Poisonblack

arittele

Sain tilaisuuden kuunnella Poisonblackin Lust Stained Despair levyä ennakkoon.
Täytyy vaan sanoa että on sitten perkeleen kova lätty!
Tyylistä löytyy vanhaa Poisonblackia, Charonia ja kuten eräässä levyn ennakkoarvostelussa todettiin niin nousee sieltä tuhkasta feenikslintuna vanha Sentenced.
Levy julkaistaan elokuun lopussa. Sitä kannattaa odottaa. Mielestäni kovin (kotimainen) levy tänä vuonna vaikka sitä kyllä sopi odottaakin!

5

609

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tryffeli n

      Tuskin kukaan poisonblackin nykyisistä muusikoista haluaa jatkuvaa vertailua SENTENCEDIIN!
      Biisien päätekijä Laihialakin joutuu väkisin "kärsimään"senari leimasta ja oli tyylisuunta vaikka gospel on joku vertaamassa sitä sentencediin, johtuen laulajan äänestä!

      Itsekin olen levyn kuullut ja sanoisinko yhdessä biisissä olevan jotain tuttua musiikki on mielestäni kuitenkin enemmän kitara painotteista rockia.

      Sitä paitsi sentenced on ollut olemassa vain kerran omalla nimellään, kaikkien senari tyyppien ollessa bändi. Ville Laihiala ei tee poisonblackista uutta sentencediä, se on varma se! Toivottavasti kukaan senari jätkä ei joudu lukemaan juttuasi, joka voisi olla jopnkun mielestä jopa loukkaava!

      Kannustan kuitenkin ostamaan poisonblackin levyn ja yhdyn tämän vuoden kovin tulokas, omana itsenään.

      • arittele

        Ei nyt ollut tarkoitus loukata ketään tuolla kirjoituksellani. Nyt kun Sentencedin jälkeen tulee Laihialan äänellä ekan kerran uutta musaa on mielestäni vääjäämätöntä, että sitä verrataan aiempaan bändiin eli Sentencediin. Sille ei voi yhtään mitään, vaikka ei Poisonblack tai vanhan Sentencedin jäsenet sitä haluaisi.
        Tuo feenikslintu juttu oli suoraa lainausta muuten poisonblackin sivuilta. Ehkä käännöksessäni sit jotain mätti...

        Joka tapauksessa mun mielestä tuo levy osaa miellyttää varmasti monia vanhoja Sentenced faneja sillä useammassakin biisissä on vastaavanlaisia koukkuja, mitä Sentenced käytti. Ja mikäs siinä, toimivat ne tässäkin!
        Lisäksi tuo levy miellyttänee monia, joille Sentenced on ollut liian rankka bändi.

        Vaikka en noita aiempia yhteyksiä tietäisi niin uskoisin sanovani siltikin, että on kovin levy tänä vuonna mitä on hyllyihin ilmestynyt.

        Kiitos ja anteeks!


    • Jeppis

      Eka Poisonblack levy oli kyllä suuri pettymys. Liikaa Charonin kuulosta... yhh.. Munattomia biisejä joista erottui vain muutama valopilkku. Levy tuli kuunneltua moneenkin otteeseen mutta ei näymmä vaan toimi mulle.

      Sitä levyähän mainostettiinkin silloin ainakin soundi-lehdessä, että tällä kyllä pikkutyttöjen pöksyt kostuu.. Olipa muuten osuvasti sanottu..

      Tulevaa levyä ootan mielenkiinnolla mutta pidän odotukset matalalla ettei tule suuria pettymyksiä.

    • Hahahhaaa

      Ihan vitun nolo orkesteri! Nauran kaikille päin naamaa joka siitä tykkää!!!

    • joooooei

      Aina olen pitänyt sentencedistä ja juu voin sanoa että tuo tryffeli kuka mainitsi tuosta senari jätkien loukkaantumisesta on aika oikeassa. Vaikka en ole jätkä niin kyllä tuo hieman "voi Ny vittu"- ajatuksen aiheutti. Kuuntelen poisonblack kyllä juu..mutta jätetään se sentenced rauhaan tuossa asiassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      273
      3425
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1893
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      29
      1549
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1431
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      138
      1083
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1024
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      67
      973
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      816
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      717
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      706
    Aihe