Oltiin tossa yks ilta porukalla ulkona ja siihen pöytään kun istuttiin, huomasin että olin naisista ainut, joka joi bisseä..yhtäkkiä tuli tosi äijämäinen olo kun muut tissutteli niitä mansikkapäärynäomenamehuja tai breezereitä..kiinnittääkö miehet tälläseen mitään huomiota? Kumpi sopii naisen käteen paremmin, bisse vai sidu?
bisse vai sidu?
beeriskä
321720
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Siihen, juoko nainen liikaa. Moni suomalainen nainen juo liikaa. Mitään juoppolutkaa en halua.
Aniharvoin olen kuullut elävässä elämässä kenenkään miehen olevan huolissaan naisten muuttumisesta pubiruusuksi tai siiderivalaaksi.
Netissä tämä asia tuntuu kovasti miehiä huolestuttavan. Lähes yhtä paljon kuin naisten holtiton sukupuolikäyttäytyminen, joka sekin on elävässä elämässä aika harvinaista. Suurempi huoli näyttää olevan, kun itse edes joltakulta naiselta saisi.
Ai niin, minä ja sekä mies-, että naispuoliset ystäväni sitten varmaankin olemme löyhämoraalisia juoppoja. No, mitäs pienistä...
Jos ystäväpiirissäsi kaikki sukupuoleen katsomatta dokaavat minkä ehtivät, niin eihän miehillekään jää edes aikaa huomata, miten rappiolla moni nainen on. Se nyt vaan on niin, että en halua juoppoa naista.
Täällä on liikaa aikaa ajatella..nettimies ON erimies :) vaikka se tuolla kadulla kulkeekin. Monasti täällä julkilausutut asiat ei päde asfalttiviidakossa sitten kuitenkaan..olen huomannut..
Olet Ratikkakuski aivan oikeassa. Kontrasti noiden siiderivalaista ja pubiruusuista puhuvien nettimiesten ja "elävän elämän" miesten välillä on lievästi sanottuna melko voimakas.
Johtuisivatkohan nuo nettimiesten nurinat siitä, että sitä sosiaalista elämää ei monella nettivalittajalla juurikaan ole? Kaikki tuntematonhan usein herättää ennakkoluuloja ja pelkoja.
Jos ihminen on vaikkapa sen kaksi kertaa elämässään käynyt "viihteellä", ja sitten toisella niistä reissuista on vielä sattunut lihava, juopunut ja säädyttömän räikeän värisen huulipunan omaava nainen ehdottelemaan "viettelyksiään", niin traumahan siitä jää.;D
Joo. Pitää toki yrittää ymmärtää kaikenlaisia mielipiteitä.
Käyn baarissa noin kerran kuussa. Otan illan aikana ehkä sixpackin verran.
En tiedä, mistä nämä "nettimies" olettamukset tulevat. Mutta sen sanon, että joka kerta baarissa vituttaa ne känniset ämmät. Kai sitä nyt saa vähän vaatia jotain tasoa naisilta? Ja kuten sanottu jo tuossa aiemmassa viestissä, ei varmaan monelta mieheltä valituksia tulekaan, kun ne on niin umpitunnelissa itse aina, etteivät huomaa naisten kännäilyä.
Noh. Jos sua kerran v-tuttavat ne "känniset ämmät" (sanojen valintakin btw muuten kertoo aina ihmisen asenteista, pus!),niin miksi ihmeessä sä käyt sellasissa paikoissa, missä ollaan täysin seilissä?
Tasoa saa joo vaatia, mutta turha porata, jos jo istuu paljaalla pyllyllään umpihangessa. On olemassa sellaisiakin baareja, jossa ihmiset osaavat käyttäytyä. Lisäksi viimekädessä voit aina kokonaan kieltäytyä menemästä baareihin, jos toisten hauskanpito sua niin kovasti häiritsee.
Kukaan ei varmaan ole pakottanut sua menemään niiden kännisten seuraan, tai noteeraamaan niitä mitenkään?
"On olemassa sellaisiakin baareja, jossa ihmiset osaavat käyttäytyä."
ai missä? puhutaanko nyt suomesta?
olen yrittänyt kysellä ihmisiltä missä tuollainen paikka voisi olla. olen saanut vain vittuilua vastaukseksi ja ehdotuksia muuttaa helvettiin koko maasta. se onkin houkutteleva ajatus, ja sen aionkin tehdä, heti kun löydän ulkomailta työpaikan.
..Missä ei meinaan olla niin paraatikännissä.;)Vaikeaa nyt tietty mennä mitään vinkkejä antamaan, kun en tiedä missä asut, jne.
Totta tietty, että aika alkoholikeskeistähän suomalainen juhlakulttuuri on. Aika pitkälle stereotypioihin perustuu musta kuitenkin luulo, että muualla maailmassa päätä ei vedettäis sekaisin. Menepäs katsomaan vaikkapa brittituristien "biletystä" jonnekin Etelä- Euroopan turitikohteisiin, tai tsekkaas saksalaiset olut- bailannot, puhumattakaan Itä- Eurooppalaisesta vodkakulttuurista.;) Venäjällä esim. olut määritellään nykyisin melkeinpä samaan sarjaan veden ja coca-colan kanssa: suurissa kaupungeissa voit nähdä perheellisten lapsineen lampsimassa kesäkuumuutta viilentävien oluttölkkien kanssa keskellä kirkasta arkipäivää.
Meininki muualla ei siis hirveästi eroa "suomalaisesta juomakulttuurista". Ainoastaan ehkä ne kamalat mäyräkoirat käsipuolessa puuttuvat menoa tahdittamasta että viinan kanssa ei useinkaan Suomessa nautita mitään ruokaa. Mäyris "morsiamena" käsikynkässä on kyllä vähän vähän junttia.;D
En kiinnitä huomiota, mutta mitenkäs on toisinpäin, eli jos mies juo niitä "mehuja"?
No kieltämättä tuntuu hassulta, jos mies tulee tiskiltä ja tuo mulle sen kaljan ja itelleen sidun..se ei vaan jotenkaan olevinas sovi..tai sopii mutta mun naisellisuuteni ja toisen miehisyys kärsii..mun pienessä päässäni :)
Mikä siinä bissessä luo miehekkyyttä? Muuta kuin paha maku.. :)
No sitä mäkin koittanut miettiä..jotenkin yhdistän sen vaan miehiin ja makkaraan ja sauna-iltoihin :)ja ainahan miehet perään kuuluttaa bisseä kun hellettä tai syytä juhlaan..kö? ;)
Kuuluuhan se, ja arvaa harmittaako kun saunailloissa sitä on lähes pakko juoda. Siis silloin kun juomat ovat talon puolesta.
tissit.....
Hesburgerin työntekijöiden paidassa on teksti jossa lukee tyyliin: kolme hyvää syytä ....
Teki mieli sanoa uhkea rintaiselle myyjälle että en mä nää kuin kaksi syytä :D
Ihan sama mitä nainen juo, kunhan juominen pysyy hallinnassa. Eli ei liian usein, eikä liian paljon kerralla.
Tosinaiset juo tietysti vain shampanjaa... ;)
mutta shamppanja menee ikävästi jo muutamasta lasillisesta jalkoihin ja päähän ja rupee armottomasti kikatuttamaan..helposti antaa vaikutelman kuin olis juonu enempi kuin kohtuudella..hmm, ikävä ristiriita :)
...ja laulaa luikauttaakin jos siltä tuntuu. Niin kauan juominen on kohtuullista, kun sen seuraukset ovat positiivisia.
taisit osua juuri naulan kantaan =) etpä olis enää paremmin voinut asiaa ilmaista..väliäkö sillä miten monta tuoppia, kunhan jutut pysyy hyvinä..skål på den saken!
Entäs jos nainen juo viskiä/tequilaa/vodkaa?
En nimittäin juo olutta enkä sidukkaa, mutta viskistä tykkään kovasti. Harvemmin silti olen seitinohutta hiprakkaa kehnommassa kunnossa. Krapulaa ei ole koskaan.
Tequila/vodka niinkään, koska ne on niitä naisten "hurjia"drinksuja, mutta toi whiskyn juominen sais ainakin mun tuntemassa porukassa (miehet 28-35v.) hurjasti rispektiä :) Kun sellasta ollut tarjolla, naiset kaikki on nyrpistäneet nokkaansa..johon miehet, että "te ootte kyllä niin neitejä"..ei ymmärretä hyvän päälle kuulemma :)
Hyvää se on :)
mut sä ootkin vähän äijä :))
minun juomani kirjoitetaan whiskey eikä whisky. Mutta kyllä se ilman e:täkin alas menee.
olutta ja siirryn sitten usein whiskyyn...kukaan ei ole koskaan ihmetellyt miksi näitä juon, eikä kukaan ole kommentoinut miesten juomatavaksi tms...
Sanoisin että ihan sama mitä juo, kunhan juo sitä mistä tykkää...parempi niin kuin mennä massan mukana !
PUNKKUA SEN OLLA PITÄÄ!!!!!!!!
kunhan muistaa rasvata huulia ja nuolla hampaita, niin ei män suu punasexxx..se ei ol kiva ;) paitsi muiden mielestä, hahaa..
Kumpi vaan kunhan ei juo itteensä tajuttomaks.
se nyt on juomallakin selvä asia ;)
Eihän se lapinkultastobe just eroa pöydällisestä tusinasiidereitä. Mutta jos mukissasi on hupenemassa joku rapsakka biere de garde tai trappisti, niin kylläpäs tuolla juurikin on hyvät mahdollisuudet tehdä vaikutus. Ainakin allekirjoittaneeseen.
/Nev
vähän paremmin sopii siideri, ku börstä mimmien käteen. vaikka ihan samahan se on, mitä dokaa.