Poisonblack

Sain tilaisuuden kuunnella Poisonblackin Lust Stained Despair levyä ennakkoon.
Täytyy vaan sanoa että on sitten perkeleen kova lätty!
Tyylistä löytyy vanhaa Poisonblackia, Charonia ja kuten eräässä levyn ennakkoarvostelussa todettiin niin nousee sieltä tuhkasta feenikslintuna vanha Sentenced.
Levy julkaistaan elokuun lopussa. Sitä kannattaa odottaa. Mielestäni kovin (kotimainen) levy tänä vuonna vaikka sitä kyllä sopi odottaakin!
5616
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tuskin kukaan poisonblackin nykyisistä muusikoista haluaa jatkuvaa vertailua SENTENCEDIIN!
Biisien päätekijä Laihialakin joutuu väkisin "kärsimään"senari leimasta ja oli tyylisuunta vaikka gospel on joku vertaamassa sitä sentencediin, johtuen laulajan äänestä!

Itsekin olen levyn kuullut ja sanoisinko yhdessä biisissä olevan jotain tuttua musiikki on mielestäni kuitenkin enemmän kitara painotteista rockia.

Sitä paitsi sentenced on ollut olemassa vain kerran omalla nimellään, kaikkien senari tyyppien ollessa bändi. Ville Laihiala ei tee poisonblackista uutta sentencediä, se on varma se! Toivottavasti kukaan senari jätkä ei joudu lukemaan juttuasi, joka voisi olla jopnkun mielestä jopa loukkaava!

Kannustan kuitenkin ostamaan poisonblackin levyn ja yhdyn tämän vuoden kovin tulokas, omana itsenään.

Äänestä
  • Ei nyt ollut tarkoitus loukata ketään tuolla kirjoituksellani. Nyt kun Sentencedin jälkeen tulee Laihialan äänellä ekan kerran uutta musaa on mielestäni vääjäämätöntä, että sitä verrataan aiempaan bändiin eli Sentencediin. Sille ei voi yhtään mitään, vaikka ei Poisonblack tai vanhan Sentencedin jäsenet sitä haluaisi.
    Tuo feenikslintu juttu oli suoraa lainausta muuten poisonblackin sivuilta. Ehkä käännöksessäni sit jotain mätti...

    Joka tapauksessa mun mielestä tuo levy osaa miellyttää varmasti monia vanhoja Sentenced faneja sillä useammassakin biisissä on vastaavanlaisia koukkuja, mitä Sentenced käytti. Ja mikäs siinä, toimivat ne tässäkin!
    Lisäksi tuo levy miellyttänee monia, joille Sentenced on ollut liian rankka bändi.

    Vaikka en noita aiempia yhteyksiä tietäisi niin uskoisin sanovani siltikin, että on kovin levy tänä vuonna mitä on hyllyihin ilmestynyt.

    Kiitos ja anteeks!

    Äänestä

Eka Poisonblack levy oli kyllä suuri pettymys. Liikaa Charonin kuulosta... yhh.. Munattomia biisejä joista erottui vain muutama valopilkku. Levy tuli kuunneltua moneenkin otteeseen mutta ei näymmä vaan toimi mulle.

Sitä levyähän mainostettiinkin silloin ainakin soundi-lehdessä, että tällä kyllä pikkutyttöjen pöksyt kostuu.. Olipa muuten osuvasti sanottu..

Tulevaa levyä ootan mielenkiinnolla mutta pidän odotukset matalalla ettei tule suuria pettymyksiä.

Äänestä

Ihan vitun nolo orkesteri! Nauran kaikille päin naamaa joka siitä tykkää!!!

Äänestä

Aina olen pitänyt sentencedistä ja juu voin sanoa että tuo tryffeli kuka mainitsi tuosta senari jätkien loukkaantumisesta on aika oikeassa. Vaikka en ole jätkä niin kyllä tuo hieman "voi Ny vittu"- ajatuksen aiheutti. Kuuntelen poisonblack kyllä juu..mutta jätetään se sentenced rauhaan tuossa asiassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


arittele kirjoitti:

Sain tilaisuuden kuunnella Poisonblackin Lust Stained Despair levyä ennakkoon.
Täytyy vaan sanoa että on sitten perkeleen kova lätty!
Tyylistä löytyy vanhaa Poisonblackia, Charonia ja kuten eräässä levyn ennakkoarvostelussa todettiin niin nousee sieltä tuhkasta feenikslintuna vanha Sentenced.
Levy julkaistaan elokuun lopussa. Sitä kannattaa odottaa. Mielestäni kovin (kotimainen) levy tänä vuonna vaikka sitä kyllä sopi odottaakin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu