Johtuuko pettäminen puolison henkisestä vai fyysisestä puutteesta.Vai onko se biologiaa joka vaatii suvun jatkumisen ja evoluution puolesta usean parittelu partnerin.
ottaa kantaa
M30
181033
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ei saa suhteessa kaikkea mitä tarvitsee.
Ehkäpä ei saa suhteesta kaikkea, mitä haluaa. Koskaan ei saa kaikkea, mitä haluaa, vaan elämä on täynnä pettymyksiä ja kompromisseja. Pettäjä on siis henkisesti kyvytön tajuamaan tätä. Pettäjä on myös heikko ja kyvytön olemaan empaattinen. Jos joku suhteessa mättää, pitää asia tuoda esiin, eikä kärvistellä ja käydä pettämässä.
Aina pitää jättää ennenkuin pettää. Jos ei pysty jättämään, pitää miettiä, miksi sitten kykenee pettämään. Valehtelu ja pettäminen on pahempi asia kuin rehellinen jättäminen.
"Ei saa suhteessa kaikkea mitä tarvitsee." on varmasti kyllä yleisin syy. Se ei kuitenkaan tarkoita välttämättä sitä, että petetty osapuoli ei toimisi suhteessa oikein. Usein kyse on siitä mitä pettäjältä itsessään puuttuu parisuhteessa. Eli vaikka toinen tekisi mitä, ei se vaikuta pettäjän tarpeeseen seikkailla.
Sitä tulee miettineeksi useinkin miten joku toinen tekisi kanssani tämän saman asian tai sitten ei uskalla omalle puolisolle edes ehdottaa kaikkia fantasioitaan.Tietysti ainakin miehistä itsetuntoa hivelee,että on haluttu vapaillakin markkinoilla.
ei voi saada kaikkea mitä tarvitsee. Niin se vain on.
voi, jos osaa olla tyytyväinen siitä mitä saa.
saada kaiken mitä tarvitsee, jos osaa olla tyytyväinen siihen mitä saa.
ihminen ei ole sellainen.Ruoho on aina vihreämpää aidan toisella puolella.Asian tärkeyden huomaa vasta kun jotakin oikeasti menettää.Sama homma pätee puolisoon,terveyteen,työhön yms.Olet oikeassa,että pitäisi osata nauttia siitä mitä on eikä aina vain vaatia lisää,mutta katso koko ihmiskuntaa kaikki haluaa kaikkea lisää koko ajan.
Enkä itsekään osaa tyytyä siihen mitä on. Haluan kuitenkin muistaa, että voisin olla :)
Otan kantaa kun pyydettiin...
Pettäminen johtuu synnistä ja Julalan tahdon rikkomisesta... käskyt 6. ja 10.
6. Älä tee huorin.
10. Älä himoitse lähimmäisesi huonetta. Älä himoitse lähimmäisesi vaimoa äläkä hänen palvelijaansa, palvelijatartaan, härkäänsä, aasiansa äläkä mitään, mikä on lähimmäisesi omaa.
Siunattua Joulun odotusta kaikille
Jos se syy on selvä, mikset kirjoittanut sitä? Et sinä kirjoittanut yhtään syytä pettämiselle. Sinä vain kerroit, että joku ikivanha kirjoituskokoelma kieltää synnin ja pettämisen. Et kertonut, miksi joku pettää.
Sairasta himoita toisen härkää tai aasia....oi aikoja oi tapoja...
kyllä siinä syykin oli kerrottu... Himo! Miten et huomannut noinkin helppoa juttua?
Synti saa aikaan paatumusta ja moraalinen käsitys alkaa hämärtyä. Aletaan olemaan enemmän kuuro omalletunnolle ja aina vain suuremmassa määrin tehdään syntiä...
Funtisi joskus 10-käskyä, niissä on todella paljon järkeä!!
ja varmaan nykyään se on se kaverin uusi BMW tai ehkä HD...
noi sun höpinät ole joskus keksinyt joku kateellinen pastori,jotta kaikki eukot jäisi hänen hoidettavakseen.En ainakaan itse himoitse vähääkään muiden maallista omaisuutta,mutta hyvän näköistä eukkoa kyllä nusasen jos paikka tulee,se on varma
Eläkää elämänne niin kuin sydän tahtoo,on elämä liian lyhyt kärvistelemään mikä on oikein ja mikä väärin.
yhteenveto onnettomista vastauksista huolimatta.
Eletään =)
Luulisin, että asia voisi olla näin, ainakin joissain tapauksissa.
Jotain puuttuu molemmista.
Tavallaan en usko, että pelkkä fyysisyys aiheuttaa pettämistä, siinä täytyy olla joku muukin syy.
Kuka tahansa, joka toista pettää, ei tunne kumppaniaan kohtaan niin syvää kunnioitusta, että jättäisi siksi pettämättä. Siinä jo selvä merkki siitä, että jotain todella tärkeää puuttuu tunnetasolta.