Moi! Mulla on ongelma joka vaivaa mua aika paljon tällä hetkellä ja vie mun kaikki ajatukset. Oon laihdutellut tässä kevään/kesän aikana 7-10 kiloa. En muista tarkalleen mikä oli lähtöpainoni keväällä, varmaan joku 56. nyt painan 46 kiloa ja olen 165cm pitkä. Olen aina pitänyt itseäni lihavana ja nyt olen osittain onnistunutkin paino tavoitteessani. En vaan koskaan ole tyytyväinen painooni, vaan haluan aina enemmän ja enemmän painostani pois. Mua paleltaa nykyään tosi herkästi ja väsyttää ja huimaa. Aloitin syömään tossa pari päivää sitten paniikkihäiriö lääkitystä (septurum) niin voisiko nämä oireet johtua niistäkin? Olen karsinut ruokavaliostani kaiken epäterveellisen pois/kaiken josta tulee ylimääräisiä kaloreita: margariinin/voin,juuston,kanan,lihan,karkit, pullat. eli käytännössä syön nykyään leivän päällä tomaattia ja kurkkua tai en mitään. syön kolme kertaa päivässä ja pyrin syömään salaattia kasviksia ja kalaa joskus vähän. Ilta kuuden jälkeen en enä syö. Ja yöllä herään välillä kauheeseen nälkään. Ja nykyään päivälläkin kun olen juuri syönyt minulla on nälkä ja väsyttää. Harrastan viikossa 6-7 tuntia liikuntaa (aerobiccia ja hölkkää/juoksua) Nyt aloitan ilmeisesti syksyllä joogan ja show-tanssin. Mua vaan huolettaa et mitä teen kun kohta koulut alkaa ja pitäs koulus pystyy syömään muutakin kuin kasviksia/salaattia ta keittoja, niin mä en välttämättä pystyn vaikka haluaisinkin. Kun mun vatsaan rupee sattumaaa, kun se ei oo tottunu enää kunnollisiin ruoka määriin.. Lisäksi mua jännittää tää koulun alkaminen kun mulla on ollu tota paniikkihäiriötäkin. Onneks alotin ton lääitysken niin e varmaan parin viikon päästä alkaa vaikuttaa. Kiitos jos vastaat, tää on mulle tosi tärkeetä :)
ongelma
karkkilakko
2295
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Oot ihan liian laiha!!! Vaikuttas vähän silt et sul on syömishäriö. Anoreksialta haiskahtaa..En todellakaan millään pahalla! Huolestuin vain! Koita mennä juttelemaan jollekkin tosta, vaikka koulus terkalle jos ei kellekkään muulle. Toi laihduttaminen pitäs saada loppumaan. Elämästäs tulee viel helvettiä jos jatkat noin! :(
Siskoni on 165cm pitkä. Viisi vuotta sitten hän painoi alimmillaan 40kg, ja oli 4kk sairaalassa hoidettavana anoreksian vuoksi!
Sinä olet yhtä pitkä ja painat vain 6kg enemmän! Voin kertoa että paleleminen ja väsyttäminen ja huimaaminen johtuu aivan tasan tarkkaan sun painosta.
Yritä saada itelles apua, vaikka et sitä välttämättä haluakkaan...Puhu kavereille, vanhemmille, terkkarille..jollekin! Tarvit apua!