskohtaisesti. Jos vanhemmille sopii ja he asuvat lähellä toisiaan, lapsi voi olla vaikka vuoroviikoin isällä ja äidillä.
Kaipa niitä sellaisiakin miehiä on aika paljon, jotka erottuaan haluavat ottaa etäisyyttä lapsiinsa. Esimerkiksi serkkujeni isä lähti asumaan uuden perheensä kanssa ja vaikka hän muutti vain 30 kilometrin päähän, omiin lapsiinsa hän piti eron jälkeen yhteyttä oma-aloitteisesti lähinnä vain juhlapäivinä.
toiset ei, mistä pirusta sen voi tietää? Riippuu siis k.o. miehestä ja naisesta. Nxt pls.
/Nev