Mitä luulette ?

Ylihuomenna - noin reilun vuoden tapailun jälkeen...
Hän tulee luokseni.
Mulla on tunne käännekohdasta ?
Jääneekö vaimonsa luokse minut unohtaen - vaiko tiivistyykö suhteemme ?
arvatkaa mitä minä toivon ja haaveilen !!
veikatkaa !
5981
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Siitä vaihtoehdosta, joka on lopulta sinulle se epäedullisin. Toivot, että mies jättää vaimon ja lähtee sinun luo. Sitten tulevaisuus (naisilla on paha tapa olla ajattelematta tulevaisuutta. esim. halutaan hienot häät mutta ei yhtään ajatella avioliittoa): Jos miehellä on lapsia, joudut aina olemaan tekemisissä ex-vaimon kanssa. Ex-vaimo tuskin koskaan antaa sinun unohtaa miten suhteenne alkoi. Teidän suhde muuttuu samalla, ei enää samaa jännitystä. Mutta lisäksi sinunkin täytyy muuttua pettämisen sallivasta osapuolesta siksi oikeaksi kumppaniksi. Ei enää tunnukaan niin mukavalta, jos mies pettää. Ja tiedät miehen niin tehneen, entä jos elämä ei muutukaan vaimoa vaihtamalla?

On helpompi olla paatunut kun siitä hyötyy enemmän. Ehkä omatuntokin alkaa soimaan ja voit purkaa sen jopa mieheesi. Jos erossa mukana lapsia, joudut seuraamaan miehen ikävää lapsia kohtaan ja alat ehkä pitämään itseäsi osasyyllisenä.

Itse valitsin toisen reitin, jätin sen miehen ja vältyin kaikelta tuolta. Vaikeaa oli aluksi, mutta siitäkin toipui. Varsinkin kun näki asiat etäisyydeltä, huomasi millainen pettäjämies todella on - onneksi en saanut sellaista kontolleni. Nyt minulla on ihana mies, täysin vapaa alusta asti :) Tietenkin omatunto soimaa välillä menneisyydestä, mutta voin kuitenkin ajatella tehneeni oikean ratkaisun. Kukaan silloisista osapuolista ei voisi olla onnellisempi jos olisi suhdetta jatkettu, saati että mies olisi eron ottanut.

Haaveilla aina saa, mutta muista että aina ihminen ei osaa haaveilla siitä, mikä oikeasti tekee hänet onnelliseksi.

Äänestä
  • sen mitä haluat.

    - Miehen lapset edellisestä liitosta, inhoavat, vihaavat sinua. Kun lapset tulee luoksenne, ne saavat ja vaativat isänsä kokonaan itselleen.

    - Miehesi menee jouluna käymään ex-vaimon luo, vaikkapa joulupukkina.

    - Se ex-puoliso inhoaa sinua

    - Tulevat appi-vanhemmat kehuvat sinulle, kuinka se ex-vaimo oli parempi, on vieläkin. Miniänä, äitinä...


    Joten mietippä mitä haluat, toivot

    Äänestä

  • jos saat kirjoitti:

    sen mitä haluat.

    - Miehen lapset edellisestä liitosta, inhoavat, vihaavat sinua. Kun lapset tulee luoksenne, ne saavat ja vaativat isänsä kokonaan itselleen.

    - Miehesi menee jouluna käymään ex-vaimon luo, vaikkapa joulupukkina.

    - Se ex-puoliso inhoaa sinua

    - Tulevat appi-vanhemmat kehuvat sinulle, kuinka se ex-vaimo oli parempi, on vieläkin. Miniänä, äitinä...


    Joten mietippä mitä haluat, toivot

    En usko että miehen suku muuten suhtautuisi kuten kuvattiin, mutta todellakin; jos kyse olisi salasuhteesta ja siitä syntyneestä oikeasta suhteesta niin voisi olla vaikea suhtautua sellaiseen ihmiseen.

    Ja lapset, heillä ei on aina oikeus isään, vaimot voi tulla ja mennä, mutta lapset on eri juttu.

    Äänestä

niin anoppisi voi vihata ja inhota sinua vielä 30 vuoden päästä. Meillä anoppi jätti perintöä miehen ensimmäisen avioliiton lapsille, mutta ei minun ja mieheni.

Äänestä

tiivistyy, vaimo saa tietää, tulee riitoja ja pahaa mieltä kaikille. Ero. Sitä mies ei olisi halunnut. Vain vaihtelua elämään.

Haaveilu on jees ja toivottavaa. Mutta oletko itse edes valmis sietämään arkea tuon miehen kanssa? Ettei siitä vain tulisi vieläkin pahempaa kuin hänellä oli vaimonsa kanssa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


"kakkonen" kirjoitti:

Ylihuomenna - noin reilun vuoden tapailun jälkeen...
Hän tulee luokseni.
Mulla on tunne käännekohdasta ?
Jääneekö vaimonsa luokse minut unohtaen - vaiko tiivistyykö suhteemme ?
arvatkaa mitä minä toivon ja haaveilen !!
veikatkaa !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu