nyt on viikon ollut 2 bensa-autoa tilaisuus koekäyttää
passat 1.8T , keskikulutus 9.0 litraa sadalle
nissan primera 1.6 sedan , keskikulutus 9.5 litraa sadalle
aika hurjia lukuja näin dieselmiehen silmissä vai oletteko eri mieltä , oma goloffi vie sellasta 4.9 litraa dieseliä sekalaisessa ajossa kesällä 195/65R15 renkailla
passat 1.8T , keskikulutus 9.0 litraa sadalle
nissan primera 1.6 sedan , keskikulutus 9.5 litraa sadalle
aika hurjia lukuja näin dieselmiehen silmissä vai oletteko eri mieltä , oma goloffi vie sellasta 4.9 litraa dieseliä sekalaisessa ajossa kesällä 195/65R15 renkailla
Vastaukset 23
Vanhimmat
kokeile yarista tai muuta 1.0 litrasta. kulutus
pysyy 5-6 l/100km eikä diesel- veroa.
keskikulutus varmasti 6.5-7 luokkaa
kaverin kaimalla oli toyta jaris ja se vei sekalaisesas ajossa 12 -13 litraa ja öljyakin vei. minun bmw525 mennee palijon vähemmällä.
onkin mennyt päin /cettä öljy-yhtiöitten ohjauksessa. 17 vuotta vanhalla bensapösöllä mittasin kulutuksen noin 850 km:n matkalla ja tulos oli 4,55 litraa sataselle, mutta minulla olikin kiire joten jouduin ajamaan koko ajan sakkorajan tuntumassa.
Jos autossani olisi ollut katalysaattori, olisi kulutus ollut noin 5,5 litraa ja saastepäästöt samassa suhteessa suuremmat, huoltokulut vieläkin suuremmat.
Tulin Saksasta lyhyeltä reissulta. Lensin Müncheniin ja vuokrasin sieltä auton. Sain alle Opel Vectra Wagon 2.2 directin. Yleensä olen vuokrannut Sakasssa dieselin. Itselläni on myös Suomessa diesel. En ole ajanut bensa-autolla varmaan viiteen vuoteen, joten odotin bahnalle pääsyä ihan mielenkiinnolla. Varsinkin kun alla oli moderni suorasuihkubensa.
Autoon sisään ja ulos parkkihallista. Jo ensimmäinen kiihdytys oli pettymys. Auto ei kiihtynyt mihinkään. Moottori oli aivan kuollut alle 4000 r/min. Joka ikisessä kiihdytyksessä piti hakea pienempää silmään. Kaupunkiajamisesta tuli rasittavan nykivää. Ajattelin, että tilanne paranee, kun pääseen bahnalle. Turha toivo.
Heti rapissa tuskastuin, kun auto ei kiihtynyt nelosella mihinkään. Piti vaihtaa kolmoselle karsean nykäisyn kera. Sitten pääsin ulos Münchenin ruuhkista ja suuntasin kohti Itävaltaa. Banhna aukesi ja painoin kaasua - kiihtyvyys oli todella vaisua. Piti vaihtaa nelosella, taas nykäisyn kera.
Ajoin 140 km/h ja eteen tuli hitaampi. Näin taustapeilistä, että takaa tulee joku kovempaa. Painoin kaasua, mutta unohdin taas ettei besa-autolla voikkaan tehdä dieselmäistä ahtobahnaohitusta. Vaihdoin taas hätäisesti neloselle nykäisyn kera ja pääsin juuri ohi takaa tulevaa hidastamatta.
Tuohon mennessä oli jo niin tuskastunut auton kapeaan vetoalueeseen ja ainaiseen vispaamiseen, että menin Rasthofille syömään. Alkoi jo harmittamaan, etten ottanut dieseliä. Ajattelin ajaa takaisn lentokentälle ja vaihtaa, mutta aikataulu ei sallinut joten jatkoin matkaa.
Ihmettelen joihenkin valitusta dieselin kapeasta vetoalueesa ja vaihtamistarpeesta. Bensassahan on todella kapea vetoalue ja ajaminen jatkuvaa vaihtamista. Autobahnalla vadittavat nopeudenmuutokset ovat ikäviä, kun pitää aina vaihtaa pienemmälle. Kaupukiajaminen oli yhtä tuskaa. Kulutuskin oli 10 l/100 km. Dieselillä olen päässyt Sakassa aina alle seitsemän.
Olihan mukava ajaa Hensinki-Vantaalta Espooseen omalla dieselillä. Auto kulki todella kevyesti verrattuna tehokkaampaan Vectraan.
Minusta ei saa bensakuskia enää ikinä.
tossa hommassa oli et tuli vuokrattua täysin onneton auto ja toinen vika on ilmeisesti kuski koska tosta vauhdista kiihtyy kyllä sen verran kunnon bensa-auto et ei nyt sentään mikään riisseli ehdi matkaan.
on saka niminen maa kun sakassa pääset 7 litraan osta poju auto sillä pääse eteenpäin eli jaguar 15 litraa satasella
nälissänkin tollo kuski
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=583&posting=22000000017759804
Tuolla on joku vertaillut samanhintaisia farmarivectroja. Ja päätynyt paremmin varusteltuun ja tehokkaampaan bensavehkeeseen.
Itse en ole tuollaisella 2.2:lla ajanut, että en tiedä sen vetoalueen kapeudesta. Dieseleissä olen kyllä tällaisen tyyppivian havainnut.
kas kun mä en ole turpotiiselin kapeaa vetoaluetta havainnut ollenkaan
valoista liikkeelle ja 4 silmään ni voi vetää kaikki nopeudet väliltä 5kmh-65kmh ilman vaihtamisia
kummallista puhetta?
"kas kun mä en ole turpotiiselin kapeaa vetoaluetta havainnut ollenkaan"
Kokeile ajaa jotain muuta kuin mopoa sitten kun tulet siihen ikään. Olen minäkin ajanut mopolla 65km/h mutta siitä on jo aikaa. Dieseleillä olen ajanut pystylyhdystä alkaen. Ja nykyvehkeillä tahtoo olla että kierroksilla 2-3000 tapahtuu. Ei ennen, eikä paljon jälkeen.
tolla kierrosalueella 115 heppasilla VAG tuotteilla todella tapahtuu ja rajusti mutta kun tolanen repiminen on täysin turhaa jollei halua karistaa jotain typeärrää takapuolestaan
turpo vinkuuu jo 1200 rpm:n kohdala aikalailla mukavasti ja vääntöjä riittää ripeään etenemiseen vallan mainiosti, täytyy muistaa että yleensä dieselien välitykset ovat selkeästi bensoja pidemmät
t. urheilullista ajoa ikinä 2500 rpm:ää ylittämättä
taas on saatu kulutuksia toimeksi meinaan ei onnistu tuokaan ihan normaali ajolla tai sit on hurjia kulutuksia autoissa ku yli 3l koneetki menee samaan.
diesel-auton kulutustesti...
on mennyt 5.8l/100km suurin osa kaupunkiajoa..
Saksan Autobild ajoi 100000km uudella Avella. Dieseliä meni 9,1l/100km.
http://www.autobild.de/test/neuwagen/artikel.php?artikel_id=11632&artikel_seite=5&A_SESS=49d64857b3b61b710e4d478acda53205
Aika hurja luku näin bensamiehen silmin. Oma Passatti (bensa) vei reilun litran vähemmän samoilla kilometreillä.
On hyvin todennäköistä että vuoteen 2010 mennessä suomen autokannasta on yli 50% jo dieselkäyttöisellä moottorilla varustettuja !
Siinäpähän sitten vedät johtopäätöksiä mikä kannattaa ja mikä ei , sekä taloudellisesti että ihan muillakin arkumenteilla mitattuna
Suomalaiset ovat niin takajummia kansaa että sana vero on kirosana jokatapauksessa ja kun dieselautoista menee se vero ni se tuntuu helkutin pahalle . Kummallista vaikka meillä on nokia ja lordi ni ymmärretä laskea yksinkertaisia laskutoimituksia milloinka se vero kuoleutuu esim pelkissä tankkauskuluissa . Tottakait laskureita löytyy mitkä antavat suhteettomia kannattavuuskilometrimääriä dieselauton korkean ostohinnan johdosta mutta jos olis laskureita jotka laskisivat 7-8 vuotiaiden vaihtoautojen kannattavuusmääriä niin lukevat panisivat bensauskovaiset mietteliääksi
vienyt n. 15-17 litraa sadalle bensaa vähintään
Ainakin tällä hetkellä diesel vaikuttaa vain eurooppalaiselta kuriositeetilta. Ja mikäli on ikänsä pysynyt Suomessa, ehkä käynyt Tallinnassa hakemassa muutaman olutlaatikon ja Porokylän Esson baarissa kuullut Saksasta auton hakeneilta varmaan ihan vilpittömän tosissaan uskookin maailman pyörivän dieselin ympärillä.
Käypä tankkaamassa joskus esimerkiksi Hongkongissa, Taipeissa tai Miamissa dieseliäsi - jos löydät jostain pumpun. Tankkasin viikolla juuri alle kolmen taalan hintaista bensaa Costcon asemalla jossa ei dieselistäsi tiedetty mitään - ei ollut edes pumppuja. Olin tosin sen verran fiksu että en kysynytkään. Täälläpäin Diesel on vaatteenakin tunnetumpi kuin polttoaineena.
Oli viimeksi vuosi sitten Floridassa. Silloin ehkä joka toinen asema möi dieseliä. Hyvin usealla asemalla oli kyltti: "Diesel comming soon". Myös Miamista sai dieseliä eikä vain valtateiden rekka-asemilta. TDI Bora (USA:ssa Jetta) oli Floridassa melko yleinen auto. Diesel on rantautumassa myös USA:han.
Sivistys on usein lähtenyt euroopasta ja saavuttanut ajan kassa maailman muut kolkat. Näin on myös dieselin kanssa.
kannattavuus alkaa kun ajaa 40.ooo km vuodessa ja et pääse alle 5 litran millään vehkeellä mulla on bensa volvo ja alamäessä syö 0 litraa ylämäessä 20 litraa joten köyhät ajaa bensalla ja tollot dieselillä
dieselvastaista kurjan typerää propagandaansa joka keskustelussa
vituttaako ajaa bensalla kun ei ole varaa ja uskallusta nakuun ?
vastaa kun kysytään
Sellaista