luultavasti ihan toivotonta tämä mutta yritetään nyt kuitenkin....eli onko kellään tietoa vanhasta iskelmä(??biisistä 50-luvun alusta(??))tai ennen sitä jossa laulettaisiiin jotain tähän suuntaan "....käteesi kukkasen kun silmäsi surusta kostuvat...jne" Kyseinen kappale on esitetty isovanhempieni häissä ja edesmennyt isoäitini sitä joskus minulle lauloi. Nyt vaan ei enää löydy ketään joka tietäisi kyseisen kappaleen =(
vanhaa iskelmää???
50-luku
2196
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Voit palauttaa isoäitisi mieleen kuuntelemalla laulua "Minä laulan sun iltasi tähtihin". Sen tunnetuin esittäjä on Mauno Kuusisto.
Oli aika kova työn löytää tämä sävelmä, mutta onneksi löytyi hyvien taustavoimien avulla. Minullekin tuli hyvä mieli, kun pääsen näin ilahduttamaan toisia.
Tässä on lisää esittäjiä. Löydät jonkun levyn varmaan kirjastostasi:
http://www.yle.fi/levysto/firs2/kappale.php?Id=Min%E4+laulan+sun+iltasi+t%E4htihin