Seisontavalot / Ajovalot

Valosaastetta

Ymmärtäkää hyvät ihmiset, ettei seisontavaloja ole keksitty vain sen vuoksi, että kun pimeällä syystä tai toisesta seisotat autoa tien laidassa, niin ettei virtaa kuluisi niin paljon kuin ajavaloja päällä pidettäessä. Tämä on eräs syy, mutta...

Autoasi pimeällä tien laidassa seisottaessasi, taikka vain pysähtyessäsi hetkeksi KÄYTÄ AINA SEISONTAVALOJA, koska se on myös singnaali muille autoilijoille siitä, että ajoneuvosi on pysähdyksissä eikä liiku. Tämä tieto on tärkeä mm. vastakkaisesta suunnasta tuleville ohittajille siitä, että et ole heidän ohitusaikomukselleen vastaantulija , vaan tien laitaan pysähtynyt auto.

Samoin pimellä risteykseen tullessa ei ole kiva turhaan melkein pysähtyä sen vuoksi, että luulet väistäväsi saapuvaa autoa, joka seisookin tienlaidassa ajovalot päällä.

Milloinkohan se naapurikin ymmärtäisi ilman huomauttamista pitää ne ajovalot parkilla, kun aamuaikaisella autonsa käydessä raaputtelee tuulilasiaan ja makuuhuoneeni kylpee kirkkaassa autonvalossa minun vielä nukkuessa.

11

7381

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tk

      Tuo mainitsemasi ongelma on erittäin pieni ja vähäpätöinen. On paljon suurempiakin ongelmia kuin valojen väärinkäyttö. Kunpa joku keksisi keinon että millä saataisiin rattijuopot ja huumehörhöt pois liikenteestä vaarantamasta toisten henkiä.

      • Reiska

        Täällä korvessa kun joskus joutuu käyttämään pitkiäkin valoja, ei mielellään kytke satasen vauhdissa lyhyitä vain mammaansa linja-autopysäkillä odottelevan maanviljelijän takia. Kun auto on pysäköity, pitää ajovalot sammuttaa. Piste.


      • sama
        Reiska kirjoitti:

        Täällä korvessa kun joskus joutuu käyttämään pitkiäkin valoja, ei mielellään kytke satasen vauhdissa lyhyitä vain mammaansa linja-autopysäkillä odottelevan maanviljelijän takia. Kun auto on pysäköity, pitää ajovalot sammuttaa. Piste.

        Keksit toisenkin syyn, miksi seisottajan on syytä vaihtaa ajovalot seisontavaloiksi. Ettei tarvitse tosiaan satasen vauhdissa vaihtaa lyhyille sen pysäkillä mammaansa odottavan vuoksi.


    • Ammattina liikenne

      Valojen käytössä on paljonkin huomautettavaa.

      Monissa uusissa autoissa on vakiona sumarit, ja niitä poltellaan oli sumua tai ei. Usein vielä ajovalojen sijaan.

      Paljon poltellaan yhdistelmää parkit huomiovalot (onneksi huomiovaloja on enää tosi vähän).

      Ja usein myös ajellaan pelkät parkit päällä, varsinkin päiväsaikaan taajamassa.

      Mutta kun ei näy menevän kaaliin se, että AJOVALOT pitää olla päällä aina, niin taajamassa kuin maantielläkin. Valistus olisi tarpeen.

      • Fulltime 4wd

        Parkit ja huomiovalot saavat korvata ajovalot selkeällä ja valoisalla säällä, jos et sattunut tietämään.


      • Santeri
        Fulltime 4wd kirjoitti:

        Parkit ja huomiovalot saavat korvata ajovalot selkeällä ja valoisalla säällä, jos et sattunut tietämään.

        Huomiovalot eivät enää ole riittävät.


      • Fulltime 4wd
        Santeri kirjoitti:

        Huomiovalot eivät enää ole riittävät.

        Meen toisen auton huomiovalot (toisessa ei ookkaan) näyttävät vastaantulijoiden silmissä kyllä kirkkaammilta kuin puolivalot.


      • sama
        Fulltime 4wd kirjoitti:

        Parkit ja huomiovalot saavat korvata ajovalot selkeällä ja valoisalla säällä, jos et sattunut tietämään.

        puhuinkin pimeällä seisotettaessa. Huonolla säällä päivällä voi vastaantulevan auton nähdä helpommin liikkuvan tai olevan pysähdyksissä, mutta pimeällä kun näet vain "vastaan tulevan" ajovalot, jotka osoittautuvatkin vain seisottavan auton valoiksi.


    • Fulltime 4wd

      Puhut asiaa. Lisäksi: esimerkiksi, jos autossa on varoitusvilkut kytkettynä, niin ne eivät näy, jos ajovalot ovat päällä ja varsinkin, jos jostain syystä ollaan auton kanssa tien vasemmassa reunassa (esim. nostamassa tai hinaamassa toista autoa ojasta) on aivan järjetöntä pitää ajovaloja päällä, koska ne häikivät auton oikealle puolelle (tällainen tilanne on aiheuttanut jopa kuolonkolarin).

    • Topias

      Jos satut harrastamaan sähköä, voit helposti rakennella kytkennän, joka vaihtaa automaattisesti pysäköintivaloille vetäessäsi käsijarrun päälle. Releelle vain herätevirta käsijarrun merkkivalolta ja siinä se. Itse olen käyttänyt tätä kytkentää mm. muutamassa jakeluautossa ja se tuntuisi mukavalta henkilöautossakin, rakentelen varmaan lähiaikoina kunhan muilta menoiltani kerkiän ;-)

      • sama

        Laiskuutta se usein varmaan onkin seisahtuessa vaihtaa ajovalot seisontavaloille, mutta käsijarru tulee usein vetäistyä päälle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      87
      1833
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      145
      1298
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1120
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      64
      988
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      82
      921
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      85
      850
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      836
    8. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      833
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      827
    10. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    Aihe