Siis mitä syviä merkityksiä (jotkut) naiset näkevät miehen kengissä?
Jos luetaan pois kaikki erityiskengät (lenkkarit, futiskengät, sandaalit jne.) ja puhutaan tavallisesta tapaamisesta baarissa, mitä merkitystä niillä (kävely)kengillä on?
Itselläni tapaa olla kolmet parit, yhdet uudehkot ja kiiltävät erikoistilanteita (häät, hautajaiset) varten, yhdet vähän parempikuntoiset ulkona käymistä (baarireissut, vierailut ystävien luona) varten ja yhdet huonokuntoiset työkenkinä (siis työpaikalle menoa varten, missä vaihdetaan varsinaiset työkengät jalkaan; ei mitään väliä, voidaan käyttää vaikka seinää maalatessa). Näitä sitten käytän, kunnes työkengät (yleensä kirjaimellisesti) hajoavat, jolloin "kaikki siirtyvät yhden pykälän" ts. juhlakengät arkikengiksi, arkikengät työkengiksi. Kuvittelisin olevani suhteellisen tavallinen mies tässä suhteessa.
Eli mitä minusta arvellaan, kun ne baarikenkäni ovat vielä hyväkuntoiset ja kiiltävät vs. kun baarikenkäni ovat jo hyvin kuluneet?
Jos luetaan pois kaikki erityiskengät (lenkkarit, futiskengät, sandaalit jne.) ja puhutaan tavallisesta tapaamisesta baarissa, mitä merkitystä niillä (kävely)kengillä on?
Itselläni tapaa olla kolmet parit, yhdet uudehkot ja kiiltävät erikoistilanteita (häät, hautajaiset) varten, yhdet vähän parempikuntoiset ulkona käymistä (baarireissut, vierailut ystävien luona) varten ja yhdet huonokuntoiset työkenkinä (siis työpaikalle menoa varten, missä vaihdetaan varsinaiset työkengät jalkaan; ei mitään väliä, voidaan käyttää vaikka seinää maalatessa). Näitä sitten käytän, kunnes työkengät (yleensä kirjaimellisesti) hajoavat, jolloin "kaikki siirtyvät yhden pykälän" ts. juhlakengät arkikengiksi, arkikengät työkengiksi. Kuvittelisin olevani suhteellisen tavallinen mies tässä suhteessa.
Eli mitä minusta arvellaan, kun ne baarikenkäni ovat vielä hyväkuntoiset ja kiiltävät vs. kun baarikenkäni ovat jo hyvin kuluneet?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Mulle kengät on yks ensimmäisistä asioista joita katon miehessä. Ne kertoo onko tyypillä minkäänlaista tyylitajua. Tosin mun mielestä tyylikkäät kengät on hienot tennarit eikä tosiaan mitkään kiiltävät "juhlakengät". Muutenkin miesmakuni on ehkä vähän vaihtoehtoinen eli en varmaan kuulu siihen mainstream baari-bousailu jengiin niin mun mielipiteeni ei ehkä oo se yleisin. Mut päätinpä silti vastata huvikseni. Kengät jokatapauksessa on tärkeet!!
Mites tommoset "vaellusnilkkurit" toimis :)?
Mustat nahkakengät (ei kuitenkaan sitä lättämallista) on kuitenkin joka tapauksessa yleensä baarissa päällä. Muissa tilanteissa se mahdollisimman käytännöllinen malli.
Kengät kertovat paljon ihmisestä ja nimenomaan naiset pääsevät toteuttamaan itseään kenkien kautta. On värejä, malleja, korkoa, lättänää, saapasta, sandaalia mutta entäs miehille 2 vaihtoehtoa: nauhalliset tai mokkasiinityyppiset ja niitäkin vain mustina, joitakin ruskeita saattaa löytyä. Italiassa eräs kauppias sanoikin että miesten mustat kengät on bussikuskeille, herrasmies käyttää aina ruskeita. Mutta pointtini oli että mieskin voisi ruveta käyttämään erilaisia kenkiä eri tilanteissa ja vaatia kauppiailta sekä valmistajilta laajempaa mallistoa. Esim kesäisin avonaisia sandaaleita nahasta ILMAN SUKKIA eikä niitä iänikuisia tarrasandaaleita, ne sopivat lenkille ei stadiin. Kaikki tämä vaatii tietysti hieman vaivaa kun varpaat on pidettävä päivittäin siisteinä eikä pestävä niitä vain kerran viikossa saunailtana. Naiset on kautta aikain lainailleet meiltä miehiltä erilaisia vaatekappaleita tarpeen mukaan, me miehet voisimme tehdä sen kanssa, lainata sopivia vaatekappaleita naisilta modifioituna maskuliinisemmiksi mukaan luettuna kenkämalleja, esim kesäsandaalit, balleriinatossut, talvisaappaat jne. Korkoakin voisi olla muutama sentti (< 5 cm) sillä sais lyhytkin mies lisää itsevarmuutta eikä tarvitse olla pätkänä aina, bonuksena housutkin istuvat paremmin jalassa. Ainakin kun katsoo naista housut jalassa ja korkkarit niin housut laskeutuvat ihan eri tavalla kuin matalissa kengissä. löytyykö ajatuksilleni sielunkumppania.
"Italiassa eräs kauppias sanoikin että miesten mustat kengät on bussikuskeille, herrasmies käyttää aina ruskeita."
Ilmeisesti kaupungeissa ei ole herrasmiehiä, herrasmiehet eivät tee businesta, eivätkä liiku ulkona kello 18.00 tai auringonlaskun jälkeen. Näin sanoo Petja Jäppinen:
"Kaupungissa ei koskaan käytetä ruskeita kenkiä, eikä ruskeaa käytetä koskaan business-vaatteissa missään yksityiskohdissakaan. Samoin väri on pannassa heti kello 18.00 jälkeen tai auringonlaskun jälkeen, kumpi vain tulee aikaisemmin."
http://www.ihmiskunta.org/wp/?p=261
Mulla on vuoden vanhat Salomonin lenkkarit joita käytän lähes jatkuvasti. Jos remonttia joutuu tekemään niin sitten laitan saappaat jalkaan.
Mä ostin vastikään alennuksista nahkaset tennarityyppiset kävelykengät baarikengiksi. Ennen käytin tavallisia mustia kävelykenkiä, joita nyt voin pyhittää juhlakengiksi. Mutta eipä noilla nyt niin suuri vaikutusta ole, ainakaan vielä ei ole muutosta tapahtunut baareissa ;)
kattoo kenkiä ensimmäisenä. No uskokoon ken tahtoo.
Mulla itellä on näin:
- Hyvät mustat kengät
- Kuluneet mustat kengät
- 2* Hyvät vaaleat kengät
- Kuluneet vaaleat kengät (vois heittää pois)
- Sandaalit
Käytännössä baarikenkinä mulla toimii ainoastaan kaksi eri paria. Noh, tuskinpa kukaan nainen valitsee miestään PELKÄSTÄÄN kenkien perusteella.
Mulla on tapana panostaa käytännöllisyyteen. Normaalissa arkikäytössä on yleensä sellaiset kengät, joilla pärjää koko päivän. Paljon kävelevää sorttia kun olen, jalassa on useemmin lenkkarit kuin pyhäkengät. Niillä pyhäkengillä voi taapertaa, kun on sen aika. Ei muuten. Mutta pidempiä matkoja "naisen silmää hivelevillä luomuksilla" ei Erkkikään viitsi paikkojaan ärsyttää.
Henk.koht. en ikinä ole tajunnut monien naisten ylenpalttista viehtymystä kenkiin ylipäätään, enkä myöskään sitä, mitä merkitystä miesten kengillä mukamas on. Lienen tästä kohtaa jotenkin vajavaiseksi jäänyt, vaikka nainen olenkin.
Koska olen itse kenkieni suhteen ennen muuta mukavuuden, käytännöllisyyden ja tilanteen/sään mukaan -henkisen ajattelun kannalla, en useinkaan edes vilkaise miehen kenkiä. Minulle riittää, että kengät ovat suht siistit, eikä niistä leviä ympäristöön tajun vievä stunkka.
Onhan kengät nyt kivoja, perhana. Aikaisemmin mullakin oli vain yhdet kulahtaneet skeittitossut, joita sitten vaihdettiin uudempaan sitä mukaa kun hajosivat alta pois - mutta nyt näin valon ja huomasin miten paljon kengät vaikuttavat siihen, miltä muutkin vaatteet päällä näyttävät.
Homma lähtee varmaan pidemmän päälle räpylästä kun noita tulee nykyään hankittua aika usein; valinnanvaraa on tummasta kävelykengästä valkoiseen klubikenkään, erinäistä tossua sekä tietty näin kesällä varvassandaaleja.
Jännä juttu kyllä miten paljon parempi fiilis tulee, kun jalassa on hyvin istuva, ja ennen kaikkea todella hyvän näköinen kenkä :)
maiharit jalassa, ne saa myös kiiltämään kun puunaa kunnolla.
Kyllä kengät kertovat paljon vaik ei niiden takia miestä valita MUTTA hylätään kuitenkin ensitreffeillä. Siis tärkeintä on tilanteen ja paikan mukaan valita kengät, niinkuin muukin vaatetus. Katsoppa kenkiäsi jos ne ovat likaiset,kuluneet ja jo vähän linttaan astutut, niin oisiko aika ostaa uudet. Eikä niitä kenkiä ole tarkoitus kierrättää juhlasta-töihin, niin kuin aikanaan miehet tekivät pellolla töitä vanhalla "pyhäpuvulla". Urheiluun valitaan omat jalkineet niin kuin arkeen ja juhlaankin, joita sitten uusitaan tarpeen vaatiessa, ei kierrätetä.
Kengät sais olla ennen kaikkea muuhun tyyliin ja tilanteeseen sopivat. Mä karsastan yleensä erilaisia ääripään tyyppejä, eli ylettömän sliipattu tapaus on yhtä houkutteleva kuin oikein huonosti pukeutunut, poislukien siis tietenkin juhla/työpukeutuminen. Kengissä ei ole mulle sen kummempia merkityksiä kuin muussakaan pukeutumisessa.