Paloheinän jäähallin parkkipaikka maksulliseksi

Tuda

Paloheinän parkkipaikka muuttui maksulliseksi 24.7.
Kysymyksiä Harry Bogomoloffille?

Olipa mukava palata lapseni jääharrastuksen pariin kesän jälkeen. Mutta! Parkkipaikka oli muuttunut maksulliseksi. 1 €/3 tuntia ei ehkä kuulosta kalliilta ja 3 tunnin ylimenevät tunnit 50 snt/tunti.Jos harkkoja on 3 kertaa viikossa, maksat parkkimaksua 12 € kuukaudessa, kaudessa (elo-huhtikuu) 120 €. Turnauksissa ja peleissä menee yli 3 tuntia, käytännössä maksat siis enemmän. Kohtuutonta rahastusta.
Parkkimaksu karsii varmasti pois osan vanhemmista, jotka haluaisivat seurata lapsensa treenejä. Tulot putoavat varmasti myös kahvilayrittäjältä, koska vanhemmat eivät enää jää hallille.

Ringette ja jääkiekko pääkaupunkiseudulla eivät ole halvimpia harrastuksia. Laskeskelin, että jos esimerkiksi 15 pelaajan joukkueen kaikki vanhemmat haluavat olla jokaisissa treeneissä paikalla, maksetaan parkkimaksuja liki 2000 euroa. Huima summa, ja vain yhden joukkueen vanhempien osalta. Kuinka monta jengiä Paloheinässäkin treenaa? En tiedä.

Toki on mahdollisuus ostaa kausilippu hintaan 120 €. Kuinkahan moni sen todellisuudessa hankkii?
Kausilipun hinnalla maksaa ainakin kuukauden harkkamaksun. Käykö kausilippu myös Malmin jäähallin parkkipaikalle vai onko sinne ostettava oma kausilippu?

Malmin ja Paloheinän jäähalleissa treenaavat kiekkokoululaiset/ringettekoululaiset/ nuoret taitoluistelijat. Luistelukoululaisten vanhemmat ovat käytännössä pakotettuja maksamaan parkkimaksuja, koska vanhemmat pukevat/sitovat luistimet yms/hoitavat lapset jäälle ja takaisin. Vanhemmat myös seuraavat harkkoja, jos esimerkiksi pieni jääurheilija väsähtää kesken jääajan ja haluaa pois jäältä.

Harry Bogomoloffin allekirjoittamassa ja 21.7.2006 päivätyssä tiedotteessa Paloheinän jäähallin ovessa luki, että on oikeudenmukaista kattaa parkkialueen kulut autokohtaisilla maksuilla. Olisi epäreilua, että julkista liikennettä käyttävät maksaisivat myös osan parkkialueen kuluista. Kuinka monta lasta/nuorta olet nähnyt kulkemassa bussilla jäähalliin ja takaisin, ja raahaamassa sitä lapsen itsensä kokoista kassia mukanaan. Taitaa olla alle 5 prosenttia Paloheinän käyttäjistäkin, jotka tulevat bussilla harkkoihin. Tai jos tulevat, niin vanhemmat heittävät kamakassin autolla hallille.

Onko jo hallin rakennusvaiheessa tiedetty, että parkkipaikasta tulee maksullinen? Mitkä ovat parkkialueen todelliset ylläpitokulut? Milloin Jääherneen ja Konalan paikat muuttuvat maksullisiksi?

Tiistaina 1.8.2006 Paloheinän parkkipaikka loisti tyhjyyttään ja toivottavasti loistaa myös jatkossa. Rahan ja periaatteen vuoksi pidän autoni muualla. Toivottavasti kaikki vanhemmat ja autoa käyttävät harrastajat tekevät samoin.


Jääurheilua harrastavien tyttöjen äiti

5

4214

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eikä vain raha

      Totta puhut ! Luulisi tosiaan ne huimat jäämaksut kattavan myös parkkeeraamisen hallin pihalle. Jäämaksuthan ne ovat, jotka osaltaan tekevät esim.jääkiekosta kalliin harrastuksen. 150-300 euroa/kk on kyllä kallis kuukausimaksu turnaukset ym. lisäksi.

    • Nimetön

      Totta puhut ;)


      T: OKI

    • kerstin

      No jopas, asiata on kyllä ollut huhuja jo kauan, mutta kuvittelin niiden olevan vain huhuja. Kyllä joku osasi perustellakin asian, mutta perustelu ei "uponnut" minuun ihan täysillä.

      Jääkiekkoilijoiden kassit painavat niin paljon, etteivät pienet lapset saa niitä itse kannetuksi kovin kaukaa eli Paloheinän parkkipaikalta. Pienten kassien kanssa kyllä voi kauempaakin kulkea, mutta paluu kaukana olevalle autolle ei, suihkun jälkeen, ole kovinkaan mukava ainakaan tuulessa ja tuiskussa.

      Olen ollut mukana juniorkiekossa yli 14 vuotta, mutta viime talvena pestini loppui, koska poika sai ajokortin. Ei kyllä poikakaan pelaa kiekkoa tällä hetkellä, koska armeija kutsui nuoren miehen hoiviinsa.

      Vanhasta tottumuksesta olen käynyt usein kahvilla halleilla, joissa myyjät ja muut asiakkaat ovat tulleet tutuiksi vuosin varrella. Mutta eipä huvita maksaa yhdestä kahvikupista lisähintaa auton takia.

      Pitääkin seurata parkkipaikkaa, koska kuljen päivittäin sen ohi.

      Kertsin

    • Mä vaan!

      Ehkä tällä Tudan aloituksella oli jotain vaikutusta asiaan. Ymmärtääkseni Malmille ei tule maksullista parkkipaikkaa. Paloheinän parkkiruudut näyttävät yhä autioilta. Kuinkahan monta vuotta menee ennenkuin portit/lippusysteemi on maksanut itsensä takaisin. Kausilipun hintaakin on alennettu. Ehkä kannattais kumminki ensin vähän tutkia ennenku aletaan hutkia. Hyvä Bogo! Miten Jäähallin vaksien ulkoistaminen etenee?
      Tuleeko yhtä halvaksi?

      • Harras

        Ensimmäisen kerran kun tuon huomasin niin ajattelin että kaippa tuon voi maksaa, sitten huomasin että käy vain käteinen, no ei ollut mukana ja vein Paloheinän isolle parkkipaikalle auton. Sinne vien jatkossakin,en ala maksamaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      67
      1431
    2. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      92
      1067
    3. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      164
      947
    4. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      28
      901
    5. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      105
      884
    6. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      30
      883
    7. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      52
      794
    8. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      201
      782
    9. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      128
      758
    10. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      27
      734
    11. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      717
    12. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      172
      669
    13. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      644
    14. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      45
      633
    15. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      12
      595
    16. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      85
      558
    17. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      530
    18. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      188
      523
    19. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      507
    20. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      497
    Aihe